Kovács Zoltánt azzal kapcsolatban kérdezték csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján, hogy John McCain ismételten aggodalmának adott hangot a demokrácia és a jogállamiság magyarországi helyzetével kapcsolatban amerikai idő szerint szerda este kiadott közleményében.
A kormányszóvivő szerint az, hogy McCain szenátor mennyire van tisztában a magyarországi helyzettel, részben kiderül azokból a klisékből és mondatokból, amelyeket megint használt. Kovács Zoltán azt mondta, "mi napnál világosabban látjuk, hogy az elmúlt években oly sokat sulykolt, alapvetően csak a minket kritizáló álláspontot tükröző kijelentések mögött (...) többségében az ismeret hiánya" áll.
Azzal kapcsolatban, hogy Orbán Viktor 2008-ban hősnek nevezte McCaint, a szóvivő azt válaszolta: a szenátort a katonai fogságban szerzett tapasztalatai vitathatatlanul nemzeti hőssé teszik az Egyesült Államokban, a más ügyekben fennálló nézeteltérés nem befolyásolja a személyes érdemeit.
McCain szenátor Orbán Viktor miniszterelnökkel kapcsolatos kijelentéséről Kovács Zoltán azt mondta: bíztak benne, hogy az amerikai politikus nem a magyar kormányfőre vonatkoztatva tette az ominózus kijelentését, mert nincs oka így nyilatkozni. Teljes mértékben elfogadhatatlan, amit mondott, a szenátor szavait a magyar kormány mélységesen elítéli - közölte.
Emlékeztetett egyúttal, hogy Marie Harf, az amerikai külügyminisztérium szóvivője szintén elhatárolódott a szenátor több kijelentésétől is. A kormányszóvivő egyben üdvözölte, hogy Colleen Bell személyében "végre nagykövet érkezik" Magyarországra az Egyesült Államokból. Hozzátette, a két ország közötti politikai nézeteltéréseket a legmagasabb politikai, diplomáciai szinten kell megoldani.
Korábban írtuk, hogy a magyar kormány elfogadhatatlannak tartja és határozottan visszautasítja John McCain szenátornak a magyar miniszterelnököt, illetve Magyarország és Oroszország viszonyát illetően tett szavait. Többek között ezt közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára szerdán az ideiglenes amerikai ügyvivővel. Magyar Levente azért kérette hivatalába André Goodfriendet, hogy tiltakozzon a republikánus szenátor keddi kijelentései miatt, amiket az új amerikai nagykövet, Colleen Bradley Bell kinevezéséről tartott szenátusi szavazás alkalmával tett.
McCain Magyarországot és Orbán Viktort is hevesen bírálta, amikor a filmproducer nagykövetté kinevezése ellen érvelt. Úgy fogalmazott: Magyarország sok szempontból az Egyesült Államok közeli szövetségese, de kétség sem fér hozzá, hogy 2010-es kormányra kerülése óta Orbán Viktor központosította a hatalmat, csorbította a bíróságok függetlenségét, vitatott alkotmánymódosításokat vitt véghez és korlátozta a civil szervezeteket. Bell nagykövetté kinevezésével McCain szerint Washington azt az üzenetet küldi, nem fontos, hogy Putyin kiterjesztené Oroszország befolyását és visszaállítaná a régi orosz birodalmat. Itt "egy nemzet, amely a határán áll annak, hogy átengedi szuverenitását egy újfasiszta diktátornak, aki Vlagyimir Putyinnal bújik ágyba és mi a Gazdagok és szépek producerét küldjük nagykövetnek" - fogalmazott.
A Fidesz egyébként az amerikai republikánusokat szövetségesének, testvérpártjának tekinti, éppen ezért sokat mondó, hogy McCain, aki akár az Egyesült Államok következő republikánus elnökjelöltje is lehet, így vélekedik Orbán tevékenységéről.