Jövő év elejétől a sertéshús, az élő marha-, juh- és kecske, és e vágott állatok általános forgalmi adója 27 százalékról 5 százalékra csökkenhet. Az MSZP javaslatában szereplő alapvető élelmiszerek közül a tej áfája marad 18 százalék, a baromfi, a tojás, a hazai zöldség-gyümölcs, az édesvízi halak forgalmi adója pedig 2015-ben is Európában a legmagasabb marad. Márpedig az agrárszakemberek szerint például a zöldség-gyümölcs ágazatban talán a legmagasabb a fekete gazdaság aránya: egyes szegmensekben eléri a 40-50 százalékot is. Az élő és a félsertés áfájának 5 százalékra mérséklése eddig két következménnyel járt: hirtelen "növekedésnek" indult a hazai sertés állomány, illetve a fekete "húsipar" átrendeződött a darabolt sertés területére. Gyakori trükk, hogy a sertés darabjait félsertésként számolják el, így az áfája már nem 27, csak 5 százalék. Ennek a játéknak most véget vethet az új szabályozás.
Németh Antal, a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT) elnöke a Népszavának elmondta, jövőre az élő sertéstől a sonkáig, szalámiig 5 százalék lesz az áfa, de a kiskereskedelemnek és persze a végfogyasztónak ki kell fizetnie a 27 százalékos áfát. Hogy a vásárló mennyivel juthat olcsóbban a késztermékhez, vagy egyáltalán lejjebb mennek-e az árak ettől a kormányzati lépéstől, ma még nehéz lenne megmondani. Az 5 százalékos áfa egyik nagy előnye, hogy ennél a mértéknél már nem igen éri meg a kockázatot az áfa-csalás, továbbá, hogy már kevéssé éri majd meg importálni a sertést és sokakat ösztönözhet a visszatérésre a legális piacra.
Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke a Népszavának elmondta, természetesen egyetértenek és támogatják az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentését, de több tényezőt is figyelembe kell venni a szakmai indokok mellett. A kamara számításai szerint, ha egy számjegyűre mérsékelnék az alapvető élelmiszerek, a tőkehús, a tej, tejtermékek, tojás, a hazai zöldség-gyümölcs, a baromfihús áfáját, az mintegy 200 milliárd forintos bevételkiesést jelentene a költségvetés számára. Ezt nem viselné el a büdzsé, hiszen ez a hatás már rövidtávon jelentkezne. A kieső bevételnek csak egy részét pótolná a fehéredő gazdaságból befolyó különböző járulékok, adók és a fogyasztás növekedése. A kormánynak nyilván azt kellett mérlegelnie, melyik ágazatot sújtja leginkább a feketegazdaság. Abban az agrárszakemberek is egyetértenek, hogy a sertéshús-termelés és -feldolgozás a legfertőzöttebb - 25-30 százalékra becsülik a feketegazdaság arányát -, ezért ott volt a legsürgősebb az 5 százalékos áfa bevezetése. Az agrárkamara ügyvezető elnöksége a folytatásról kialakított konkrét koncepcióról tárgyal, amit hamarosan nyilvánosságra is hozunk és a kormánynak is elküldjük - közölte Győrffy Balázs.
A sajtótájékoztatón Horváth András, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) volt munkatársa arra hívta fel a figyelmet, hogy az amerikai nagykövetség ügyvivője nyilatkozataiban egyszer sem mulasztott el utalni az áfacsalási ügyre, illetve az ő feljelentésére. Emlékeztetett arra, hogy Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerdán beszámolt egy áfacsaló-hálózat leleplezéséről. Ne gondolja senki, hogy erről az egy ügyről van szó, többen is nyomoz párhuzamosan a hatóság - hangsúlyozta. Hozzátette: "valamit elhallgatott Varga Mihály", hogy ez a hálózat közvetítő cégeken keresztül multinacionális bevásárlóközpontokba juttatta el az árút. Értékelésre szerint kormány is felismerte az áfacsalások súlyosságát, de változtatási szándék egyelőre csak az ígéretek szintjén van.