Olaszország az EU egyik legtapasztaltabb tagja, 1959-től kezdve már 11 alkalommal látta el a soros elnökséget. Matteo Renzi ugyanakkor friss miniszterelnökként töltötte be ezt a posztot, meglehetősen nehéz időszakban, amikor az Európai Uniónak az ukrán válság kihatásaival kellett szembenéznie.
Olaszország 56 millió eurót különített el a soros elnökség lebonyolítására. Az olasz elnökség tevékenységének egyik fő célkitűzése a 2015-ös milánói expó előkészítése volt, Olaszország a külföldi beruházások növelésének ösztönzését reméli. Számos uniós rendezvényt ezért Milánóban, a gazdasági-pénzügyi központnak számító városban rendeztek meg. Róma közreműködésével folytak az EU és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi egyeztetések.
Prioritásként kezelte az olasz soros elnökség a fiatalkori munkanélküliség csökkentését, külön EU-csúcstalálkozót is rendeztek ezzel kapcsolatosan, szintén Milánóban. Matteo Renzi nagy fontosságot tulajdonít az EU-bővítés folytatásának, Tiranában az év végén azt mondta, az olasz elnökség a fő „szponzora” Albánia EU-csatlakozásának. Olaszország számára a legnagyobb gondot az illegális bevándorlás kérdése okozza.
Az Európai Bizottság Olaszország segítségére sietett azzal, hogy a Frontex határőrizeti ügynökség vette át a tengeri járőrözést. Olaszország évei 9 millió eurót költött a Mare Nostrum programra, s ezért sürgette, hogy osszák meg az EU-ba tengeri úton bejutni próbáló, életüket kockáztató, főként afrikai migránsok mentésének terheit.
Június 30-ig Lettország tölti be a soros elnökséget, Riga első alkalommal látja el ezt a feladatot, ugyanakkor – a 2013 második felében debütált Litvánia után – második balti államként. A lett soros elnökség „csúcsrendezvénye” a Keleti partnerség május 21-22-i csúcstalálkozója lesz, ez Riga fő prioritása. Az előző hasonló csúcsot 2013 novemberében Vilniusban tartották.
A másik prioritás a kelet-ukrajnai válság kezelése. Riga támogatta az Oroszország elleni szankciókat, annak ellenére, hogy ezek nehézségeket okoznak a lett gazdaság számára. Lettország számára kulcsfontosságú, hogy az uniós egységet megőrizzék e kérdésben.
Riga ugyanakkor semmiképpen sem szeretné, ha a soros elnökségüket „oroszellenesként” jellemeznék – ezt Edgars Rinkevics lett külügyminiszter a napokban jelentette ki a lett fővárosban. A lett diplomácia vezetőjének soros elnökként egyik első útja Moszkvába vezet. A lettek a növekedés, a beruházás-ösztönzés, az állásteremtés előmozdítása mellett a digitális gazdaság lehetőségeinek bővítésére, a fenntartható energiaforrásokra koncentrálnak soros elnökségük hat hónapja alatt.