rendőrség;nemi erőszak;Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület;kampányvideó;nőjogi szervezetek;Gönczöl Katalin;

2014-11-25 06:11:00

Nem te tehetsz róla!

A nők is tehetnek arról, ha megerőszakolják őket - legalábbis a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság oktató jellegű kisfilmje szerint, amelyben fiatal, szórakozni induló lányok egy csoportját mutatják be, amint "kihívó" öltözékükkel és viselkedésükkel maguk keresik a bajt. A film végén hangsúlyozzák: "Tehetsz róla, tehetsz ellene!". Nőjogi szervezetek szerint elfogadhatatlan a videó áldozathibáztató üzenete, ezért követelik annak visszavonását. A rendőrség szerint azonban a rövidfilmmel nincs baj, ezért nem fogják azt visszavonni, sőt, középiskolákban is bemutatják.

Nagy közfelháborodást keltett a rendőrség hétvégén bemutatott, a nemi erőszak megelőzésére készített "tájékoztató" videója.

A Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság három perces kisfilmje azt igyekszik prezentálni, a lányok hogyan kerülhetnék el, hogy nemi erőszak áldozatává váljanak: a videó egy fiatal nőkből álló társaságot mutat be, akik éppen bulizni készülnek - sminkelnek, "kihívó" ruhákat vesznek fel.

A szórakozóhelyen egymás után hajtják le az italokat, ismeretlen férfiakkal - meglehetősen "érzéki" stílusban - táncolnak.

Miközben a fiatalok elhagyják a szórakozóhelyet, egy kapucnis alakot láthatunk, aki az épület bejáratánál lesben állva várja áldozatát - a videóban ábrázolt lánytársaság egyik tagját.

A film záróképsoraiban egyértelművé válik, hogy a lány - elkenődött sminkkel, szétszaggatott ruhában ül egy kapualjban - nemi erőszak áldozatává vált, ezt követően tűnik fel a film szlogenje: "Tehetsz róla, tehetsz ellene!".

A filmet - amelyet középiskolákban is levetítenek majd - a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács is támogatta.

A rendőrség áldozathibáztató üzenete ellen több nőjogi szervezet tiltakozik, civilek online petíciót is indítottak - cikkünk írásakor mintegy négyezren írták alá -, melyben követelik, hogy a rendőrség olyan videókat készítsen, amelyek a potenciális elkövetőket szólítják meg és tanítják arra, hogyan ne kövessenek el nemi erőszakot. "Az erőszakért minden esetben az erőszaktevő a felelős, nem az áldozat" - írják.

A Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség (Női Érdek), a Magyarországi Női Alapítvány (MONA), a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület (NANE) és a Patriarchátust Ellenzők Társasága (PATENT) Egyesület szégyenletesnek tartják a rövidfilmet.

Véleményük szerint az káros és veszélyes üzenetekkel járul hozzá a nők elleni erőszak előfordulásának "amúgy is kedvező társadalmi légkör" fenntartásához, az áldozatok megalázásához és megfélemlítéséhez, az elkövetők felmentéséhez és büntetlenségéhez.

A jogvédők szerint a film olyan tévképzetekre erősít rá, mint például az, hogy összefüggés lenne a nők ruházata és a szexuális erőszak valószínűsége között.

Vagy hogy a nők bulizás helyett nagyobb biztonságban lennének otthon - miközben a nők elleni erőszakos bűncselekmények nagy részét az áldozat otthonában, illetve magánlakásokban, munkahelyeken, oktatási intézmények területén követik el.

A nőjogi szakemberek szerint kutatások bizonyítják, hogy "az áldozat ruházata, alkoholos befolyásoltsága nem növeli az esélyét a nemi erőszak bekövetkezésének.

A "kihívó ruházat" kifejezés önmagában is az áldozatot teszi felelőssé, azt sugallva, hogy érthető, ha sok csupasz bőrfelületnek nem tud ellenállni az elkövető. A zárt ruházat, józanság nem garancia az erőszak elkerülésére".

Mindemellett hangsúlyozzák: a videó káros sztereotípiákat közvetít, amelyek nemcsak a nőkre, de a férfiakra - akik a filmben "ösztönvezérelt, potenciális erőszaktevőkként" jelennek meg - nézve is sértőek.

A civil szervezetek tiltakozó levélben többek között azt követelik, hogy a baranyai rendőrség azonnal vonja vissza a kampányfilmet, azt a jövőben legfeljebb csak mint a rossz megközelítés egy példáját mutassák be, és álljanak el a középiskolai vetítések tervétől.

"Amennyiben a fentiekre nem kerül sor, készen állunk arra, hogy nemzetközi támogatást szerezzünk követeléseinknek" - olvasható a levélben.

Horváth Éva pszichológus, a NANE Egyesület munkatársa a 16 Akciónap a nők elleni erőszak ellen kampány kapcsán a hétvégén arról beszélt lapunknak, hogy bár több esetről is lehet tudni, az áldozatok nagy része nem szeret beszélni az őket ért erőszakról.

"Általános tapasztalat, hogy az áldozatok nem a rendőrségnek, hanem háziorvosaiknak mondják el először, mi történt velük.

Ám még az orvosok között is gyakori az áldozatot hibáztató attitűd: legközelebb ne dühítse fel a férjét, miért viselkedett úgy, amivel kiváltotta párja erőszakos magatartását - ezek mind rossz, az áldozatokra nézve káros reakciók. Ezért is lenne fontos egy általános szemléletváltás: az erőszakért sosem az áldozat a felelős, hanem az elkövető".

Gönczöl Katalin kriminológus a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában pedig azt mondta: a rendőrség kampányvideójának üzenetei után biztos, hogy az áldozatok még inkább elkerülik majd, hogy a bűncselekmény után a rendfenntartó szervek segítségét kérjék.

A Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság tegnap a következőképpen reagált a Pécsma.hu kérdéseire: álláspontjuk szerint a bűnmegelőzési kisfilm elsősorban vitaindító célzattal, és nem információ-közvetítési szándékkal készült, azt pedig véletlenül sem szeretnék, hogy az áldozatok önmagukat hibáztassák.

A film alapvetően áldozatvédelmi koncepció alapján készült, az elkövetőket semmilyen körülmény nem mentheti fel. A bűnmegelőzési kampány célja az volt, hogy a pécsi nők figyelmesebbek és óvatosabbak legyenek, az üzenet pedig szerintük nem félreérthető, így a filmeket nem vonják vissza.