program;hajléktalanok;A Város Mindenkié Csoport;Az utcáról a munka világába;Sebők Endre;Ferencvárosi Szociális Foglalkoztató és Ellátó Nonprofit Kft.;

2015-01-13 06:11:00

Munka fedél nélkülieknek

Több mint másfél ezer hajléktalan juthat munkához Az utcáról a munka világába elnevezésű program segítségével, amely még 2013-ban indult a főváros IX. kerületében.

A programot, amelyben 2014 végén 250 fedél nélküli vett részt, a sikereken felbuzdulva a kormány az egész országra kiterjesztené – értesült a Magyar Nemzet.

A napilap információi szerint a  program tavasszal kezdődő, harmadik ütemében 1600 fő vehetne részt, eddig Budapesten valamint 16 megyében, 35 település 43 közfoglalkoztatója jelezte részvételi szándékát. A kezdeményezést a Belügyminisztérium is támogatja: az első ütem 106 millió forint, a második 293 millió forint támogatást kapott, a harmadik ütem finanszírozásáról az egyeztetéseket követően határoznak.

Sebők Endre, a programot irányító Ferencvárosi Szociális Foglalkoztató és Ellátó Nonprofit Kft. (Feszofe) ügyvezető igazgatója a napilapnak elmondta: a tárgyalások jelenleg is zajlanak. Véleménye szerint ha a hajléktalanok munkát vállalnak, "önbecsülést, méltóságot nyernek vissza, és elindulhatnak egy jobb úton".

Úgy tűnik, maga a cég is 2013-ban indult el egy "jobb" úton. Mint ismert, még 2012-ben nem igazán viselték szívükön a szerencsétlenül járt emberek sorsát, ugyanis a ferencvárosi önkormányzat által leszerződtetett Feszofe Nonprofit Kft. volt az, amely márciusban "szemétszedés" és "bozótirtás" ürügyén négy hajléktalan ember saját építésű kunyhóját bontotta le a Határ út menti erdőben.

A jogtalan kunyhóbontást A Város Mindenkié (AVM) egyesület munkatársai igyekeztek megakadályozni, sikertelenül; a "tájrendezési" munkálatokat felügyelő rendőrök bilincsbe verve vezették el az aktivistákat, míg a Feszofe Kft. buldózerei porig rombolták a hajléktalanok otthonait, személyes tárgyaikat szemétként szállították el.

Az esetet az emberi jogok biztosa is vizsgálta, Szabó Máté akkori ombudsman megállapítása szerint az önkormányzat kellő körültekintés és gondosság nélkül intézkedett a kiszolgáltatott helyzetben lévő hajléktalan emberek kunyhóinak elbontásáról és az otthonrombolás utáni elhelyezésüket sem oldotta meg.

Ettől eltekintve Sebők bízik a program sikerességében, ám a "hajléktalanállapot" hátrahagyásához, a biztos életmódváltáshoz szerinte is időre van szükség. "Az általunk foglalkoztatottak közül eddig négy-öt százalék tudott elhelyezkedni az elsődleges munkaerőpiacon" - nyilatkozta.