Szijjártó Péter;Vida Ildikó;beutazási tilalom;kitiltási botrány;André Goodfriend;

André Goodfriend: mindenki rá figyel FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Mindenki összeesküdött ellenünk

Hiába tiltakozik az amerikai diplomácia, Szijjártó Péter levelet ír az Egyesült Államok külügyminisztériumának André Goodfriend diplomáciai mentességének felfüggesztésével kapcsolatban, miután az ügyészség erre kérte a magyar külügyet. A budapesti ideiglenes ügyvivő egyébként is patás ördöggé vált a kormányoldalon, legújabban már a tüntetéseket is Goodfriend maga szervezi.

Victoria Nuland, a térségért felelős külügyi államtitkár telefonon hívta Szijjártó Pétert, hogy tiltakozzon a magyar vádhatóság indítványa miatt. A Központi Nyomozó Főügyészség ugyanis Vida Ildikó rágalmazási feljelentése alapján hétfőn kérte André Goodfriend budapesti ügyvivő diplomáciai mentességének felfüggesztését, pontosabban azt, hogy a külügyminisztérium járjon el az ügyben. Az amerikai külügy illetékes tisztviselője nem kaphatott megnyugtató választ Szijjártótól, Nuland telefonhívását követően ugyanis a külügyminiszter közölte: kedden levelet küld az Egyesült Államok külügyminisztériumához André Goodfriend, a budapesti nagykövetség ideiglenes ügyvivője diplomáciai mentességének felfüggesztéséről.

Vida Ildikó két héttel ezelőtti feljelentése alapján, nagy nyilvánosság előtt, jelentős érdeksérelmet okozva elkövetett rágalmazás vétségének gyanúja miatt indult nyomozás, a vádhatóság pedig pénteken "indítványozta a Külgazdasági és Külügyminisztérium felé André Goodfriend diplomáciai mentességének a felfüggesztése iránt szükséges intézkedések megtételét." A vonatkozó törvényi rendelkezések értelmében, a mentelmi jog felfüggesztésére irányuló indítvány megtételével egyidejűleg fel kell függeszteni a nyomozást - közölték, hozzátéve: "amennyiben a diplomáciai mentességet élvező személy mentelmi jogát az arra jogosult nem függeszti fel, az eljárást meg kell szüntetni."

Lapunknak már a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnökének feljelentését követően azt nyilatkozta Hack Péter, hogy Vida Ildikónak lenne a legkellemetlenebb meglepetés, ha az Egyesült Államok lemondana Goodfriend mentelmi jogáról. A jogász akkor színpadias lépésként értékelte az adóhatóság elnökének feljelentését, főként, hogy Vida és jogi képviselője nyilvánvalóan tudatában volt annak, az ügyvivőt diplomáciai mentesség illeti meg. Utóbbi mögé pedig senki sem bújik el, hiszen ahogyan a parlamenti képviselők, úgy a diplomaták sem mondhatnak le "férfiasan" e jogukról, azt kizárólag a küldő országuk függesztheti fel.

Hack úgy vélte, nyilvánvaló, Goodfriend mindenben az amerikai kormány álláspontját közvetítve járt el, nem magánakcióról van szó, így az Egyesült Államoknak nincs oka felfüggeszteni diplomatája mentelmi jogát. A jogász eljárásjogilag ugyanakkor számított a főügyészség lépésére, s azt is előrevetítette, hogy ezután Szijjártó "kikéri" majd Goodfriendet az amerikai kormánytól, hiszen a magyar kabinet vélhetően arra játszik, hogy Amerika nem adja ki Goodfriendet, s így azt állíthatják majd, hogy lám, az Egyesült Államok a mentesség mögé bújik, nincsenek is bizonyítékai.

Hack gondolatmenetét erősíti Nuland újbóli tiltakozása a procedúra miatt, ráadásul az amerikai kormánytag már korábban is kifogásolta Szijjártónál a diplomatájuk ellen zajló kormányzati hadjáratot. Csakhogy az Orbán-kormány most már nem is csak a Vida-ügyben tekint főellenségként az amerikai ügyvivőre, hanem saját népszerűségvesztése és a fokozódó társadalmi fölháborodás okaként is Goddfriendet jelölték meg. A Miniszterelnökséget vezető miniszter legalábbis a hétfői Magyar Hírlapban arról beszélt, hogy az ellenzéki tüntetéseket is az amerikaiak szervezik.

"Nem véletlen, hogy az amerikai követség utcára viszi a politikát, a demonstrációk aktív szervezője, bátorítója és szereplője" - nyilatkozta Lázár János, majd azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy "meg akarják nekünk mondani, mit gondoljunk a világról". Szerinte az amerikaiak "lemondtak arról, hogy az ellenzéki pártok valaha is el tudnák nyerni a magyarok bizalmát, ezért inkább ők lépnek fel az elégedetlenkedők vezetőiként." Lázár azonban meg van győződve róla, hogy az ellenzéki pártok nem asszisztálnak az amerikaiak törekvéseihez, nem fogják elárulni a hazájukat. Azt is állította, az Egyesült Államok szavának hitelességét vonja kétségbe, hogy Goodfriend nem képes vagy nem meri elmondani a közvéleménynek, miért is tiltottak ki az Államokból hat magyar állampolgárt.

