áldozatok;Törökország;kurdok;

- Sok kurd halott Törökországban

Egyre vészesebb a kurd helyzet Törökországban Eddig 14 kurd vesztette életét az erőszakba torkollott törökországi tüntetések során. A kisebbség tagjai egy sor török városban azt követelték, szárazföldi erőkkel avatkozzon be Ankara a szíriai konfliktusba.

Attól tartanak, hogy amennyiben a határváros, Kobani teljes egészében az Iszlám Állam (IS) kezére kerül, úgy még drámaibb fordulatot vehet a térségbeli háború. A térségből már 180 ezer ember menekült el török területre, jórészt kurd nemzetiségűek. Megfigyelők arra figyelmeztettek, ha a törökök nem sietnek a kurdok segítségére Észak-Szíriában, az a török.kurd közeledés végét is jelenti.

Recep Tayyip Erdogan török kormányfő ugyan korábban segítséget ígért a kurdoknak, kedden csak annyit állapított meg, hogy Kobani „eleshet”. Hitet tett egy „nemzetközi” szárazföldi művelet mellett, de arról nem beszélt, hogy hazája ebben milyen szerepet játsszon. Az ENSZ Szíria-megbízottja, Staffan de Mistura is nemzetközi beavatkozást sürgetett. Ankara arra szólította fel az Egyesült Államokat, hogy fokozott légicsapásokkal állja a szélsőségesek útját. Yalcin Akdgan kormányfőhelyettes szerint a légitámadásoknak „hatékonyabbnak” kell lenniük. Ugyanakkor a helyszínen harcolók szerint a légitámadások hatékonysága igencsak korlátozott. A repülőgépek arra nem alkalmasak, hogy a helyüket gyorsan változtató iszlám harcosok ellen vessék be őket.

Kobani nyugati részén elkeseredett harcok folynak. A Szíria-megfigyelő központ szerint az IS fegyveresei lassan, de folyamatosan, házról-házra haladnak előre.

A németalföldi országban sosem szokták elsietni a kormányalakítást. A 2010-es választás után másfél évig tartott, amíg sikerült megállapodni az új koalíciós kormányról. A nyelvi akadályok, a flamand-vallon ellentétek miatt azonban nem egyszerű a pártoknak közös nevezőre jutni.