mozgássérültek;Nem Adom Fel Alapítvány;kerekesszékes;Fogyatékosok Világnapja;szabálytalan parkolások;figyelemfelkeltő akció;Kis Adri;

2014-12-04 06:13:00

Kerekes székkel a tilosban parkoló autósok ellen

Országszerte számos rendezvényt tartottak szerdán, a Fogyatékosok Világnapja alkalmából. Budapesten a mozgássérült parkolóhelyekre történő szabálytalan parkolások ellen szerveztek figyelemfelkeltő akciót. A Nemzeti Színházban drámapedagógiai foglalkozásokon és kulisszajáráson vehettek részt ép és sérült diákok. Miskolcon mozgássérülteket foglalkoztató étterem nyílt.

A Fogyatékosok Világnapján, december 3-án a mozgássérült parkolóhelyekre történő szabálytalan parkolások ellen szerveztek figyelemfelkeltő akciót tegnap. Budapesten, a V. kerületi Nádor utcában.

Tíz kerekesszéket állítottak ki a nem nekik szánt parkolóhelyekre néhány frappáns indokkal feliratozva.

A mindössze 15 perces demonstráció a szervezők reménye szerint elég ahhoz, hogy a hétköznapi emberek megérezhessék, milyen, amikor jogtalanul mozgássérült parkolóhelyre állnak be.

FOTÓ: Molnár Ádám

FOTÓ: Molnár Ádám

A demonstráció egyik szervezője Kis Adri volt, az első női kerekesszékes Budapest-Bamako rali versenyzője, aki az „anyám is beteg, csak nincs velem”, és hasonló kifogások hallatán úgy érezte, szeretné másoknak is megmutatni, hogy a mozgássérült parkolóhelyek jogtalan elfoglalása mit jelent a kerekesszékesek számára.

A civilben újságíró-szerkesztő több mint 10 éve vezet autót, és ez idő alatt rengeteg alkalommal találkozott azzal a bosszantó helyzettel, hogy a táblával és felfestéssel jelzett mozgássérült parkolókban olyanok állnak, akik nem jogosultak rá. Kis Adri szerint ilyen apró megmozdulásokkal lehet elkezdeni a szemléletformálást.

FOTÓ: Molnár Ádám

FOTÓ: Molnár Ádám

A Nem Adom Fel Alapítvány szerdai budapesti sajtótájékoztatóján elhangzott: 2008-ban indult útjára az alapítvány Jobb Velünk a világ! rendezvénysorozata, amelynek keretében tavaly 40 önkormányzattal írtak alá szándéknyilatkozatot, amelyben vállalták, hogy 2014-től legalább két megváltozott munkaképességű munkavállalót foglalkoztatnak.

Papp Szabolcs, az alapítvány szóvivője elmondta: az aláírók több mint a fele teljesítette ígéretét. A Nemzeti Színházban drámapedagógiai foglalkozásokon és kulisszajáráson vehettek részt ép és sérült diákok.

FOTÓ: Molnár Ádám

FOTÓ: Molnár Ádám

A Jobb velünk a világ! gálaesten a Budapest Bár közösen lépett színpadra a sérült fiatalokból álló Nemadomfel Együttessel és a fogyatékkal élőket is felvonultató Never Give Up Gospel kórussal. A Beugró társulata pedig ez alkalommal a fogyatékkal élők helyzetével kapcsolatos szituációkat dolgozott fel.

Miskolc belvárosában szerdán megnyílt az északkelet-magyarországi régió első olyan étterme, ahol a személyzetet fogyatékossággal élő és megváltozott munkaképességű emberek alkotják. Az étterem megnyitásával 15 új munkahelyet hoztak létre.

A"Batyu-Téka, több mint étterem” elnevezésű vendéglátóhelyről Jakubinyi László, a Szimbiózis Alapítvány elnöke elmondta, az étterem névválasztása már önmagában különleges.

FOTÓ: Molnár Ádám

FOTÓ: Molnár Ádám

Az étterem mellett könyvtárként is működik a hely: egyebek mellett minden autizmussal kapcsolatos magyarul megjelent könyv megtalálható, és számos gyógypedagógiai, rehabilitációs könyv, kiadvány. Az étterem egyik részében fejlesztő játszóházat alakítanak ki - fürdővel, pelenkázóval -, sok játékkal és eszközzel.

Zalaegerszegen villámcsődület program keretében a fogyatékkal élők, valamint pszichiátriai betegek és gondozóik siketnéma jelbeszéddel mutogatták el Demjén Ferenc Kell még egy szó című . Az ép résztvevők kipróbálhatták a kerekesszékes közlekedést, s megtapasztalhatták annak minden nehézségét.