választás;Oroszország;Donyeck;Luhanszk;szakadárok;Kelet-Ukrajna;

2014-11-02 10:30:00

Törvénytelen szavazás Kelet-Ukrajnában

Megkezdődött a nemzetközi közösség által törvénytelennek minősített választás Kelet-Ukrajnában, az oroszbarát lázadók által ellenőrzött Donyeckben és Luhanszkban. A voksolásra nem érkeztek külföldi megfigyelők, s érvényességi küszöböt sem jelöltek meg, bizonytalan, hogy mennyien adják le a voksukat. A helyi hatóságok közölték, hogy 3 millió szavazócédulát nyomattak, de interneten is lehet szavazni. Donyeckben várhatóan Alexander Zaharcsenkót, Luhasznkban Igor Plotnyickit erősítik meg az „államfői” poszton

A voksolás előestéjén, szombaton hat ukrán katonát öltek meg a lázadók, tízen megsebesültek. Csupán az elmúlt tíz napban több mint 300 embert öltek meg az ENSZ adatai szerint, a konfliktus kezdete óta már több mint négyezret. Hétvégén sem hallgattak a fegyverek, lövöldözésről, ágyúzásról érkeztek jelentések. Oroszországból hírek szerint újabb „humanitárius segélykonvoj” lépte át a határt. Több mint 50 teherautónyi szállítmányt indítottak Donyeckbe és Luhanszkba – az ukrán hatóságok hozzájárulása nélkül.

Angela Merkel német kancellár telefonon közölte Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, hogy a kelet-ukrajnai választásokat törvénytelennek tekintik, s az európai vezetők nem fogják elismerni azokat. Georg Streiter, Merkel szóvivője számolt be róla, hogy Merkel, Putyin, Francois Hollande francia és Petro Porosenko ukrán elnök közös telefonbeszélgetést bonyolított. Merkel és Hollande a donyecki és luhanszki „úgynevezett” választással kapcsolatban kifejtette, hogy bármilyen választásnak összhangban kell lennie az ukrán törvényekkel. A német kancellár és a francia elnök egyaránt úgy vélte, hogy a voksolás megtartása sérti a szeptember elején tető alá hozott minszki megállapodást és tovább súlyosbítja a kelet-ukrajnai válságot.

Washingtonban hasonló véleményt tett közzé a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője. Bernadette Meehan közleményben hangsúlyozta: „Óva intjük Oroszországot attól, hogy ezeket a törvénytelen szavazásokat ürügyként használja fel arra, hogy további csapatokat és katonai felszerelést küldjön Ukrajnába.” A szóvivő különösképpen eltanácsolta ettől Oroszországot annak fényében, hogy jelentések szerint az orosz fegyveres erők ismét megerősítették jelenlétüket a kelet-ukrajnai térség szomszédságában.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter múlt héten úgy nyilatkozott, Oroszország el fogja ismerni a donbassi voksolások eredményét. Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter egy pénteki sajtóbeszélgetésen elítélte a „hamis, teljes mértékben törvénytelen voksolást, amelyen állítólagos donyecki és luhanszki államfőt illetve törvényhozást választanak meg”. Klimkin is felszólította Moszkvát, hogy beszélje le a „terroristákat” a voksolás megtartásától.

Nyilatkozatban ítélte el a donyecki és luhanszki „választásokat” a NATO új főtitkára is. Jens Stoltenberg szerint e választások megsértik az ukrán törvényeket, ellentétesek a minszki megállapodásokkal, amelyeket a két „önkényesen kikiáltott” köztársaság is aláírt Oroszország mellett.