Lipcse;Egészségügyi Világszervezet;Ebola-járvány;ENSZ-alkalmazott;Thomas Eric Duncan;

2014-10-15 07:31:00

Meghalt a lipcsei beteg

Meghalt keddre virradóra az az ebolával fertőzött afrikai beteg, akit múlt hét óta egy lipcsei klinikán kezeltek - közölték kórházi illetékesek. Az 56 éves szudáni ENSZ-alkalmazottat csütörtökön szállították Libériából Lipcsébe. Az orvosok állapotát érkezésekor "erősen kritikusnak, ugyanakkor stabilnak" tartották. A férfi a harmadik olyan ebolás beteg, akit a nyugat-afrikai járvány év eleji kitörése óta Németországba szállítottak. Egy fertőzöttet jelenleg Frankfurt am Mainban kezelnek, míg egy másikat öt hét után egészségesen engedtek ki egy hamburgi kórházból.

A Lipcsébe szállított beteget a legkomolyabb biztonsági óvintézkedések közepette a klinika fertőzési és trópusi betegségekkel foglalkozó különosztályán kezelték. A kórház közlése szerint az intézmény többi betege vagy a látogatók számára az afrikai férfi ottléte nem jelentett fertőzésveszélyt.

Megkezdődött kedden Nagy-Britanniában azoknak a beutazóknak az egészségügyi szűrése, akik érkezésük előtt az Ebola-járvány sújtotta nyugat-afrikai térségben jártak.

A szűrést a Londont kiszolgáló legnagyobb nemzetközi repülőtér, a Heathrow 1-es terminálján kezdték, és a héten fokozatosan kiterjesztik az öt terminál mindegyikére, majd a második legnagyobb londoni repülőtér, a Gatwick, illetve a Párizsból és Brüsszelből Londonba érkező Eurostar szuperexpresszek fő fogadó pályaudvara, a King's Cross-St. Pancras beléptető pontjaira.

A szűrés a Libériából, Sierra Leonéból és Guineából érkezőket érinti. Velük a beléptetés előtt egy kérdőívet töltetnek ki, és megmérik testhőmérsékletüket is. Közben kiadták az amerikai áldozat részletes kórtörténetét. Az 1400 oldalas orvosi dokumentációból kiderül, hogy a férfit először hazaküldték a kórházból, utolsó napjain pedig pelenkát kért.

A látogatóba érkező családja csak monitoron nézhette, és azt mondták, olyan, mintha maszk lenne rajta. Thomas Eric Duncan volt az első ember, aki az Egyesült Államok területén ebolában meghalt.

A családja kiadta a médiának azt az 1400 oldalas orvosi dokumentációt, ami leírja az egyre súlyosbodó tünteteket, a kezelés menetét és a férfi lassú halálát - közölte a Daily Mail, amely a papírok alapján részletesen leírja az esetet.

A férfit kezelő egyik nővér is megfertőződött az ebolavírussal, erről vasárnap adott hírt az amerikai járványügy. A texasi egészségügyi hivatal a bejelentéskor hozzátette, hogy számoltak azzal az eshetőséggel, hogy lehet egy második ebolás eset.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium konzuli szolgálatának nincs tudomása az Ebola-járvány által leginkább érintett nyugat-afrikai országokban, Sierra Leonéban, Guineában és Libériában tartózkodó magyar állampolgárokról - közölte a tárca az MTI érdeklődésére kedden.

A minisztérium ugyanakkor úgy tájékoztatott, hogy Nigériában tudomásuk szerint mintegy 50 magyar állampolgár van, akik vegyes házasságban élnek vagy munkavállalás céljából érkeztek az országba. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legutóbbi összesítése szerint meghaladta a négyezret az Ebola-járvány halálos áldozatainak száma.

A leginkább sújtott három nyugat-afrikai ország, Libéria, Sierra Leone és Guinea közül továbbra is Libériában a legsúlyosabb a helyzet, ahol az eddig azonosított 4076 fertőzött több mint fele, 2316 ember halt bele a betegségbe az október 8-ig terjedő időszakot átfogó jelentés szerint.