miniszterelnök;Lázár János;munkaidő;Miniszterelnökség;munkanap;

2014-12-02 06:06:00

Modern rabszolgaság a tízórás túlmunka

Az MSZP minden jogi segítséget megad azoknak a dolgozóknak, akik a kifizetetlen pluszmunka miatt távozni kényszerülnek a Miniszterelnökségtől - mondta lapunknak Bangóné Borbély Ildikó. A szocialista képviselő tudja, hogy a közalkalmazottak kiszolgáltatott helyzetben vannak, hiszen ahogy Lázár János maga is megfogalmazta: „a Miniszterelnökségen dolgozni senkinek sem kötelező". Bangóné szerint „ez gyakorlatilag modernkori rabszolgaság”. A Miniszterelnökség után több tárcáról is kiderült, hogy bevezették a 10-12 órás munkarendet, melyről még mindig nem tudni pontosan, hogy melyik minisztériumban folyik törvényes keretek között.

A Hír TV szombati információját, mely szerint a Magyar Államkincstárnál is bevezetik a tízórás munkanapot, az államkincstár azonnal cáfolta. Lapunk megtudta, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztériumban a túlmunkára való átállás eleget tett a közszolgálati tisztviselőkről szóló jogszabályban foglaltaknak, vagyis a meghosszabbított munkaidőt úgy töltik ki, hogy az adott munkakört mindig elvégzi valaki, de az egyes dolgozók munkaideje nem haladja meg a napi nyolc órát. A vonatkozó törvények szerint a teljes napi munkaidő nyolc óra, a heti munkaidő pedig 40 óra lehet. Ettől kivételes esetekben lehet eltérni, így a tisztviselők munkaideje napi maximum 12, illetve heti 48 óra lehet, ám ez esetben biztosítani kell, hogy a heti negyven órás átlagot ne lépje túl.

Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter múlt heti közleményében nem adott választ a túlmunka kifizetésének, vagy annak szabadnappal való ellentételezésének kérdésére. Bangóné lapunknak elmondta: nem kell attól tartani, hogy a jogszabályt sért a 12 órás munkaidő, mert biztosak lehetünk benne, hogy a kormány majd törvényeket fog gyártani hozzá. A kabinet látszólag önmaga ellen beszél, hiszen míg szavakban kiemelt szerepet kapnak a családközpontú megoldások – erre hivatkozva dobták be az üzletek vasárnapi zárva tartásának ötletét is –, több nagycsaládos miniszterelnökségi alkalmazott felmondásra kényszerült a munkaidő emelése miatt, mert a bölcsődék és óvodák átlagosan csak délután ötig tartanak nyitva. Lázár azzal reagált, hogy „a szolgálatnak és így a munkaidőnek nálunk kezdete van, vége nincs, ezért a Miniszterelnökség sajnos valóban nem családbarát munkahely. De ezt tudja és tudta minden munkavállaló, aki nálunk vállalt vagy vállal munkát.”

Lerövidítik a kormányhivatalok nyitva tartását is, amelyet még Navracsics Tibor minisztersége alatt, az ügyfélbarát ügyintézés jegyében hosszabbítottak meg. Bangóné elmondta, Lázáréknak nem ebben az esetben kellene az uniós jogszabályokra hivatkozni – ezzel miniszter által emlegetett létszámleépítésekre utalt -, hanem például a kritikus gyermekszegénység. Ezzel szemben a Miniszterelnökség szerint eddig akár két műszakot is kellett szervezni a kormányablakokban a létszámhiány miatt. A túlfoglalkoztatás ügyében a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete is felszólalt. Boros Péterné főtitkár bejelentette: a szervezet a Fővárosi Munkaügyi Felügyelőséghez fordul. Emellett december 6-án délután 4 órától demonstrációt is szerveznek „Tele van a Puttony!” címmel a Nemzetgazdasági Minisztérium épülete előtt.

Négymilliárd a kormányablakokra

Az eredetileg becsült 2 milliárd 346 millió helyett 4 milliárd 185 millió forintért bútorozhatja be a kormányhivatalokat a hét cégből álló nyertes ajánlattevői közösség. A projektet az EU a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program (TIOP) keretében támogatja. A Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal által indított, meghívásos közbeszerzés nyerteseinek feladata a több helyszínen létrejövő integrált kormányzati kormányablak ügyfélterének bebútorozása. A helyszínek száma 200 és 315 között, az ügyfélkiszolgáló munkahelyek száma pedig 1900 és 3000 között lesz.