Európai Unió;munkanélküliség;Európai Bizottság;foglalkoztatási csúcs;Európai Fejlesztési Bank;

Tüntetések Milánóban, az EU-csúcs helyszínén

Elsősorban a fiatalokat különösen érzékenyen érintő munkanélküliségről cseréltek eszmét az Európai Unió tegnap megrendezett, néhány órás foglalkoztatási csúcsán, amelyen 15 uniós állam- és kormányfő jelent meg. (Egyes országok, így Ausztria, miniszteri szinten képviseltették magukat.)

Francia lapértesülések szerint a megbeszélések folyamán Francois Hollande elnök arról győzködte Angela Merkelt, hogy a munkát kereső fiatalokat ne csak az EU költségvetéséből, hanem európai szociális alapok forrásaiból, valamint az Európai Fejlesztési Bank által is támogassák.

A német kancellár ugyan nem ellenezné ezt a megoldást, de szerinte az elsődleges az, hogy a tagországok átfogó munkaerőpiaci reformokat fogadjanak el. A csúcstalálkozón szót ejtettek arról is, meddig folytatható a Brüsszel által szorgalmazott szigorú költségvetési politika.

A csúcstalálkozó előtt és alatt több ezren tüntettek Milánóban. A FIOM szakszervezet elnöke, Maurizio Landini azt közölte, gyárakat is készek elfoglalni, hogy megakadályozzák az olasz munkaügyi reformot, amely megkönnyítené a felmondást a munkaadók számára.

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság még hivatalban lévő elnöke ezzel szemben méltatta az olasz miniszterelnököt, Matteo Renzit a munkaügyi reformintézkedéseiért. Szerinte a törvény versenyképesebbé teheti az olasz gazdaságot.

Jair Lapid izraeli pénzügyminiszter kedden, a kabinet jóváhagyása után benyújtotta a parlamentnek is a jövő évi költségvetés tervezetét, amely komoly koalíciós vitákat váltott ki.