Korábban írtuk, hogy legalább 12 személy, köztük két rendőr vesztette életét Párizsban, amikor fél 12-kor három iszlamista géppisztolyos támadást intézett a Charlie Hebdo szatirikus lap szerkesztősége ellen. A halottak között van a Mohamed-karikatúrák rajzolója, Jean Cabu, aki néhány nap múlva ünnepelte volna 76. születésnapját, valamint más ismert karikaturisták: a Charbként emlegetett Stéphane Charbonnier, a lap főszerkesztője, Georges Wolinski, illetve Bernard Verlhac, alias Tignous is. Életét vesztette Bernard Maris, a lap egy másik régi motorosa is.
Budapesten is mécseseket gyújtottak a francia terrortámadás áldozatainak emlékére. MTI Fotó: Lakatos Péter
A merénylet után szinte példátlan szolidaritási mozgalom indult Franciaországban és szerte a világban. Több városban ezrek vonultak az utcákra az erőszak ellen. Az egyik transzparensen ez a felirat volt olvasható: „A világ annyira beteggé vált, hogy ma már veszélyes mesterség humoristának lenni”. Tüntetést tartottak a Charlie Hebdo székháza előtt is, amelyen a jobboldali radikális Nemzeti Front (FN) nem jelent meg. Az egyik muzulmán tüntető szerint az ilyen akciók után Mohamed próféta forog a sírjában, mert „az iszlám a béke vallása”.
Hollande nemzeti gyásznapot hirdetett mára. "Az egység a legjobb fegyverünk. Semmi nem oszthat meg minket, semmi nem választhat szét minket" - mondta szerda este a köztársasági elnök a francia közszolgálati televízióban élőben közvetített rövid beszédében. Azt is jelezte, hogy a közintézményeken a nemzeti lobogót három napra félárbocra eresztik.