Luis Suárez (Barcelona)
A Barcelona a tavalyi átigazolási időszak legdrágább igazolását mondhatja magáénak, miután 95 millió euróért megvásárolta a Liverpooltól Luis Suárezt. Az uruguayi támadó az előző szezonban nagyszerű teljesítményt produkált, és a bajnokságban elért 31 találatának köszönhetően Aranycipőt vehetett át Cristiano Ronaldóval holtversenyben. Ám a katalán klubban október elsejéig nem léphetett pályára, mert Giorgio Chiellini megharapta.
A 27 éves csatár azóta hiába futballozik gólra éhesen, nem sikerült megtalálnia régi önmagát: 8 bajnoki mérkőzésből csupán egyszer volt eredményes. A Bajnokok Ligájában jobb a helyzet, ott 3/2-es a mérlege. Luis Enrique vezetőedző azért nincs híján jó csatárban: a másik két dél-amerikai, Messi és Neymar összesen 26 gólnál jár a La Ligában.
Ander Herrera (Manchester United)
A 25 éves spanyol középpályás a nyár végén a 2014/2015-ös szezon kilencedik legdrágább igazolásként, 36 millió euróért érkezett az angol rekordbajnokhoz az Athletic Bilbao csapatától. Herrera azonban egyelőre adós a jó játékkal. Eddig tíz bajnokin összesen 625 percet
töltött a pályán. Az is felmerült, hogy a játékos már a téli átigazolásban távozhat a Manchester Unitedtól. A brit lapok a Bayern Münchennel boronálták össze, ám a játékos később kijelentette maradni szeretne a „vörös ördögöknél”, és harcolna a csapatba kerülésért.
Radamel Falcao (Manchester United)
A kolumbiai csatár kicsit kilóg a sorból, mert a Manchester United (első körben) kölcsönbe szerezte meg, de ez nem azt jelenti, hogy nem költött súlyos milliókat a támadóra. Falcao ugyanis hetente 346 ezer fontot (137,7 millió forint) keres, ami percenként 34 fontot (13 532 forint) jelent.
Pénz ide vagy oda, a gólok nem érkeznek a kolumbiaitól, igaz sérülés is hátráltatta. Ettől függetlenül a 12 mérkőzés alatt 3 gól meglepően szerény teljesítmény Falcaótól. Jó hír viszont a United szimpatizánsainak, hogy a csatár kezd
magára találni. A három találatból kettőt az elmúlt egy hónapban ért el, ráadásul a legutóbbi, Stoke City elleni 1-1-re végződött bajnoki mérkőzésen is betalált.
Luke Shaw (Manchester United)
A mindössze 19 esztendős angol balhátvédtől sokat várt mindenki az Old Traffordon. Az előző szezonban nyújtott teljesítménye alapján teljes joggal: az év Premier League csapatába bekerült, ráadásul Shaw volt a brazíliai világbajnokság legfiatalabb játékosa.
Az angol tini Patrice Evra – aki a Juventushoz távozott - pótlására érkezett a Southamptontól, nem kevesebbért, mint 37.5 millió euróért. Ám a védelem Shaw-val együtt a leggyengébb pontja a Manchester Unitednak. Nem csoda,
hogy Louis van Gaal vezetőedző még a téli átigazolási időszakban szeretné megerősíteni a védelmet. A fiatal balhátvédnek javulnia kell, ha maradandót szeretne alkotni a „vörös ördögöknél”.
Mario Balotelli (Liverpool)
Az olasz válogatott csatár Luis Suárez pótlására érkezett az AC Milantól 20 millió euróért. Balotelli azonban adós a jó játékkal: 11 bajnoki mérkőzésen még nem sikerült betalálnia, a Ligakupában, valamint a Bajnokok Ligájában pedig egyszer-egyszer volt eredményes, pedig próbálkozik becsülettel. A jelenlegi bajnoki szezont tekintve több mint 20-szor lőtt kapura eredménytelenül.
Az európai topligákat (angol, német, spanyol, olasz, francia) tekintve az idén az olasz csatárnak van a legtöbb
kapura lövése a gólt még nem szerző játékosok közül. A gólpasszok terén is adós Balotelli, a legutóbbi 65 (!) Premier League mérkőzésén, összesen egy gólpasszt adott. Nem meglepő, hogy a játékosok és a szurkolók is kikezdték - a már csak nevében - „Super” Mariót.
Fernando Torres (Atlético Madrid)
Torres 2011-ben nagy reményekkel igazolt a Chelsea-be, a rivális Liverpooltól. A Vörösöknél 102 meccsen 65 találatig jutott a Premier League-ben, a Kékeknél viszont közel ugyanennyi fellépésen 110 találkozón, csupán húszszor volt eredményes.
Egy csatárnak márpedig a gólszerzés az elsődleges feladata. Ha pedig ez nem megy, akkor könnyen előfordul, hogy eladják. Torres esetében 2014-ben először a kölcsönadás került szóba.
