Szépművészeti Múzeum;Baán László;Petőfi Csarnok;Hoppál Péter;Múzeum Liget;Városliget Zrt;

2014-11-13 06:50:00

Lesz pénz a múzeumokra

Bár a 2015-ös költségvetés csak jelképes összeget szán a Múzeum Liget projektre Baán László miniszteri biztos szerint, ahogy idén is, úgy jövőre is a rendkívüli intézkedésekre szolgáló alapból sikerül finanszíroznia a projekt előkészítését. Zugló polgármestere szerint ugyanakkor jobb lett volna, ha a kormány jobb belátásra tér és nem a pénzhiány miatt adják fel a tervet.

A 2015-ös költségvetés tervezetében csak jelképes összeget, 8,8 mil lió forintot szán a Liget Budapest projektre, ám Baán László miniszteri biztos nem aggódik.

Lapunknak azzal érvelt, hogy idén is csupán 10 milliós összeg szerepelt külön soron a büdzsébe, de időközben eseti kormánydöntésékkel sikerült finanszírozni a projektet.

Mintegy 1,2 milliárd forintot kapott a Liget Budapest projektet levezénylő Városliget Zrt ., többek között a hatástanulmányok elkészíttetésére és az építészeti tervpályázat lebonyolítására.

De ebből indult meg a Liget zöldfelületeinek részeleges megújítása is. 700 millió forint jutott a Szépművészeti Múzeum, a II. világháború óta zárva tartó, romos Román Csarnokának felújításának tervezésére. Így tehát összesen csaknem 2 milliárd forinttal finanszírozta a kormány a projektet.

Igaz, jövőre jóval nagyobb összegre, a miniszteri biztos szerint 15 milliárd forintra lenne szükség, de Baán szerint ugyan így, egyedi döntésekkel biztosítja majd a kormány a támogatást.

Mások szerint jelzés értékű, hogy ebből az összegből gyakorlatilag semmi sem áll rendelkezésre. A beruházás körüli bizonytalanságot csak fokozza, hogy Hoppál Péter kulturális államtitkár az ATV-ben azt mondta, csupán ötven százalék esélyét látja annak, hogy jövőre elindulhat a projekt.

A tervek szerint 2015-ben le kell zárulni a tervezési, előkészítési szakasznak, el kell bontani a Ligetben lévő egykori Hungexpo épületeket, a Petőfi Csarnokot, mert 2016-re meg kell indulnia az öt múzeum építésének.

Az elképzelések szerint a 2018 elejére elkészülő épületekbe költözne a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria modern és kortárs anyagának egyesítésével létrehozott Új Nemzeti Galéria, a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum, a Néprajzi Múzeum, a Magyar Fotográfiai Múzeum, a Magyar Építészeti Múzeum, valamint az újonnan létrehozott Magyar Zene Háza.

Az már korábban világossá volt, hogy az Európia Uniós források nem, vagy csak jelképes mertékben állnak majd a beruházás rendelkezésre. Így a tervezett 150 milliárd forintot az adófizetők pénzeiből teremti elő az ország.

Az összeg fele az új épületűekre, fele pedig a meglévők bővítésre, újjáépítésre – cirkusz, állatkert, közlekedési múzeum - a park rehabilitációjára megy.

A projekt egyik legfontosabb mozgatója, hogy a kormány szeretné a budai várpalotát részben eredeti formájában újjáépíteni. Hogy aztán oda palota múzeumot és protokolláris funkciókat telepítsen.

Ehhez azonban el kell költöztetnie a Nemzeti Galériát. Ugyan ez a helyzet a másik legnagyobb költségigényű új épülettel, a Néprajzi Múzeummal kapcsolatban.

A Néprajzi Kossuth téri épületébe pedig a Kúria költözik be, pontosabban vissza, hiszen eredetileg a magyar igazságszolgáltatás legfelsőbb szerve számára építették.

A projektet heves támadásokat is kiváltott. Bár a kormányhatározat leszögezi, hogy a zöld felület nem csökkenhet, sőt aktivitásának nőnie kell, az ellenzők nem hisznek ennek.

Ők azt hangsúlyozzák, hogy a projekttel minimálisan 7 százalékra fog növekedni a Városliget beépítettsége, holott a fővárosi parkok esetében csak 3 százalék az engedélyezett.

Eszerint a jelenlegi, csaknem 6 százalékos beépítettséggel máris túlépített a terület, ezt csökkenteni, nem növelni kellene.

Karácsony Gergely Zugló polgármestere Facebook oldalán máris temette az általa a kampányban ellenzett beruházást: „A Városliget beépítése nem fog megvalósulni. Jobb lett volna, ha a kormány jobb belátásra tér és nem a pénzhiány miatt adják fel a tervet, de a végeredmény ugyanaz: a Liget úgy tűnik megmenekült!”

Tovább tervezik
A projekt jelenleg a tervezés szakaszban van. A Városligetben felépítendő öt új múzeumi épületre idén februárban írt ki nyílt nemzetközi tervpályázatot a Szépművészeti Múzeum és a Városliget Zrt. A május végi határidőre beérkezett több mint 470 pályaművet 11 tagú magyar és külföldi múzeumi és építészeti szakemberekből álló zsűri értékelte.
A pályázatokat elbíráló zsűri döntése alapján a Néprajzi Múzeum épületére beérkezett több mint 110 pályaműből 6, a Magyar Zene Házára érkezett több mint 170 pályázatból szintén 6, a Fotó Múzeum Budapest és a Magyar Építészeti Múzeum épületeire kiírt közös pályázatra beérkező csaknem 110 műből 5 jutott tovább a második fordulóba, amely idén decemberben zárul majd le.
Az Új Nemzeti Galéria - Ludwig Múzeum épületére beérkezett 80 pályamű között azonban a bíráló bizottság nem talált olyan pályázatot, amelyet az értékelési kritériumok összessége alapján megvalósításra alkalmasnak ítélt volna, így új eljárás kiírását javasolta.
A nemrég meghirdetett nemzetközi, nyílt kétfordulós pályázat előminősítéses. Az első szakaszában nem építészeti tervek kerülnek elbírálásra, hanem a kiírásra jelentkezők alkalmasságáról születik döntés a pályázatban rögzített kritériumok alapján.
Ebben a szakaszban a jelentkezőknek többek között referenciák bemutatásával kell igazolniuk kompetenciájukat és jártasságukat kulturális közhasználatú építmények tervezésében.
Az új pályázatot kiíró Városliget Zrt. hét világhírű építészirodát hívott meg az eljárásba, akik megerősítették részvételi szándékukat: Ateliers Jean Nouvel, David Chipperfield Architects, Mecanoo, Nieto Sobejano Arquitectos S.L.P., Renzo Piano Building Workshop, Sejima and Nishizawa and Associates (SANAA), Snøhetta.
A pályázat második fordulójába összesen 10 pályázó jut: a hét meghívott mellett a pályázat első fordulójára benyújtott referenciáinak, szakmai kompetenciájának és pénzügyi alkalmasságának értékelése alapján három további pályázó kerül kiválasztásra a második fordulóba.