A közepes láncú zsírsavak, mint amilyen például a kókuszolaj, különösen hatékonyak lehetnek, a szakemberek szerint azért, mert a bennük található vegyületek segítenek helyrehozni a sejteket ért károsodásokat, illetve a DNS-ben keletkezett hibákat is. Vilhelm Bohr professzor, a koppenhágai egyetem kutatója és csapata olyan egereket vizsgálat, melyek DNS-e egy genetikai hiba miatt képtelen volt megjavítania saját magát. Az emberekben ez a genetikai rendellenesség egy Cockayne-szindróma nevű súlyos betegséget okoz, mely idő előtti öregedést okoz. A beteg gyerekek várható élettartama mindössze 10-12 év.
A kutatók úgy találták, hogy ha az egereknek zsírban gazdag ételeket adtak, az lelassította az öregedési folyamatokkal együtt járó hallásvesztést, fogyást és az agy öregedését is. A kutatási eredmények új reményt adhatnak nemcsak a Cockayne-szindrómás gyermekeknek, hanem az Alzheimer- és a Parkinson-kóros betegeknek is.
"Az agyunknak folyamatos táplálék-utánpótlásra van szüksége ahhoz, hogy megfelelően működhessen, de ahhoz is, hogy az esetleges sérüléseket képes legyen kijavítani. A zsír, különösen a kókuszolaj vagy a hozzá hasonlók nagyon jótékony hatással vannak az agyunkra, mert extra energiával látják el a szervezetünket" - mondta Morten Scheibye-Knudsen, a kutatás egyik szerzője. Az agyunknak vagy cukorra, vagy pedig ketonokra van szüksége a megfelelő működéshez. Ketonok akkor keletkeznek, ha a szervezetünk zsírt bont le ahhoz, hogy energiát szerezzen. A ketonok azért is fontosak, mert akkor is energiával látják el a szervezetet, amikor alacsony a vércukorszint, vagyis amikor nem jutunk táplálékhoz (például az éjszakai "koplalás" közben). forrás: házipatika.com
A cím, illetve a fotó persze kissé megtévesztő lehet, ugyanis természetesen nem mindegy, milyen zsírokkal "védekezünk" az öregedés ellen.
A zsír adja a testünk napi működéséhez szükséges energia mintegy harmadát. Helyén tartja, körbeveszi a szerveket és idegeket testünkön belül, valamint ellát egy kis extra kitöltéssel a hátsó felünkön, és egyéb területeken, hogy megvédje csontjainkat a nyomások és ütések hatásaitól. A zsír segít legfőképp testünk hőszigetelésében is. Nélkülözhetetlen az emésztésben is, továbbá az A, D, E és K vitaminok felszívódásában és szállításában. Egy 2012-es tanulmányban már kimutatták, hogy azoknak, akik a salátájukat csak zsírmentes vagy alacsony zsírtartalmú dresszinggel fogyasztották, alapos hiányuk volt szervezetükben karotinoid összetevőkből, amelyek viszont csökkentik az infarktus és bizonyos rákok kockázatát.
Összességében tehát nagyon fontos, hogy a megfelelő zsírokat válasszuk, és megfelelő mennyiségben fogyasszuk - figyelmeztetnek a szakemberek .
Ezeket a zsírokat felejtsd el
Ha egy könnyen megjegyezhető utat szeretnél ahhoz, hogy meg tud különböztetni a kerülendő telített zsírokat a magadhoz veendő, ajánlott zsíroktól, akkor számold meg az állat lábait, amiből származnak:
Négylábúak: egyél minél kevesebb olyan zsírt, mely négylábúakból származik, mint pl. a sertés vagy a szarvasmarha.
Kétlábúak: a csirke és az egyéb kétlábúak rendben vannak, de ügyelj azért arra, hogy lehetőleg szabadulj meg a bőrüktől, s minél nagyobb arányban az állat fehér húsait fogyaszd.
Láb nélküliek: a követendő hüvelykujjszabály tehát az, hogy minél kevesebb a lábak száma, annál kevésbé ártalmas a zsírja. Vagyis célozd a lábnélkülieket, ha lehet! Ezek a halak.
Telített zsírok azonban megtalálhatók néhány növényi forrásban is. Gondoljunk csak a trópusi olajokra: kókusz, pálma, gyapotmag.
Az olyan élelmiszerek, melyek bármennyit is tartalmaznak a transzzsírokból, legyenek mindenképp a KERÜLENDŐ listán.
A legnagyobb élettani előnyökért ragaszkodjunk az olyan telítetlen zsírokhoz, mint az omega-3 zsírsavak. A telítetlen zsírsavak megtalálhatók többek közt a mogyoróvajban, az olíva olajban, a normál mogyoróban vagy az avokádóban. Ezek az élelmiszerek csökkentik a koleszterin szinted, és emelik a HDL-ét (jó koleszterin), segítve szívünket egészségben megtartani. Segítenek minket, hogy hosszabb ideig is elégedettek legyünk egy étkezés után – nagy előny ez azoknak, akik szeretnének leadni pár kilót. Az omega-3 zsírsavak védik szívünket, fogyasszunk hát belőlük, amikor csak lehet: lazac, tonhal, mandula, szója, lenmag.
forrás: www.svabhegy.eu