David Cameron kormánya jelezte, nem változtat a palesztin kérdésben eddig követett politikáján, vagyis egyelőre hivatalosan nem ismeri el a palesztin államiságot, de fenntartja magának a jogot arra, hogy ezt megtegye, ha a békefolyamat előmozdítása érdekében ezt látja helyénvalónak.
A londoni indítvány nem egyedi. Október elején az új svéd miniszterelnök, Stefan Lövfen közölte, kormánya, az Európai Unió régi tagállamai közül elsőként el fogja ismerni Palesztinát, mert úgy gondolja, hogy az izraeli-palesztin viszály más úton nem rendezhető.
Néhány nap múlva a francia külügy sürgette a kétállami megoldás mielőbbi megvalósítását. "Ez az a megoldás, amelyet a nemzetközi közösség támogat, ami egyben azt is jelenti, hogy a palesztin államot egyszer el kell ismerni", mondta a Quai d' Orsay szóvivője.
Az Amerikai Egyesült Államok is reagált a svéd bejelentésre, leszögezve, hogy csak tárgyalásos úton, Izrael jóváhagyását is megszerezve valósítható meg a kétállami megoldás.
Izrael másnap behívatta Svédország tel-avivi nagykövetét, Avigdor Liberman izraeli külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy Löfven bejelentése nem volt szerencsés, mert "tudnia kell, hogy a palesztin fél volt az az elmúlt 20 évben, amely akadályozta az izraeli-palesztin megállapodást".
Mahmúd Abbász palesztin elnök szóvivője útján közölte, a svéd és francia álláspont a békefolyamatot szolgálja és segíti. Hasonló rekaciók születtek a londoni voksolás kapcsán is. Az izraeli külügyminisztérium elítélte, a palesztinok üdvözölték a kezdeményezést.
Jeruzsálem közleménye szerint ,A palesztin állam túl korai elismerése több ország által azt a hamis üzenetet küldi a palesztinoknak, hogy nem kell figyelembe venniük a mindkét felet kötelező súlyos vállalásokat. A döntés kárt okozhat mindkét oldalnak, mert rontja a béke megteremtésének esélyeit".
,,A palesztin államot abban az esetben lehetne elismerni, ha sikeresen lezárultak a közvetlen béketárgyalások Izrael és a Palesztin Hatóság között" - áll a közleményben.
Ramalláhban másképp látták. A Palesztinai Felszabadítási Szervezet üdvözölte a brit parlament határozatát, és felszólította a londoni kormányt, hogy emelje azt kormányzati szintre, deklarálja államnak Palesztinát.