Nikolic retorikája sokáig semmiben sem különbözött Seseljétől. Még a Slobodan Milosevic-fémjelezte sötét érában, 1999-ben meggyilkoltak egy ellenzéki újságírót, Slavko Curuviját.
Nem mondhatnánk, hogy a radikális alelnök gyászba borult volna, mert megjegyezte: ő aztán nem sajnálja, hogy megölték. Mint utóbb kiderült, a gyilkosság mögött Milosevic családja állt.
Ezt azonban már akkoriban is sejteni lehetett. 2003-ban, miután az akkori miniszterelnök, Zoran Djindjic megsérült a lábán, február 28-án Nikolic ezt találta mondani:
"Ha valaki a következő egy-két hónapban találkozik Djindjiccsel, mondja már meg neki, hogy Titónak is baja volt a lábával a halála előtt". Nem telt bele két hét és Djindjicet lelőtték.
A jelenlegi szerb elnök később bocsánatot kért nem éppen átgondolt kijelentéséért. 2004-ben úgy nyilatkozott, nagy álma, hogy nagy Szerbia határai a Virovitica-Karlovac-Karlobag vonalon húzódjék, vagyis jócskán horvát területen.
Három évvel később ismét hangzatos kijelentést tett. Mint mondta, a Szerb Radikális Párt azon az elven jött létre, hogy egységesíteni kell Szerbiát a Bosznia Szerb Köztársasággal, Montenegróval és Krajinával. E kijelentésével egy csapásra három országba rúgott bele.
Szerbia polgárai a 2000-es években, a demokratizálódás lassú és nehézkes időszakában egyre távolabb kerültek a radikális ideológiától. Saját megélhetésük érdekelte az embereket, s nem a nagy szerb eszme.
Ez az SRS térvesztéséhez vezetett. Nikolic azonban ügyesen megőrizte befolyását: 2008-ban mérsékelten nacionalista politikai erőt alapított Szerb haladó Párt (SNS) néven, amely az uniós csatlakozást tűzte zászlajára.
Helyettesévé Aleksandar Vucicot tette meg. Azt a politikust, akit Seselj a radikálisok egyik legtehetségesebb politikusának tartott.
Vucic a koszovói háború idején információs miniszter volt, 2004-ben pedig a radikálisok színeiben indult a belgrádi polgármester választáson.
Seselj úgy érezte, az SNS megalapításával megalázta őt a „két Brutus”. Ezt sosem bocsátotta meg nekik, a börtön falain belül bosszút esküdött ellenük. Mit hoz a jövő?
Vojislav Seselj megjelenése Belgrádban biztosan bizonytalanságot szül, de ma már nem olyan erős figura, aki képes lenne befolyásolni hazája belpolitikáját. Seselj már a múlt embere. Sok szerb belátta, egy nemzet bukását eredményezheti az ultranacionalista retorika.