Fidesz;alkohol;Rogán Antal;Kocsis Máté;drogteszt;

2014-12-09 06:00:00

Drogteszt a figyelem elterelésére

Forrásaink szerint a kormánypárti képviselők is alaptörvény-ellenesnek tartják Kocsis Máté drogteszt javaslatát. Ennek ellenére a Fidesz-frakció - mint Rogán Antal közölte - fenntartásokkal, "erős pontosításokkal", de támogatja a VIII. kerületi polgármester ötletét. Az ellenzék szerint agyrém, hogy a 12-18 év közöttiek, a politikusok és az újságírók számára kötelezővé tegyék a drogszűrést. Kocsis valószínűleg nem "saját szakállára dobta be" a drogtesztet, vélhetően figyelemelterelésnek szánják az ötletet.

Fenntartásokkal, "erős pontosításokkal", de támogatják a kormánypártok Kocsis Máté drogteszt javaslatát. Ezt tegnap, a Fidesz-frakció ülése után jelentette be Rogán Antall. A frakcióvezető elmondta, bár az ülésen többen ellenvéleményüket fejezték ki, az ötletet "messze a túlnyomó többség" támogatta. A drogok okozta problémák ugyanis valósak, és a szűréssel szerintük meg lehet védeni a gyermekeket. Rogán aki a drogszűrést ellenzi, az a drogot támogatja.

A Fidesz kommunikációs igazgatójának Facebookon közzétette javaslatát több ponton módosítani akarják, mielőtt törvénytervezet lenne belőle - jelentette ki Rogán. A gyermekek szűréseinek eredményeiről csak szüleik szerezhetnének tudomást. Az ötlet megvalósításához mindent hajlandóak mozgósítani, anyagi forrásokat, technikai eszközöket - tette hozzá a frakcióvezető, aki szerint február végére készülhet el a törvényjavaslat. Arról, hogy politikusokra és újságírókra is kiterjeszthető-e jogilag a kötelező szűrési eljárás, a frakció kikéri az Igazságügyi Minisztérium véleményét. A tárcával Gulyás Gergely konzultál majd, és ez alapján legkésőbb január végéig elkészíti a javaslatát. "Várjuk meg a végét", hogy kire terjesztik majd ki a drogszűrést, mondta Rogán, aki ezt a közoktatásban tartja a leginkább indokoltnak. Megígérte azt is, hogy az ügyben társadalmi konzultációt tartanak. Lapunk kérdését, hogy vizsgálják-e, a drogteszt milyen traumákat okozhat a gyermekeknél, Rogán "kekeckedésnek" nevezte, mondván, sok orvosi vizsgálat, kötelező oltás nagyobb traumát jelent a számukra.

Szabó Tímea, a PM társelnöke alkoholszondával várta a Fidesz-frakcióvezetőt, mert szerinte nem kötelező drogtesztre, hanem arra lenne szükség, hogy az illuminált képviselőket haza lehessen küldeni a Házból, mert vannak akik néha alig tudnak megszólalni. Rogán megfújta a szondát, majd a negatív eredmény láttán közölte, hetek óta nem fogyasztott alkoholt. Szabó javaslatára úgy reagált: minden olyannak áll elébe, amit egyébként bárkinek el kell végeznie, aki dolgozik. Hozzátette: "az egész csak azért van", mert az Együttnek "a drog egy nagyon kényes kérdés".

A PM társelnöke szeretné, ha minden képviselő kötelezően megfújna egy digitális alkoholszondát, mielőtt belép a parlamenti ülésterembe. Erről rövidesen törvényjavaslatot is benyújtanak. Emlékeztetett, Zacher Gábor toxikológus szerint Magyarországon drogfüggőből 20 ezer, alkoholfüggőből viszont 800 ezer van. Javaslata szerint, ha egy politikusnál két ezreléket vagy nagyobb mennyiséget mutat ki a szonda, arra a napra ki lehetne tiltani az ülésteremből.

Az MSZP-s Lukács Zoltán pártja nevében azt üzente a Fidesznek és a KDNP-nek: "vegyék el a mocskos kezeiket a gyermekeinkről". "Agyrémnek" nevezte, hogy 12-18 év közöttieket vegzálnának, ehelyett stratégiát kellene alkotni a gyermekek és fiatalok megvédésére a kábítószer fenyegetésétől. Mint mondta, a jövő évi büdzsé összesen 100 millió forintot biztosít drogprevencióra, miközben a tervezett teszt elvégzése az érintett körben több mint 40 milliárdba kerülne. Úgy vélte: "ez már az elmebetegség egy bizonyos szintje". Visszautasította, hogy aki nem áll a javaslat mellé, az a drogkereskedőket támogatná.

A DK ifjúsági szervezetének vezetői tegnap vizeletmintákat vittek a VIII. kerületi polgármesteri hivatalba, hogy így tiltakozzanak az ötlet ellen. Szarvas Koppány Bendegúz elfogadhatatlannak nevezte, hogy Kocsis drogosnak tekint minden fiatalt.

