A választók kikérdezése alapján készült becslések szerint a második helyre Klaus Johannis, a Keresztény-Liberális Szövetség jelöltje futhatott be 31-32 százalékkal, a független Calin Popescu-Tariceanu , a szintén független Monica Macovei, illetve a távozó államfő, Traian Basescu pártjának jelöltje, Elena Udrea 6-6 százalékot szerezhetett.
Mivel összesen 14 elnökjelölt indult, az előrejelzések szerint egyikük sem szerezhette meg az abszolút többséget az első fordulóban. Várhatóan Ponta és Johannis mérkőzik meg a november 16-án esedékes második fordulóban. Az első részeredmények közzétételét ma reggelre ígérték.
Tegnap a mintegy 18,3 millió választásra jogosult polgár 47,34 százaléka voksolt helyi idő szerint este 7 óráig. A magyarlakta területeken kifejezetten kevesen mentek el szavazni, Kovászna megye 27,40 százalékkal országosan is sereghajtó, Hargita megyében 29,23, Maros megyében 30,14 százalék adta le szavazatát.
A Partiumban Szatmár megyében 27,43, Bihar megyében 33,02 százalék járult az urnákhoz. Öt éve, 2009-ben a választásra jogosultak 53,5 százaléka adta le szavazatát.
Idén két magyar jelölt is indult, Kelemen Hunornak, az RMDSZ államfőjelöltjének 3 százalékot jósoltak, Tőkés Erdélyi Magyar Néppártjának jelöltje, Szilágyi Zsolt legfeljebb 1 százalékot remélhetett.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szülőfalujában, Csíkkarcfalván adta le szavazatát. „Egy olyan országra szavaztam, amelyben a nemzeti kisebbségi közösségeknek intézményi garanciái vannak, amely a regionális identitásokat értéknek tekinti és segít megerősítésükben” – nyilatkozta a Transindex jelentése szerint az RMDSZ elnöke.
Markó Béla, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője, aki a Maros megyei Marosszentkirályon szavazott, kiábrándítónak nevezte a kampányt.
Mint mondta, egy európai, demokratikus Romániára szavazott, s az egyetlen jelöltre, akinek ilyen programja van. Szilágyi Zsolt, az EMNP államfőjelöltje Nagyváradon voksolt, a nemzeti közösségek békés együttélését szorgalmazva.