hulladék;téli olimpia;Chelsea;Dárdai Pál;Jules Bianchi;kézilabda Európa-bajnokság;Talant Dusebajev;

2015-01-06 06:56:00

Bianchiért aggódtunk

Ismét eljött az idő, hogy egy sportszempontból izgalmas év végén visszagondoljunk arra, kikért is szurkoltunk 2014-ben. Volt ebben az esztendőben minden: sivatagi csata, labdarúgó-világbajnokság, kézilabda Európa-bajnokság, téli olimpia – hogy csak párat említsünk a rengeteg eseményből. Tizenkét részes sorozatunkat folytassuk az októberrel.

Dárdai Pál veretlenül mutatkozott be a magyar labdarúgó-válogatott élén. A szakember az Európa-bajnoki selejtező soron következő mérkőzésein, előbb Romániában 1-1-es döntetlenre volt képes a válogatottal, majd Feröerről tért haza 1-0-s győzelemmel.

Előbbi tett azt jelentette, hogy 33 év elteltével szerzett ismét pontot a magyar együttes Romániában. Szerbiában az albánok elleni selejtező politikai botrányba fulladt, miután egy Nagy-Albániát ábrázoló zászló landolt a játéktéren egy távirányítású helikopter segítségével.

A labdarúgó Bajnokok Ligájában két kört is rendeztek októberben. Az érdekesebb a harmadik forduló volt, amikor is gólfesztivált rendeztek a csapatok: a Bayern Rómából tért haza 7-1-es sikerrel, a Chelsea a Maribort látta vendégül egy 6-0-val, míg a Sahtar a BATE otthonában rúgott egy hetest, amiből Luiz Adriano egymaga ötöt (!) jegyzett – négyet 16 perc alatt lőtt, ami abszolút rekordnak számít –. A nemzetközi bajnokságok legjobban várt összecsapásán a Real Madrid otthon verte meg a Barcelonát 3-1-re, elszomorítva ezzel Luís Suárez bemutatkozását.

Hosszú Katinka a rövidpályás úszó Világkupa hongkongi állomásán történelmet írt, ugyanis előtte még nem fordult elő, hogy egy versenyen valaki 10 aranyérmet nyerjen. Ezt követően Moszkvában újabb mérföldkőhöz ért, mert utolérte, majd a sorozatzáró szingapúri viadal előtt már 117 elsőséggel le is hagyta az addigi éllovas szlovák Martina Moravcovát, aki 105 aranyérmével világcsúcstartó volt a rövidpályás Világkupák történetében.

A hónap legnagyobb magyar diadalát Berki Krisztián aratta, aki Nanningban parádés gyakorlattal, egyedüliként tizenhat pont feletti teljesítménnyel (16,033), harmadik világbajnoki címét szerezte meg lólengésben 2010 és 2011 után.

A Forma-1-ben a Mercedes világbajnok lett Szocsiban, azonban sajnos nem erre, hanem Jules Bianchi balesetére emlékezünk októberből. A marussiás versenyző a Japán Nagydíjon tragikus balesetet szenvedett, amikor a bukótérben Adrian Sutil autóját kiemelő munkagépnek csapódott autójával.

Ezt követően eszméletét vesztette és kómába került. Bianchiról többször érkeztek hírek a hónapban, amik általában arról szóltak, hogy kritikus az állapota, de stabil. A gyorsaságimotoros-világbajnokság Japán futama után a király kategóriában Marc Márquez 21 évesen (!) megvédte címét, így minden idők legfiatalabb versenyzőjeként egymást követő két évben is a MotoGP bajnoka lett.

A Szolnok férfi kosárlabdacsapata hazai vereséggel (60-55) kezdte meg szereplését az Adria Liga idei szezonjában a Partizan Belgrád ellen. Az Európa Kupában viszont története első mérkőzésén nyerni tudott 96-94-re az orosz Zenittel szemben. A férfi kézilabda Bajnokok Ligájában a hónap elején mindkét magyar együttes csoportrangadót játszott. A Veszprém otthon legyőzte 27-24-re a Löwent, a Szeged viszont a Kielce vendégeként szenvedett 37-32-es vereséget.

A következő héten eldőlt, hogy éppen a Kielce edzője, Talant Dusebajev lett a magyar férfi kézilabda-válogatott első külföldi szövetségi kapitánya, aki szoros hazai győzelemmel (31-30) mutatkozott be Portugália ellen a kispadon az Európa-bajnoki selejtezőben.

A férfi vízilabda Bajnokok Ligája második selejtezőköréből az OSC elsőként, míg a Szolnok másodikként jutott tovább, így pechükre egymással sorsolták össze őket. Az októberi első összecsapáson Újbudán 11-11-es döntetlent játszottak a felek.

Póta Georgina pályafutása legjobb eredményét elérve, negyedik lett a linzi világkupán, a női asztaliteniszezők tavalyi legrangosabb egyéni versenyén. A bronzmeccsen nagy csatában 4-3-ra kapott ki Póta a japán Isikava Kaszumitól. Serena Williams pocsékul kezdte a női tenisz WTA-világbajnokságot, ám kis szerencsével továbbjutott, onnan pedig már megállíthatatlan volt, és visszavágott Simona Halepnek a fináléban az első fordulós „leradírozásáért”.