Miközben Antonisz Szamarasz kormánya egy sor fontos intézkedést fogadott el az eltelt két és fél évben, teljesítette a hitelező trojka elvárásait, jelentősen lefaragta az állami költségeket elbocsátásokkal és fizetéscsökkentésekkel, s sikerült növekedési pályára állítania az ország gazdaságát, Szamaraszék mondhatni egy banánhéjon csúsztak el.
A törvények értelmében ugyanis amennyiben a törvényhozás háromszori nekifutásra sem tudja megválasztani az előírt többséggel az új államfőt, idő előtti választást kell kiírni.
Bár Szamaraszék egy sor népszerűtlen intézkedést fogadtak el, s a 2012 júniusi parlamenti választás óta sok kormánypárti honatya átült a függetlenek padsoraiba, vagy éppen az ellenzékhez, a legfontosabb törvényeket mindig sikerült keresztülvinni a törvényhozáson, ezekhez ugyanis abszolút többség is elegendő volt. Csakhogy annyi képviselővel már nem rendelkezett a kormányoldal, hogy 180 képviselő támogatását is megszerezze az egykori uniós biztos Sztavrosz Dimasz megválasztásához.
Szamarasz kormányfő ugyan az eltelt két hét folyamán több drámai felhívást tett közzé: nagy bajba kerülhet hazája, ha fel kell oszlatni a parlamentet, az ellenzéki képviselőket nem sikerült meghatnia. A hitelmegállapodást elutasító két párt, az ellenzéki baloldali radikális Sziriza, illetve a konzervatív Független Görögök nevű párt előre jelezte, nem szavazzák meg Dimaszt.
Az sem érdekelte őket, hogy amikor Szamarasz bejelentette, két hónappal előrehozza az elnökválasztási procedúrát, egy nap alatt történetének egyik legnagyobb zuhanását produkálta az athéni tőzsde, előre jelezve ezzel, milyen hatással lehet a gazdaságra a bizonytalan belpolitikai helyzet.
Dimasz a tegnapi utolsó körben is csak 168 voksot kapott. Ezzel kényszerpályára került a görög belpolitika. A miniszterelnököt ma fogadja Karolosz Papuliasz államfő, Szamarasz kérvényezni fogja a parlament feloszlatását. Az idő előtti voksolás lehetséges időpontja január 25., illetve február 1. Az előbbi a valószínűbb, mivel Szamarasz jelezte, a lehető legkorábbi időpontot támogatja.
„Mindent megtettünk azért, hogy teljesítsük a görög polgárok óhaját, s elkerüljük az előrehozott választást” – hangzott Szamarasz rövid, a választás után nyilvánosságra hozott közleménye. Mint fogalmazott, hazája nem vesztegetheti az időt, ezért is kell mielőbb választást rendezni. Szerinte pártja, az Új Demokrácia (ND) megnyerheti a voksolást, mert „eljött a demokrácia, a politikai felelősség időszaka, s nem hazugságokra, populizmusra és politikai terrorizmusra van szükség” – hangoztatta.
A legfrissebb felmérés szerint nem teljesen reménytelen az ND helyzete, mivel a Sziriza csak három és fél százalékkal előzi meg. Ugyanakkor ha megnyerné is a választást a kormányfő pártja, nagyon nehéz lenne kormányt alakítania, mivel a görög politikai erők többsége a Szirizához hasonlóan elutasítja a hitelmegállapodást. A legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy hosszú, bizonytalan belpolitikai időszak elé néz Görögország. Ha a Sziriza nyerne, s ígéretének megfelelően valóban szakítana a hitelező trojkával, akkor az ország aligha maradhatna az euróövezetben.
Intő jel, hogy a tegnapi balul elsült szavazás után zuhanni kezdett az athéni tőzsde. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) közben bejelentette, felfüggeszti a hitel kifizetését, amíg nem alakul olyan kormány, amely hajlandó együttműködni a hitelező trojkával.