Hongkong;tüntetések;diákok;kormányzat;

2014-10-16 17:22:00

Hongkong: Csillapodik a feszültség?

A hongkongi kormányzat jövő heti kezdettel megbeszéléseket ajánlott a tüntető diákok képviselőinek, leszögezve ugyanakkor, hogy a Peking által előre beütemezett választási reform kereteinek megváltoztatására nincs lehetőség.

Hivatalosan bejelentették azt is, hogy a hét rendőrt, aki felelőssé tehető egy tüntető szerda reggeli bántalmazásáért, felfüggesztették a szolgálatból. A Demokrata Párt kerületi tisztségviselői közül tízen lemondtak kormányzati tanácsadói posztjukról a rendőrök eljárása miatt.

Leung Csun-jing kormányzó sajtótájékoztatóján elutasította a diákok által követelt nyilvános jelölés lehetőségét a 2017. évi kormányzóválasztáson. Közölte: érti a diákok óhaját, de a hongkongi alaptörvény és a kínai törvényhozás vonatkozó döntése értelmében erre nincs lehetőség. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a kormányzat hajlandó arról egyeztetni a diákokkal, mi az, ami a fennálló keretek között megvalósítható. "A politika a lehetőségek művészete" - jegyezte meg.

Arra a felvetésre, hogy a megbeszélések eredményének függvényében küldjenek "kiegészítő jelentést" Pekingbe, közölte, hogy a kormányzat már eljuttatta beadványát a törvényhozásnak a legutóbbi konzultációk eredményéről. Leungot éppen emiatt érte bírálat a tüntetők részéről, és követelték a lemondását, mert úgy értékelték, hogy a kínai törvényhozás augusztusi döntése előtt beadott jelentésében nem adott átfogó képet a hongkongiak véleményéről, nem képviselte megfelelőképpen a lakosság egy részének a "valódi" általános választójog, vagyis a szabad választhatóság iránti igényét.

A kormányzó hangsúlyozta: az 1984-ben aláírt kínai-brit közös nyilatkozat, amely rendelkezett a volt brit gyarmat 1997. július elsejével történő visszacsatolásáról, nem tartalmazza az "általános választójog" kifejezést. Az idézett dokumentumban az szerepel - mondta -, hogy "a kormányzót a központi kormány nevezi ki helyi választások vagy konzultációk eredménye alapján".

Leung úgy fogalmazott: "a különleges közigazgatási övezet nem képes az alaptörvénnyel nem ellentétessé tenni a polgári jelölést, mivel az ellentétes vele", vagyis - fűzte hozzá - "valamit, ami törvényellenes, nem tehetünk törvényessé".

A kormányzó utalt arra, hogy közvetítőkön keresztül kapcsolatban állnak a diákszövetség vezetőivel, és bíznak abban, hogy a múlt héten elhalasztott tárgyalások elindulhatnak. Hozzáfűzte, egyetlen alkalommal biztosan nem fogják tudni áthidalni a különbségeket, ezért több fordulóra lesz szükség. Mint mondta, abban kell konszenzusra jutniuk, miként hajtsák végre az "egy ember, egy szavazat" rendszerű választást 2017-ben.

Leung beszámolt arról, hogy a kormányzat három fő területen dolgozik, egyrészt a tüntetőkkel folytatandó párbeszéd megteremtésén, másrészt a rend helyreállításán, vagyis a folyamatos közlekedés újraindításán, harmadrészt pedig a választást előkészítő konzultációk második fordulójának előkészítésén.

A hongkongi diákok szeptember 22-én kezdtek később területfoglalássá bővült utcai tiltakozásokba, mert nem akarják elfogadni a hongkongi választási reform Peking által diktált menetrendjét. A soron következő, 2017-es kormányzóválasztáson első ízben minden választópolgár szavazhat, de - augusztusi pekingi döntés szerint - csak két-három jelöltre, azokra, akiknek személyéről egy 1200 fős bizottság dönt majd. Peking értelmezésében ez összhangban van a hongkongi alaptörvénnyel, amely végső célként általános választójogot, egy széles képviseleti jelölő bizottságot és demokratikus eljárásokat irányoz elő. A szabad jelöltállítást követelő diákok szerint viszont a kínai kormány a jelöltek "előszűrésével" nem tartja be a demokratikus elveket. Úgy látják, hogy a jelölő bizottság, amelyről Peking azt állítja, a helyi társadalmi rétegeket fogja képviselni, Peking-barát politikusokat jelöl majd a kormányzói posztra.