külföldi sajtó;netadó;Orbán;

2014-10-28 14:48:00

"Orbán elveszti érzékét a nép rezdülései iránt"

Az internetadó dühíti a magyarokat címmel közölt írást keddi számában a Die Welt című konzervatív lap. A cikkíró úgy véli:   "fordul a kocka" és lehet, hogy "Orbán elveszti érzékét a nép rezdülései iránt".

Az internetadó rákényszerítése az "internet nemzedékére", talán azt is mutatja, hogy a párt, amely Fiatal Demokraták Szövetségének nevezi magát, öregszik" - teszi hozzá a konzervatív lap,  megjegyezve, hogy a Fidesz kezdeményezése "érdekes kettős erkölcsről" tanúskodik, hiszen korábban elutasította az internetadót. Az amerikai beutazási tilalom ügyével kapcsolatban a cikk egyebek között kifejti, hogy "súlyos válság" jellemzi a magyar-amerikai kapcsolatokat. 

A Die Zeit című liberális hetilap online kiadásában Orbán tovább építi tekintélyelvű államát címmel jelent meg írás, amely szerint Magyarországon "erjedés" kezdődött. A kormány bírálói és emberi jogi aktivisták attól tartanak, hogy az internetadó "a szabad véleménynyilvánítás utolsó területét hivatott meggyengíteni", a kormány legfőbb célja azonban az államháztartási bevételek bővítése - fejtette ki. A Die Zeit szerzője elemzőket is idézve ismertette egyebek között az amerikai beutazási tilalom, a Norvég Alapok és a trafikpályázatok ügyét, írt Orbán Viktor és Simicska Lajos viszonyáról, és hangsúlyozta: "minden arra utal, hogy Orbán tovább építi tekintélyelvű államát", és e tevékenység közepette "belső ellenzéktől nem kell tartania, az EU pedig azt teszi, amit már hosszú ideje: hallgat".

Orbán Viktor maga ellen fordította a fiatalságot - ezt már a Der Standard című liberális osztrák lap írja. A budapesti tudósító, Gregor Mayer úgy véli, a fiatal magyar internet-felhasználók a Nyugathoz tartozónak érzik magukat, és szembehelyezkedtek az Orbán Viktor által képviselt politikával, amely egyre szorosabbra fűzi kapcsolatát a tekintélyelvű Oroszországgal.

A Rzeczpospolita lengyel napilapban Jaroslaw Gizinski, a lap Magyarországgal rendszeresen foglalkozó szerkesztője úgy véli, hogy az internetadóval kapcsolatos tiltakozások "a Fidesz vezetőinek szánt komoly figyelmeztetést jelentenek". A vasárnapi tüntetéssel kapcsolatban rámutat: a pártokban tömörült ellenzéknél sikeresebbek a tiltakozás "politikától független" szervezői. Gizinski úgy véli, a kormánynak nem érdeke a belső konfliktusok és a "külső kritika" által okozott feszültség növelése, ezért alkalmat keres, hogy visszavonja az internetadó bevezetésére irányuló tervezetet. 

A Financial Times a magyar kormány gazdaságpolitikájáról közölt elemzést. A londoni gazdasági napilap budapesti tudósítója, Andrew Byrne a "Magyarország az Orbanomics költségeivel küszködik" címet viselő írásában úgy vélekedik, hogy az Egyesült Államokkal vívott durva diplomáciai ütésváltás és a világ első internethasználati adója ellen kibontakozó tömeges lázongás nyomán most már kezdenek megjelenni a repedések az Orbán Viktor miniszterelnök által kialakított politikai felépítményen.

Az internetadó terve (az elemzők által csak "Orbanomics"-ként emlegetett unortodox gazdaságpolitika legújabb deficitcsökkentő kísérlete, amely a bírálók szerint az 1990-es évekbe rúgná vissza a magyar digitális gazdaságot) példátlan ellenállást szított a Fidesszel szemben. Megmutatja ugyanakkor azt is, hogy a magyar kormány számára milyen kevés adópolitikai lehetőség maradt négyévnyi "radikális Orbanomics után", amelynek nem sikerült csökkentenie a hazai össztermék (GDP) 80 százalékának megfelelő közadósság-rátát - áll a Financial Times írásában. 

Németországban a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) A kormány el akarja vágni a világtól Magyarországot címmel közölt írást, amely kiemelti, hogy az internetadó tervezete ellen tiltakozók számára "a pénznél sokkal többről van szó", és az új adó terve "ismét mozgásba lendítette a megbénult ellenzéket".