Felcsút;Juhász;Mészáros Lőrinc;Váradi András;

2014-10-09 21:10:00

"A strómannak is strómanja van"

Egyre kilátástalanabb helyzetbe taszítják a helyi "kiskirályok" az amúgy is szegénységben tengődő családokat Alcsútdobozon, Felcsúton és Bicskén - Váradi András, az Együtt alcsútdobozi polgármesterjelöltje szerint elkeserítő állapotok uralkodnak a térségben, ahol úgy véli, "Mészáros Lőrincnél megáll az élet". A civilben juhász politikusnak, mint mondja, nincs veszteni valója, ezért minden erejével a korrupció ellen fog küzdeni.

Aki ellent mer mondani, aki az ellenzéket támogatja, vagy csak elment az Együtt tüntetésére, annak egzisztenciáját minden létező eszközzel tönkreteszik - így írja le lapunknak a Fejér megyei állapotokat a felcsúti juhász, Váradi András, aki Alcsútdobozon az Együtt színeiben indul a polgármesterségért. Állította, ebben a térségben vagy az önkormányzatok korrumpálódtak túlságosan, vagy a lakosok kénytelenek olyan embereknél, "kiskirályoknál" dolgozni, akikkel szemben nem hogy tehetetlen a törvény, de a hatóság a konkrét feljelentéseket sem hajlandó érdemben kivizsgálni. A kilátástalan helyzetet szemlélteti, hogy Váradi gyakorlatilag mindenét elvesztette, mivel a földeket, amelyeken juhait legeltette, a földpályázatokon Mészáros Lőrinc felcsúti polgármesternek adták.

A térségben nem csak a kormányfő régi barátja érezheti magát kivételezettnek: a miniszterelnök felesége, Lévai Anikó tulajdonát képező 38 ingatlanból sajtóhírek szerint 18 fekszik Felcsúton, kettő pedig a szomszédos Bicske határában, jórészt szántók, legelők - csaknem 80 hektár. Szintén sokatmondó, hogy miután az RTL Klub beszámolt arról, hogy Váradi indulna a választásokon Alcsúton, a megmaradt földjére ismeretlenek kombájnnal felhajtottak, csaknem százezer forintos kárt téve a vetésben. A rendőrség nem találta meg az elkövetőt.

A helyi kiskirályok önkényeskedését Váradi szerint azonban éppen a legszegényebbek, az amúgy is nyomorban tengődők érezhetik a bőrükön: a 46 ezer forintért nyolc órában dolgozó közmunkásokat szerinte azzal is megalázták az egyik településen, hogy nem adtak nekik munkaruhát. Egy másik településen pedig maga a kisebbségi önkormányzat él vissza hatalmával: miután az egyik helybéli politikai ambíciókra tört, és indulni kívánt a választásokon, a szokásos faosztásból csak őt és családját hagyták ki - miközben eleve egy építkezésből megmaradt fát osztottak. "Teljesen nyomás alatt tartják a kisebbségeket, folyamatos alázattal kell viseltetniük a helyi hatalommal szemben" - mondja Váradi.

Az egyik neves család pedig, akit a kormányfőhöz is kötnek rokoni szálak, négymillió forinttal tartozott valakinek, de nem adták vissza a pénzt: az illető nem bírta tovább és öngyilkos lett. Lapunk nemrég számolt be arról a bicskei esetről, amelyben a Roma Diplomások Országos Szervezetének egy képviselőjelöltjét, Máté Jánost azzal zsarolta meg egy jelenleg is aktív képviselő, ha nem lép vissza a jelöltségtől, elveszíti a munkáját - Máté nem lépett vissza, és a munkáját annak rendje és módja szerint elveszítette. Máté fontos aduja az ügyben, hogy hangfelvételt készített a zsarolásról, és a Székesfehérvári Rendőrkapitányság el is kezdett vizsgálódni; azonban Váradi tud olyan esetről, ahol az ügyet egy másik kapitányság vizsgálta, és ugyancsak volt egy bizonyító erejűnek vélt felvétel, de a reménykeltő fejlemények ellenére nemrég az egész nyomozást lezárták, a felvételnek is nyoma veszett.

Az ellenzékiek folyamatos ellehetetlenítése ellenére Váradi szerint Bicskén már kialakult egy erős csapat, amely összefogottan tudna fellépni, és "bármire képes, hogy végre egy pozitív dolog elinduljon": miközben egyetlen céljuk, hogy éljenek, és megéljenek. Váradi szerint egy olyan területen kell összefogniuk, ahol "Mészáros Lőrincnél megáll az élet", és olyan emberek ellen, akik "hatalmas vagyonra tettek szert, de olyan rövid idő alatt, hogy arra világviszonylatban nincs példa". Ami csak úgy lehetséges, hogy "már a strómannak is strómanja van". Elkeseredése ellenére Váradi kitart, mert az emberek szívesen bíznak valakiben, ha látják, hajlandó küzdeni értük.