Természettudományi Múzeum;óriásteknős;Galápagos-szigetek;

2014-10-28 11:57:00

Helló Magányos George, újra láthatunk!

A világ legismertebb teknősbékái közé tartozott Magányos George, a Galápagoshoz tartotó Pinta-sziget óriásteknőseinek utolsó példánya. A Galápagos-szigetek egyik ikonikus teremtménye, amelyet halála előtt a világ legritkább élőlényének tartottak, 2012-ben pusztult el váratlanul, a hetekben azonban visszatért - írja az Origo.

A New York-i Természettudományi Múzeumban állították ki a 100 évet is megélt teknős kipreparált testét. Azért került oda, mert halála után a galápagosi nemzeti park felkérte a múzeum kitűnő preparátorait, hogy készítsék ki nemzeti kincsüket. A múzeum szerint a preparáció során teljesen kinyújtott testhelyzetben rögzítették a teknőst, hogy látható legyen, milyen magasra tudott felnyújtózni. A bemutató eseményre már minden jegy elkelt. 

Magányos George 2015 januárjában tér vissza Ecuadorba. Valószínűleg a quitói természettudományi múzeumban (Museo Ecuatoriano de Ciencias Naturales) lesz a végleges helye.

Érdekesség,  hogy amikor két éve kimúlt  Magányos George, a biológusok azt gondolták, hogy fajának utolsó példánya volt. A Galápagosi Nemzeti Park azonban később bejelentette, hogy találtak még legalább tizenhét teknőst, amelyek genetikai állománya hasonló George-éhoz, így feltételezhető, hogy ugyanabból a fajból származnak. Vagyis a népszerű példány halála nem jelenti a Chelonoidis nigra abingdonii faj végét. A teknőst egyébként egy magyar származású kutató, Vágvölgyi József fedezte fel 1972-ben a Pinta-szigeten. 

teknősök génjeit, de eddig úgy gondolták, ez nem elég ahhoz, hogy George faja túlélje. A mostani kutatás azonban azt mutatja, Magányos George nem volt olyan magányos.