Julija Timosenko;Gajdos István;költségvetési törvény;Majdan;Petro Porosenko;

2015-01-05 06:33:00

Radikális változásokra készül Ukrajna

Ukrajnának van költségvetése, de a számok nem ígérnek sok jót 2015-re sem. Gajdos István szerint gyors eredmények hiányában az emberek újra az utcára mennek.

Aláírta szombaton Petro Porosenko ukrán államfő a 2015. évi költségvetési törvényt, amelyet a kijevi parlament december 29-én hajnalig tartó heves vita után fogadott el. Érdekessége az, hogy nemcsak az ellenzéki képviselők voksoltak nemmel, hanem a Julija Timosenko vezette Batykivscsina politikusai is. Az Unian.net ukrán portál szerint a 2015-ös költségvetés 4,3 százalékos gazdasági csökkenéssel és 13 százalékos inflációval számol, a költségvetési hiányt 63,670 milliárd hrivnyában rögzítették.

A kijevi politikum szerint a 2015-ös évnek a reformok és a decentralizáció évévé kell válnia Ukrajnában. Ha minden a tervek szerint halad, akkor októberre befejeződik a decentralizáció, módosul az alkotmány, új kormányzati rendszer jön létre. A parlament a tavasszal megkezdi az alkotmánymódosítást, aminek ötlete Petro Porosenko államfőtől ered. A dokumentumot majd átadják véleményezésre a Velencei Bizottságnak.

Gajdos István kárpátaljai magyar politikus, volt UMDSZ elnök és parlamenti képviselő a Tiszanews portálnak adott újévi interjújában arra a kérdésre, hogy „az új ukrán vezetés képes lesz beváltani a hozzá fűzött reményeket?” úgy vélekedett, hogy Kijev nincs könnyű helyzetben, de maga is tetézi a bajokat. „Hiányzik az átgondoltság, az előrelátás. Gyakorlatilag már február óta hatalmon van a mostani garnitúra, de az eltelt kilenc hónap semmire sem volt elég.

Nem tudtak újat hozni, ellenkezőleg, sokak szerint csak tovább romlott a helyzet, még nagyobb lett például a korrupció, hogy a hrivnya mélyrepüléséről és az életszínvonal rohamos csökkenéséről már ne is beszéljek. A bizalomvesztés jelei is tetten érhetőek, s nemcsak az átlagemberek szintjén, hanem a Nyugat részéről is. Igaz ugyan, hogy azt mondják, önszántukból hoztak három külföldit a kormányba, de én úgy gondolom, ezt kívülről kényszerítették rájuk, mert már nem annyira bíznak bennük”.

Gajdos az újabb Majdan lehetőségét sem zárta ki, mert mint fogalmazott, „a rohamosan elszegényedő tömegekben csak gyűl és gyűl a feszültség, az elkeseredettség. A reformok elodázhatatlanok. Amennyiben rövid időn belül nem produkálnak kézzelfogható eredményt és valamilyen jövőképet, akkor az emberek újra az utcára mennek.

Ha ez bekövetkezik, az újabb népfelkelés ezúttal nem lesz olyan hosszú, attól tartok, hogy gyorsan és véresen zajlik majd le, hiszen rengeteg fegyver van a civil lakosság kezében. Megszaporodtak az elégedetlenkedő, agresszívan követelőző félfegyveres csoportosulások, ez pedig nem sok jót ígér”, mondta a magyar politikus.