Egyiptom;Izrael;Palesztin Hatóság;donorkonferencia;

- Túlteljesítettek a Gázának adakozók

Vasárnap Izrael nélkül rendezték meg az egyiptomi fővárosban a gázai infrastruktúra újjáépítéséhez szükséges anyagi fedezetet nemzetközi adakozásból összegyűjtő donorkonferenciát. A Palesztin Hatóság 4 milliárd dollárt tűzött ki célul, bár ennyi nem fedezi a teljes újjáépítést, a konferencia résztvevői azonban adakozó kedvükben voltak, 5,4 milliárd dollár felajánlást tettek.

A nyári Erős Szikla hadművelet során lerombolt gázai infrastruktúra újraépítéséhez jelentős, 5,4 milliárd dolláros felajánlás gyűlt össze tegnap Kairóban azon a nemzetközi adományozó konferencián, amelyen 50 állam és több nemzetközi szervezet képviseltette magát. A konferencia szervezői Norvégia és Egyiptom voltak.

A katari külügyminiszter egymilliárd dollárt ajánlott fel országa nevében, többi öbölmenti gazdag arab állam már kevésbé bizonyult adakozónak, az Egyesült Arab Emírségek és Kuvait 200-200 millió dolláros támogatást ígért.

A palesztinok legnagyobb következetes támogatója, az Európai Unió, 568 millió dollárt (450 millió eurót) különít el a gázai övezet helyreállítására. Tavaly az uniós országok 1,3 milliárd eurót adtak a Gázai övezetnek – jelentette be az unió sajtóirodája.

Az Amerikai Egyesült Államok 414 millió dollár értékben nyújt segélyt a palesztinoknak, ebből 212 milliót Gázának. Törökország is 200 millió dollárral járul hozzá az övezet újjáépítéséhez.

Mahmúd Abbász palesztin elnök ígéretet tett rá, hogy "a (palesztin) kormány teljes felelősséggel, átláthatóan és az ENSZ-szel, az adományozókkal, a nemzetközi pénzügyi szervezetekkel, a civil társadalommal és a magánszektorral egyeztetve fogja végrehajtani az újjáépítési tervet". Izrael ugyanis attól tart, hogy a Gázát felügyelő Hamász megfelelő nemzetközi felügyelet nélkül a háború során célzottan lebombázott, az Izrael területére vezető alagutak újjáépítéséhez használja fel az építőanyagokat és a pénzt.

Törökország lehetővé tette az Egyesült Államok számára légibázisainak használatát az Iszlám Állam (IS) nevű dzsihadista szervezettel szemben. Susan Rice nemzetbiztonsági tanácsadó egy televíziós interjúban jelentette be, hogy a török kormányzat jóváhagyta az amerikai kérést. Lehetővé tették azt is, hogy mérsékelt szíriai lázadókat török területen képezzenek ki az IS elleni harcra.