Balázs Péter volt külügyminiszter szerint Lázár nyilatkozata félelemről és kisebbségi érzésről árulkodik, hiszen minden józan ember tudja, egyetlen idegen ország nagykövetsége sem lenne képes belpolitikai tüntetéseket szervezni, ahhoz társadalmi fölháborodás kell, ahogyan a kormányváltás is kizárólag a magyar választókon múlik. A kancelláriaminiszter nyilatkozatára reagálva Gulyás Balázs, az internetadó elleni civil tüntetések szervezője is azt közölte: Lázár "nemcsak életmódjában szakadt el a magyar valóságtól", az Együtt szerint pedig Lázár nagy tévedésben van: a demonstrációk azt mutatják, hogy a magyaroknak elegük van a Fidesz rombolásából, és fel is merik emelni a hangjukat az ország feldúlása ellen. "Miniszter Úr, a magyar nép van az utcákon! Ne mentse fel magát kémfilmbe illő összeesküvések vizionálásával" - írták.

Ám, hogy Lázár nemcsak a saját nevében beszélt, azt erősíti a békemeneteket szervező Bencsik András hétfői Facebook-bejegyzése is, miszerint egyenesen puccsot terveznek Orbán Viktor ellen - amerikai ösztönzésre. A Demokrata főszerkesztője arról ír, hogy belső konspirációval akarják eltávolítani a kormányfőt. Az összeesküvés-elmélet szerint a Demokratikus Koalíció múlt heti külpolitikai rendezvénye utáni, zárt körű beszélgetésen "a jelenlévő Paul Lendvai és az Egyesült Államok ideiglenes ügyvivője, André Goodfriend álláspontját is elfogadva, három név hangzott el, akiket a jelenlévők szívesen üdvözölnének Orbán Viktor székében: Navracsics Tibor, Pokorni Zoltán és Varga Mihály” - írta Bencsik, aki Orbán védelmére szólított fel.

Ugyanezt a konteót adta elő hétfőn a Magyar Hírlap is, méghozzá a szlovák bejegyzésű, lényegében ismeretlen fullank.com-ra hivatkozva. Ennek ellenére Rogán Antal a közrádióban már reggel megdöbbenését fejezte ki, amiért "már a miniszterelnök-csere is tervbe van véve". A Fidesz frakcióvezetője ráadásul ezt arra a kérdésre mondta, hogy érez-e nyomást az amerikai külügy vagy az Egyesült Államok magyarországi ügyvivője, André Goodfriend részéről. Rogán hangoztatta, egy ország szuverenitásának első számú kritériuma, hogy szabadon válassza meg a vezetőjét.

Nyerges tagad, Habony már nem utazhatna
Hülyeségnek nevezte a személyét érintő, a kitiltási botrányban való szerepét firtató pletykákat Nyerges Zsolt. A Közgép elnökét nem először hozták hírbe az ügyben. Amióta ugyanis kiderült, hogy hat kormányzati tisztségviselőt, illetve a kabinethez közeli magyar állampolgárt korrupciós vádak miatt kitiltottak Amerikából, azóta terjednek a pletykák arról, hogy kiket érint a beutazási engedélyek megvonása.
Egyedül Vida Ildikó adóhatósági elnök hozta ugyanis nyilvánosságra személyes érintettségét, ám annak oka máig nem ismert. Volt olyan változat, hogy Nyerges is a kitiltottak között van, ezt az érintett még novemberben közleményben cáfolta. Sőt, a kitiltási botrány után elutazott Amerikába, ahol kosárlabdásokat nézett a szolnoki csapatnak a samsungsport.hu-nak adott nyilatkozata szerint. Ennek ellenére heteken át tartotta magát a pletyka, miszerint Nyergest hatalmas mennyiségű készpénzzel kapták el valahol Amerikában, a Közgép-vezér pedig ekkor felhívta Vida Ildikót, a NAV elnökét, aki a magyar adóhatóság vezetőjeként igazolta a készpénz forrását.
Az informátorok szerint Vida éppen ezzel keveredett korrupciógyanúba, s emiatt vonták meg beutazási engedélyét. Az ellenőrizhetetlen, így kétes hitelességű történetet a magyar lapok többsége nem írta meg, ám a szlovákiai bejegyzésű fullank.com az elmúlt két hétben háromszor is közölte. (Ugyanez a portál közölte az Orbán elleni puccskísérlet teóriáját is - a szerk.)
Nyerges, pontosabban a nevében a közleményt kiadó Közgép erre reagált úgy: "ez egy hamis, minden alapot nélkülöző pletyka, hülyeség. Nyerges Zsoltnak sem amerikai bankszámlája, sem amerikai befektetése, sem amerikai üzleti érdekeltsége nincsen és nem is volt. Aki a mai pénzügyi világ és a bankrendszerek működését ismerve ilyen pletykákat terjeszt, az teljesen elvesztette a valóságérzékét."
Eközben egyébként az Index arról írt, Habony Árpád, a miniszterelnök és más fideszes vezetők tanácsadója októberben még Washingtonban járt, hogy bizonyítsa, nincs az Egyesült Államokból kitiltottak listáján, ám ezt most már nem tehetné meg. Sőt, valójában már akkor sem pózolhatott volna a Lincoln-emlékmű előtt, ha bevallja a büntetőügye részleteit, melyért jogerősen elítélték.