Az Együtt szerint Kocsis a hétvégén nagyon mélyre süllyedt kötelező drogteszt-javaslatával, tegnap azonban a teljes kormánypárti frakció és annak vezetője is követte őt, hiszen nem utasították el "élből ezt a marhaságot". Fodor Gábor, a Liberálisok elnöke "igazi orwelli elképzelésként" jellemezte a fideszes javaslatot, amelyet szerinte "Észak-Koreában kellene benyújtani, nem egy civilizált, a nyugati értékrendhez tartozó országban".

"Ezer sebből vérzik. Ellene vagyok" - reagált Rubovszky György KDNP-s képviselő, az igazságügyi bizottság elnöke a Népszabadságnak a parlamenti folyosón arra, hogy támogatja-e a javaslatot. Felidézte, 12 éves unokája zokogva hívta fel és azt mondta, "nagypapa, el kell költöznöm ebből az országból, én nem vagyok hajlandó idegenek jelenlétében pisilni".

Fogorvos, testkontroll
Hoffmann Rózsa korábbi KDNP-s oktatási államtitkár az ATV-ben közölte, el tudna képzelni valamilyen rendszeresen vizsgálatot, ahogy van rendszeres fogorvosi szűrés, van rendszeres testkontrollmérés, és azokban a térségekben, ahol a drog súlyos problémává vált, ez szerinte egy eszköz lehet.

Egy névtelenséget kérő kormánypárti politikus lapunknak azt mondta, Kocsis nem "saját szakállára dobta be" a drogteszt ötletet. Tudomása szerint figyelemelterelésnek szánják az ötletet, amin lehet majd "csámcsogni" és ami ellen tiltakozhat az ellenzék, addig sem a naponta kiderülő korrupt ügyekről szól a közbeszéd. A 444.hu a VIII. kerületi önkormányzat márciusi ülésének jegyzőkönyvéből idézett. Ebből kiderül, Kocsis szerint drogos újságírók tiltakoztak korábban a kerületi tűcserét folytató Kék Pont bezárása ellen.

MSZP: teljes ellenzéki létszámot
Elkezdődött a kormány kétharmadának lebontása, ezt Veszprémben is folytatni kívánják - mondta képviselői eskütétele után Horváth Imre. A frissen megválasztott MSZP-s honatya szerint az újpestiek bölcsen döntöttek, mert olyan embert küldtek a parlamentbe, aki közöttük él, és évek óta tesz az ügyeikért az önkormányzatban. Lapunknak azt mondta, a parlamentben is a IV. kerületiek érdekeit akarja elsősorban szolgálni, hiszen a magas áfa, az alacsony nyugdíj, vagy a magán-nyugdíjpénztárak "einstandolása" a kerületben élőket is foglalkoztatja. Fontosnak nevezte a 3-as metró és az újpesti rendőrkapitányság épületének felújítását, a bölcsődei térítési díjak csökkentését, vagy megszüntetését.
Harangozó Tamás frakcióvezető-helyettes bejelentette, az MSZP-frakció teljes létszámmal lesz jelen a parlament jövő heti ülésén és a többi ellenzéki pártot is erre kérte. Horváth eskütétele után ugyanis egyetlen kormánypárti távolmaradása esetén megakadályozható a sarkalatos törvények megszavazása.
Mehetne-e Orbán Oxfordba?
Ma egy tehetséges fiúnak, mint Orbán Viktor, lenne-e lehetősége tanulni, eljuthatna-e egy Soros-ösztöndíjig - kérdezte a szocialista Bangóné Borbély Ildikó a kormányfőt. Szerinte a kormány a segélyeket lenullázza, egy év alatt 100 ezerrel nőtt a szegények száma, s a hét év alattiak több mint 40 százaléka él szegénységben. „Biztos, hogy ma Soros György ma nem adna nekem ösztöndíjat” – mondta Orbán. A gyermekszegénységet pedig végképp felszámolja a kormány. Szerinte a munkából élők száma nő és egyre kevesebben élnek segélyből. Hozzátette, amíg egy olyan ember is van, aki önhibáján kívül került nehéz helyzetbe, addig a mai állapotok nem fogadhatók el. Mint mondta, "olcsó lenne" felsorolni, hogy a korábbi szocialista kormány mivel idézte elő a szegénység radikális növekedését.
Dúró Dóra az oktatás átalakításáról kérdezte a kormányfőt. A jobbikos politikus kiemelte, hogy az új felsőoktatási stratégia szerint az ágazat közvetlen állami támogatása jelentős mértékben nem növelhető. Orbán szerint alig volt olyan ágazat, amely az uniós források esetében olyan helyzetben lett volna, mint a felsőoktatás, amely 300-400 milliárd forintot kapott fejlesztésre. Közölte, nem fogadja el azt a megközelítést, hogy a felsőoktatás, a gimnázium és a szakmai képzés szembeállítható lenne egymással. A kormányfő szerint "Magyarországon egyszer már volt olyan, hogy valaki elment szakiskolába, néhány évet dolgozott, felnőtt fejjel leérettségizett, aztán még elmehetett egyébként akár főiskolára is". "Modern körülmények között, nem kommunista alapon" újra kell szervezni ezt a rendszert - mondta.