Az orosz hajók az ausztrál felségvizeken kívül cirkáltak. Az ausztrál minisztérium azt is közölte, hogy mozgásuk összhangban van a nemzetközi előírásokkal.
Az ugyanakkor először fordul elő, hogy Oroszország a csúcstalálkozó előtt haditengerészetének néhány hajóját is felvonultatja.
A világ húsz legfejlettebb ipari hatalmának csúcsértekezlete szombaton kezdődik Brisbane-ben. Vlagyimir Putyin orosz elnök is részt vesz az eseményen.
Az orosz elnök rendezte volna idén nyáron a G8-as csúcsot, de a Krím annektálása nyomán meghiúsult, a világ legerősebb gazdasági hatalmai végül G7-es körben üléseztek.
Még meg sem kezdődött az ausztráliai csúcs, máris vannak nézeteltérések. Az amerikaiak előzetesen azt közölték, a csúcs központi témája a környezetvédelem, Tony Abbott, a G20-as tanácskozás házigazdája ugyanakkor tegnap cáfolta, hogy a globális felmelegedésről, a klímaváltozás elleni fellépésről tárgyalnának.
Szerinte nem az a fontos, hogy mi történik évtizedek múlva, a csúcsnak az állásteremtésről és a gazdasági növekedésről kell szólnia.
Barack Obama amerikai elnök, aki szintén hivatalos a szombaton kezdődő G20-as csúcsra, tegnap Mianmarban (Burmában) a kelet-ázsiai csúcsértekezleten vett részt, majd tárgyalt Thein Shein mianmari elnökkel, illetve Aung Szan Szú Kjivel, a Nobel-békedíjas ellenzéki vezetővel.
Obama a megakadt mianmari reformfolyamat kitejesítését sürgette, s külön kiemelte a rohinga muszlim kisebbség jogainak védelmét.
Az amerikai elnök burmai kongresszusi képviselőkkel is megbeszélést folytatott a demokratikus átmenetről. Obamának ez a második burmai útja, 2012-ben ő volt az első hivatalban lévő amerikai elnök, aki ellátogatott Mianmarba.
Már tegnap megérkezett Ausztráliába David Cameron. A brit kormányfő a G20-as csúcs előtt kétoldalú tárgyalásokat is folytat, s beszédet mond a canberrai parlamentben.
Cameron a hírek szerint a G20-as csúcson legfeljebb csak "összefut" az orosz elnökkel. Hivatalos megbeszélést Obama és Putyin között sem terveznek.