téli olimpia;Nemzetközi Olimpiai Bizottság;nyári olimpia;Thomas Bach;modernizációs program;

2014-12-09 06:58:00

A NOB is támogatja az olcsóbb olimpiát

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagjai egyhangúlag megszavazták azt a modernizációs programot, amely révén a jövőben a jelenleginél olcsóbban lehet nyári és téli olimpiát rendezni.

A NOB kétnapos, monacói közgyűlésén a Thomas Bach elnök által benyújtott 40 pontos reformcsomag "alapjáról", az eddiginél hatékonyabb és rugalmasabb jelentkezést biztosító javaslatról voksoltak.

Noha előzetesen több tag jelezte fenntartását, végül egyhangúlag fogadták el ezt a pontot. A bizottság a jövőben szeretné vonzóbbá tenni a rendezést, s lefaragni a költségeket.

A hatékonyabb és a korábbinál költségkímélőbb lebonyolítás érdekében a házigazda városnak bizonyos korlátok mellett megengedik, hogy más helyszínen, akár az adott országon kívül rendezzen meg egy-egy versenyt.

Új a rendszerben az is, hogy a potenciális jelentkezők - még mielőtt belevágnának a hivatalos kandidálásba - előzetesen egyeztetnek a NOB-bal a terveikről. Így elkerülhetőek lesznek plusz kiadások.

Bach nem titkolta, ártott az olimpia nimbuszának, hogy a 2022-es téli játékokra eredetileg hat jelentkező volt, de négy - elsősorban pénzügyi okokból - visszalépett, s csak Peking, illetve a kazah Almati maradt versenyben.

A közgyűlésén elfogadták azt a javaslatot, miszerint létrehoznak egy digitális televíziós csatornát, amely az ötkarikás játékokkal foglalkozik.

A megvalósítás 2015 és 2021 között nagyjából félmilliárd euróba kerül majd, ezt az összeget a NOB-alapból, valamint a nemzetközi sportági szövetségek és a nemzeti olimpiai bizottságok fedezik.

A csatorna születéséhez köthető az a döntés is, hogy a nyári és téli ifjúsági játékokat a jövőben a nem olimpiai években rendezik majd meg, így minden esztendőben műsorra tudnak majd tűzni egy NOB-eseményt.

A küldöttek arról is döntöttek, hogy a NOB-tagok életkori határát felemelték a most érvényben lévő 70 évről 74-re, azzal a kikötéssel, hogy ezzel csak egyszeri esetben élhet bárki.

Emellett eltörölték azt a határt, miszerint a nyári játékokon legfeljebb 28 sportág szerepelhet, így a programba bekerülőknek már nem kell kivárniuk az eddig megszokott hét évet.

A NOB-tagok a Thomas Bach elnök által benyújtott 40 pontos reformcsomag részeként döntöttek úgy, hogy a mindenkori házigazda - bizonyos korlátok mellett - maga határozhat sportágak felvételéről.

Megkötés ugyanakkor, hogy nem lépheti át nyári olimpia esetén a 10 500, téli játékoknál pedig a 2900 fős sportolói létszámot és 310 számnál többet nem rendezhet.

A mostani döntés legnagyobb nyertese a baseball, annak női változata, a softball, a karate és a fallabda lehet, ugyanis a 2020-as tokiói olimpia rendezői most jogot kaptak ezen, az országukban óriási népszerűségnek örvendő sportágak felvételére.

A baseball és a softball a 2008-as pekingi játékok után kikerült a programból, és 2013-ban - még a régi rendszerben - hiába próbálkozott a 2020-as visszatéréssel.