Egymásnak estek a fideszesek: Orbán feje is tét?

Az újgenerációs fideszesek urizálásával kapcsolatos kritika egy jól felépített politikai akció - állította Lázár János a Magyar Hírlapnak adott interjúban. Megírtuk: Pokorni Zoltán a közelmúltban kifogásolta a párton belüli urizálást. A Fidesz-alelnök a vezető fideszesek botrányairól úgy vélekedett: "nem engedheti meg magának egy felelős kormánytag, vezető politikus sem ezt a fajta urizálást, ami lehet, hogy korábban elment." Bár neveket nem mondott, de az általa megnevezett ügyekkel Kósa Lajosra, Szijjártó Péterre és Lázárra célozhatott, épp ezért a múlt héten afféle iszapbirkózás tört ki a kormánypárt öregjei és fiatalabbjai között.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter azonnal "nekiment" Pokorninak, Lázár János a Figyelőnek adott interjújában leszögezte: Pokorni nyilatkozatát hátbatámadásnak tekinti, majd szokatlanul fenyegető hangnemet is megütött politikai veteránnak minősített párttársával szemben. Sőt, a Magyar Hírlapnak adott interjúban is felpanaszolja a kritikát: "Teszik ezt azok velem, akik az elmúlt huszonöt évben a budai hegyekből tekintettek le a magyar valóságra, miközben nekem az ország egy szegény vidékén kellett hét alkalommal megküzdenem a bizalomért".

Az újabb nyílt színi üzengetés nemcsak az Orbán Viktor elleni állítólagos puccskísérletről szőtt elmélet, hanem az abban név szerint említett Pokorni személye miatt is érdekes. Korábban is előfordult már, hogy a XII. kerületi polgármestert nyílt színen Orbán kihívójaként jellemezték. 2006-ban Pokornit a Magyar Nemzetben egy Egei Antal nevű, ismeretlen szerző olyan politikusnak nevezte, aki számára "láthatóan most jött el az idő ahhoz, hogy Orbán Viktorral szemben a párton belüli lehetséges legerősebb pozíciót kiharcolja magának, célja pedig végső soron a szövetségen belüli teljes hatalomátvétel lehet". Bár Orbán akkor megvédte őt, mondván: "a Fidesz egyik legmegbízhatóbb vezetője, lejáratása a párt politikai riválisainak célját erősítheti azzal, hogy ellentétet szít a Fidesz vezetői között", de a gyanú, hogy ő maga rendelte meg a cikket, azóta sem oszlott el.

Most is felmerült ez a teória, ám lapunk kormányközeli forrásokból úgy értesült, valójában Lázár saját akciójáról van szó. Sőt, az így kirobbant Fidesz-belharc miatt állítólag Orbán bizalma meg is rendült közvetlen "helyettesében", s a mostani puccsteóriák éppen nem Pokornit, hanem Lázárt célozzák. Információink szerint ugyanis a kancelláriaminiszter és köre úgy látja, Orbán most először nem ura a helyzetnek, hiszen a kormányfő - s a vele szimbiózisban létező Habony Árpád - állt elő az utóbbi hetek valamennyi balul elsült ötletével. Épp ezért Lázárt forrásaink azzal vádolják, nem véletlenül üzenget a "veteránoknak" a sajtóban, hatalomátvételre készül ugyanis a Fideszben, s azt kívánja elérni, Orbán távozzon a Sándor-palota irányába.

Orbán eddigi legnehezebb éve jön
A jövő év lehet 2010 óta a legnehezebb Orbán Viktor és kormánya számára, amely megpróbálja majd elkerülni a nemzetközi elszigetelődést - írta elemzésében az amerikai Stratfor intézet.
A biztonságpolitikai elemzők szerint 2015-ben itthon tovább folytatódhatnak a tüntetések, még hűvösebbé válhat a magyar-amerikai viszony és az EU-val is romolhatnak az ország kapcsolatai.
Az elemzés úgy látja, az Orbán-kabinet a költségvetési hiány leszorítása érdekében további különadókat vet ki - például a kiskereskedelmi láncokra és dohányipari cégekre - és megnyirbálja majd a kiadásokat is. Ezek további tiltakozásokhoz vezethetnek majd, bár a demonstrációk nem fogják veszélyeztetni Orbán kormányának hatalmát - tették hozzá.



A Demokratikus Koalíció (DK) összeférhetetlenségi törvény megalkotását javasolja az Országgyűlésnek.