A tüntetésen gyűjtött pénz jótékony célú adománynak minősül, ezért nem illetékköteles - mondják azok a civilek, akiket csalás gyanújával feljelentettek. A feljelentő Tényi István, egy elbocsátott tanár, aki a Fidesz V. kerületi szervezetének tagja és a párt tanácsadójának tüntetik fel. Szerinte valami nem stimmel a kormányellenes tüntetők pénzügyei körül, ezért ismeretlen tettes ellen bejelentést tett az V. kerületi ügyészségen. A VS.hu-nak megküldött feljelentésében Tényi úgy számolt, hogy az internetadó elleni október 26-i, illetve az adóhivatal előtti november 17-i tüntetés szervezőinek összesen több mint egymillió forint adóköteles jövedelmük keletkezett, amivel a szervezők nem számoltak el.
Megírtuk, Rogán Antal vetette fel először, hogy az úgynevezett országvédelmi akciótervnek foglalkoznia kellene azzal, honnan van pénz a kormányellenes tüntetésekre. A Fidesz frakcióvezetője a hétvégén nyilatkozott arról, kíváncsi lenne, ki és milyen érdekből finanszírozza a demonstrációkat. Tényi hivatkozott is feljelentésében Rogán szavaira, s noha a szervezők teljesen nyilvános, a Facebook-on mindenki számára elérhető költségvetési elszámolását vette alapul számításaihoz, a beadványban úgy fogalmazott: "nem lehet tudni kik, mikor, kiknek pontosan mennyi összeget mire, milyen célra adtak át". Tényi azt kérte az ügyészségtől, vizsgálják meg a csoportok képviselőit és gazdálkodását, amennyiben pedig bűncselekményre utaló jeleket látnak, a NAV bevonásával indítsanak nyomozást.
Korábban megírtuk, hogy Tényi a Norvég Civil Támogatási Alap forrásait kezelő Ökotárs Alapítvány feljelentésével vált ismertté, de több más, elsősorban a kormánypárti kommunikációban felmerült ügyben is ő fordult a hatóságokhoz, legtöbbször a Magyar Nemzethez kiszivárgott hírekre alapozva beadványait. Így nem is meglepő mostani lépése, azt ugyanis Rogán nyilatkozata alapján máig nem tudni, miként kívánja a Fidesz az úgynevezett országvédelmi akcióterv részévé tenni a kormányellenes civilek vegzálását. Az sem egyértelmű, hogy valóban a terror elleni védekezés, vagy a hetek óta lebegtetett akcióterv lesz-e a témája a ma délelőtti, ötpárti egyeztetésnek, melyet Rogán kezdeményezett. A Fidesz frakcióvezetője ugyanis a parlamenti pártok vezetőivel még "a terror elleni közös fellépésről" akart egyeztetni, ám Orbán Viktor hétvégi párizsi nyilatkozata nyomán felmerült, hogy a kormányfő és pártja valójában nem a brutális franciaországi terrorcselekmények nyomán szükségessé vált biztonsági intézkedésekről, hanem a Fidesz által tervezett, többek közt a civileket és a bevándorlókat érintő "országvédelmi" elképzelésekről kíván tárgyalni.
Emlékezetes, Orbán azt mondta: "a gazdasági bevándorlás rossz dolog Európában, nem szabad úgy tekinteni rá, mintha annak bármi haszna is lenne, mert csak bajt és veszedelmet hoz az európai emberre, ezért a bevándorlást meg kell állítani, ez a magyar álláspont." Őt követve Rogán Antal, majd Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter is szélsőséges kijelentéseket tett, a frakcióvezető ráadásul az országvédelmi akcióterv szükségességéről értekezett. Tegnap pedig Trócsányi László beszélt arról Strasbourgban, hogy a politikai üldözötteket menekültként kell kezelni, a gazdasági szempontú migrációt azonban "át kell gondolni". Az igazságügyi tárcavezető az UMP - a Fidesz francia testvérpártja - EP-delegációjának reggelijén a bevándorlás uniós szabályozását szorgalmazta, szerinte ugyanis "a személyek szabad áramlásának elve csak az uniós polgárokra korlátozódik".
Eközben alternatív országvédelmi akcióterv elkészítését jelentette be Ujhelyi István. A szocialista EP-képviselő, az MSZP alelnöke elítélte Orbán és társainak kijelentéseit, s felhívta a figyelmet: a kormányfő és a Fidesz ismét árt az országnak.