éttermek;vendéglő;kínai konyha;Deák István;fogások;

FOTÓ: PÁLFALVI KITTI

- Nyolc tartomány jellegzetességei

Wang mester, akinek neve, mint az autentikus kínai konyha képviselőjének, fogalom nálunk, a héten nyitott egy új éttermet a belvárosban. Zuglóban közismert az a vendéglője, ahol van vagy százféle fogás, nagyok az adagok, és viszonylag olcsó. A most megnyílt, a Mandarin névre hallgató a kifinomultabb, kisebb adagokat felszolgáló, mert az a cél, hogy a vendégek minél többfélét végig kóstoljanak. 

Mindössze 15 fogás kapható, de ezek aprólékos műgonddal elkészítettek, és képviselik az óriási ország nyolcféle tájegységét, és így nyolcféle konyháját. Hiszen egészen máshogyan főznek például a tengerparton, ahol a friss halakat alig fűszerezik, és teljesen máshogy Szecsuánban, ahol a méregerős fűszerezés a szokásos. Akár kéthetente változik majd az étlap jelentős része, hogy újabb és újabb jellegzetes fogásokkal ismerkedhessünk meg.

Az étterem is erősen különbözik a zuglóitól. Nem uralják a festett sárkányok a falat, egy filozófus- író jókívánsága látható, gyönyörű betűkkel, a feketére festett felületen. A szinte natúr fa, a mélybarna tónusa uralkodik, a székek, az asztalok is a legegyszerűbb formájúak, mégis mutatósak, a nagy ablakokon jól ki lehet látni az utcára, illetve onnan be. Ellentétben a másik, nagy vendéglővel, ez kicsi, családias hely, mindössze 28-an férnek el benne. Arra törekednek, hogy a legjobb nyersanyagokkal, a legkorszerűbb technikával dolgozzanak.

Érződik a munkatársak lelkesedése, az ügyszeretet. Deák István például eredetileg építész-technikus, hathatós része volt a korábbi étterem kialakításában, ahogy a mostaniéban is. Már tulajdonképpen ügyvezető, ha nincs jelen a főnök, akkor helyettesíti bármiben. Megtanulva, hogy mire is van szükség, ő szerzi be például a magyar alapanyagokat a főzéshez, míg a Kínából származó dolgokért Wang a felelős. Körülbelül fele-fele az arány. A fűszerek zöme Kínából érkezik. A mindenki által ismert, kínai önkiszolgálókkal például az az egyik legfőbb baj, hogy nem tudják megvenni a megfelelő kínai alapanyagokat, így nincs is sok közük a kínai gasztronómiához.

Kántor Attila afféle mindenes, vendéglátós volt korábban is, azt mondja, hogy tulajdonoson kívül már minden volt a szakmában, mosogatott, koktélokat kevert, vagy éppen rendezvényszervezéssel foglalkozott. Aztán elcsábult az autóalkatrészekkel való kereskedés irányába, Deák István hívószavára tért vissza a vendéglátásba, amitől szerinte nem lehet szabadulni. Itt sokfélét csinál, a pultban akár megint koktélokat kever, pincérkedik is, ha kell. Jó svádájú, élményszerűen mesél az ételekről. Ami itt fontos is, hiszen a betérők zöme nem tudja, hogy melyik fogás pontosan miből áll.

A konyhai hadműveleteket pedig Jiang Huai Min irányítja, aki már Wang mester azóta megszűnt, Telepy utcai éttermében is állt a vártán, majd visszament Kínába, emiatt az új lehetőség miatt viszont megint Budapestre jött.

A tálalás egészen egyedi, valamennyi ételhez külön dizájn társul, sok a szép, míves kerámia, de vannak fából készült mutatós „alapzatok” is, amelyeken bizonyos fogások igen jól festenek. És persze jócskán rendelhetők különlegességek. A lágy szívkagyló például csak egészen északon fogható, salátát készítenek belőle tavaszi tekerccsel. Izgalmas a Gong Bao libamáj, ami darabkákból áll, és kehely formájú pohárban érkezik, szójaecetes édes mártással és zöldségekkel, amik valamennyi ételben felbukkannak, ha máshogy nem, díszítésként. Meglehetősen karakteres íze van a Wa Guan Fu Rong levesnek. Ez tojás ágyon sűrű csirkeleves, de nem csirke, hanem marhahúsgombócok meg trombita gomba lubickol benne. Szeretik keverni az eltérő húsfajtákat, van például olyan tésztából készült táska, ami sertés és csirkehúst vegyesen tartalmaz. A császári tofu leves királyrákkal, első ránézésre gusztusos előételnek néz ki, a pincér csak előttünk önti rá a forró levet. Érdekes az ízvilága a fekete rizzsel töltött párolt lótuszgyökérnek, amit a hozzáadott méz végképp édeskéssé tesz. A mangalica tekercsnek pedig a fokhagyma adja meg a bukéját. A kacsamellet kicsit túlsütötték, zaftosabb lett volna, ha rózsaszínű, rozé módra készül, de a rajta lévő szójaszósz, rizsbor és méz keverékkel így is figyelemreméltó. Az oldalas viszont olyan, ahogy a nagykönyvben meg van írva, fokozza a hatást a mellé tálalt kis, lila, ehető virág. Mindennek a betetézése a fehér, gömböcske alakú, őrült fekete szezámmal töltött mennyei nyalánkság, friss gyümölcsökkel párosítva, ami Mandarin meglepetés névre hallgat.

Az egész étterem meglepetés, ilyen mértékű kifinomultsághoz nem szokhattunk hozzá az itteni kínai vendéglőkben.

Sorozatunkban az ország legjobb éttermeit mutatjuk be a séf kalauzolásával.

Lehet-e szeretetre építeni kormányzati politikát? Az igen válasz csak akkor adható meg tiszta lelkiismerettel, ha sikerül tisztázni, milyen szeretet az, amelyre építeni lehetne egy ország vezetését? Mert a szeretetnek nagyon sok formája van. Van, aki a pénzt szereti, van, aki a hasát és nagyon sokan szeretik önmagukat.