A londoniaknál rendszeresen padozó támadó Milánóba költözött ideiglenesen a nyáron, ahol viszont szintén nem tudta megváltani a világot. A 10/1-es mutató ellenére, a Milan január első napjaiban végleg megszerezte a Chelsea-től a világ- és Európa-bajnok játékost – vagy inkább az angolok mondtak le róla –, de nem kellett sokat várni, hogy ismét továbbálljon kölcsönbe. Az viszont, hogy nevelőegyesületéhez, az Atlético Madridhoz való visszatérése sikerrel zárul-e, már a 2015-ös év krónikájához tartozik majd.
Keylor Navas (Real Madrid)
Biztos sokan emlékeznek még a nyári labdarúgó-világbajnokságra, amikor Keylor Navas hatalmas bravúrjaival és tizenegyesölő mutatványaival hívta fel magára a figyelmet. A kapus, sztárprodukciójával rögtön a legnagyobbak látókörébe is bekerült. Végül a Real Madrid ajánlatát fogadta el. A Blancók a Marca értesülései szerint tízmillió eurót fizettek érte a Levanténak. Ezt követően vált biztossá, hogy Diego López távozik a királyiaktól, és „csupán” az előző szezonban többször betliző Iker Casillas lesz az ellenfele Navasnak.
A Costa Rica-i bemutatkozása tehát jól sikerült, hiszen még pályára sem lépett, de máris kiszorította Lópezt a csapatból. Ezt követően a második lépcsőt viszont már nem tudta megugrani. Legalábbis egyelőre. A két-két bajnoki és BL-meccs és az egyszeri kupaszereplésnél ugyanis vélhetően Navas is több bizonyítási lehetőségre vágyik. Azért még van ideje, hiszen nyáron hat évre írt alá.
Ciro Immobile (Borussia Dortmund)
Nem kis küldetéssel érkezett Németországba az olasz bajnokság előző szezonjának gólkirálya. Ciro Immobile-t azzal a szándékkal szerződtette a Dortmund a Torinótól, hogy helyettesítse a távozó Robert Lewandowskit. Ha a tavalyi mutatóját nézzük – 33 mérkőzésen 22 gól a Seria A-ban –, akkor erre megvolt az esély, viszont ahogy a korábbi dortmundi védő, Metzelder még szeptemberben fogalmazott, nagyon úgy tűnik, hogy kidobott volt az Immobile-ért adott 18 millió euró.
A Bundesligában 11/3-as mutatóval álló csatár a Bajnokok Ligájában jobban teljesít, hiszen ott öt mérkőzésen négyszer volt eredményes. Milyen érdekes, a Dortmund a BL-ben menetel, a bajnokságban viszont a kieső helyeken tanyázik. Lehet, csupán Immobile teljesítményén múlik? Azért valószínűleg nem ennyire egyszerű a helyzet, mindenesetre többre van szükség az olasz csatártól otthon is.
Thomas Vermaelen (Barcelona)
Valószínűleg nem a belga védő lesz a Barcelona történetének legjobb igazolása. Vermaelen a nyáron 15 millió fontért érkezett az Arsenaltól Luis Enrique gárdájához. Bár már akkor is sérült volt a bekk, a vezetők bíztak benne, ha felépül a középhátvád, akkor nagy erősítést jelent majd a katalánok hátsó alakzatának.
Vermaelen úgy tűnt, november végén az APOEL elleni BL-meccsen visszatérhet, azonban a találkozó előtt megsérült a combja, így továbbra is harcképtelenné vált.
Ezzel párhuzamosan felvetődött, hogy a télen kölcsönbe visszatér Angliába, a védőgondokkal küzdő Unitedhez. A Barcelonának érdeke, hogy minél hamarabb ismét jó állapotba kerüljön Vermaelen, mert öt éves szerződést kötöttek vele. Nagy kérdés viszont, hogy mikor nyeri vissza csúcsformáját teljesen a belga védő. Addig ugyanis amíg erre várni kell, a katalánok egyik legrosszabb igazolásának számít majd.
Roland Lamah (Ferencváros)
Viszont ne csak a nemzetközi labdarúgás rossz igazolásairól tegyünk említést. Ha a hazai bajnokságban széttekintünk, akkor tömegével találnánk önjelölt külföldi futballistákat, akik itt szeretnének dobbantani, vagy éppen sérülésből visszatérni.
Bár Vermaelen Magyarországra érkezésére vajmi kevés esély van, azért honfitársa, az ötszörös belga válogatott Roland Lamah a Ferencvárosban próbál szerencsét. Eddig meglehetősen visszafogott teljesítménnyel.
Szeptemberben, ingyen érkezett a Fradihoz, aki legutóbb kölcsönben szerepelt a Premier League-ben a Swansea csapatában. Korábban viszont megfordult az Anderlechtben és az Osasunában is. Lamah az NB I-ben eddig nyolc találkozón hatszor kezdett és két gólt szerzett. A Ligakupában további két, míg a Magyar Kupában egy alkalommal lépett pályára. A tavasszal valószínűleg tőle is többet várnak.