A kubai kormányzat az Egyesült Államokkal kötött megállapodás értelmében engedte el a foglyokat. Nyolc évet kellett volna börtönben töltenie a hip-hop zenésznek, Angel Yunier Remonnak, aki szintén szabadult.
Barack Obama amerikai és Raúl Castro kubai elnök telefonbeszélgetését követően december 17-én jelentették be, hogy ötven év után felújítják a diplomáciai kapcsolatok a karibi szigetoszág és az Egyesült Államok között. A havannai vezetés akkor tett ígéretet arra, hogy elenged 53-at a kubai börtönökben fogva tartott mintegy száz ellenzéki közül.
A Fehér Ház és a kubai kormányzat között azóta folyamatos az egyeztetés, írta twitteren Ben Rhodes helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó a Reuters jelentése szerint. Elizardo Sánchez, a Nemzeti Megbékélés és Emberi Jogok Kubai Bizottsága szervezet alapítója üdvözölte az ellenzékiek elengedését, de jelezte, továbbra is bizonytalan azok sorsa, akik rács mögött maradtak.
Fidel Castro haláláról szóló – valószínűleg megalapozatlan – hírek jelentek meg a napokban az interneten, Havannában semmiféle jel nem mutatott arra, hogy a kubai forradalom évek óta visszavonult atyjának állapotában változás állt volna be. A híresztelésekre az adott alapot, hogy a 88 éves Castro már több mint egy éve nem jelent meg a nyilvánosság előtt, utoljára tavaly január elején egy kiállítás megnyitóján vett részt.
Hiányolják azt is, hogy Fidel, aki korábban rendszeresen publikált a kubai pártlapban, a Granmában, nem reagált a történelmi amerikai-kubai megállapodás hírére. A New York Times szerint az álhíreket az indíthatta el, hogy a napokban elhunyt egy neves kenyai politikus fia, Fidel Castro Odinga. Az amerikai lap szerin Castro eltűnésének nincs más magyarázata, mint hogy túl gyenge már ahhoz, hogy beszédet mondjon vagy cikket írjon.