Ferenc pápa;Orbán;vándorlók és menekültek világnapja;

Illusztráció. Menekült krízis Észak-Irak. Fotó: Matt Cardy/Getty Images

- A pápa mintha Orbánnak üzenne: senki nem "kiselejtezendő"

Az egyház, amely nem ismer határokat és mindenki édesanyja, terjeszti a szolidaritás és befogadás kultúráját az egész világon, minden nép között, és ezért senkit sem szabad haszontalan, rossz helyen tartózkodó, vagy kiselejtezendő személynek tekinteni. Ferenc pápának a vándorlók és menekültek világnapja alkalmából kiadott intelmei vélhetőleg eljutnak minden ország kormányfőjének fülébe. Oda is, ahol az illető ország  miniszterelnöke a párizsi terrortámadás ürügyén egy rádióműsorban ismét a bevándorlók jelentette "veszélyekről" beszélt. Tette ezt ráadásul egy olyan országban, ahol köztudottan  - felmérésekkel igazolva - meglehetősen sikeresen gerjeszthető mindenféle, még nem létező populációkkal szembeni idegenellenesség is. 

"Jézus a legjobb hithirdető és maga az evangélium. Odaadó gondoskodása, különösen a legsebezhetőbb és kitaszított emberek iránt, mindenkit arra ösztönöz, hogy gondoskodjon a leggyengébbekről és fedezze fel arcát mindenek előtt az új formában jelentkező szegénység és rabszolgaság áldozataiban. Az Úr mondja: „Éhes voltam, és adtatok ennem. Szomjas voltam, és adtatok innom. Idegen voltam, és befogadtatok. Nem volt ruhám, és felruháztatok. Beteg voltam, és meglátogattatok. Börtönben voltam, és fölkerestetek. A földön zarándokló és a magát mindenki édesanyjának valló egyháznak ezért az a küldetése, hogy Jézus Krisztust szeresse, különösen a legszegényebb és legelhanyagoltabb emberekben; egészen biztosan közéjük tartoznak a vándorlók és menekültek, akik megpróbálnak szabadulni életveszélyes és drámai helyzetükből." - kezdi az üzenetet a pápa. 

Harcolni kell azért, hogy Brüsszelben megváltozzanak a menekültekkel kapcsolatos, életidegen szabályok - ezt már Orbán Viktor kormányfő jelentette ki (ismét) a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában. Noha a beszédben a miniszterelnök hangsúlyozta, hogy "ez egy keresztény ország", sőt arról is biztosított, hogy "van a szívünkben irgalom" és "aki üldözött, annak segítséget kell nyújtani", azért azt gyorsan hozzátette, hogy a megélhetési bevándorlóknak nemet kell mondani, és világossá kell tenni számukra, hogy itt nem fogják megtalálni a megélhetésüket.

Ahogy a Népszava is megírta, amikor a párizsi szolidaritási menet résztvevőjeként a magyar miniszterelnök a bevándorlók és a "gazdasági bevándorlás" ellen emelt szót, gyakorlatilag "kívül rekedt Európán", ráadásul a szélsőjobbos hangvételű véleményt a magyarok egységes álláspontjaként közvetítette. Miközben hazánkat sem a bevándorlás, sem annak bármiféle gazdaság kára nem fenyegeti, sőt, a kormányfő által "féltett" európai államoknak is csak hasznot hajtottak a bevándorlók, köztük több százezer magyar munkavállaló.

De vissza Ferenc pápa szavaihoz: 

"Az egyház, amely nem ismer határokat és mindenki édesanyja, terjeszti a szolidaritás és befogadás kultúráját az egész világon, minden nép között, és ezért senkit sem szabad haszontalan, rossz helyen tartózkodó, vagy kiselejtezendő személynek tekinteni. Ha a keresztény közösség valóban átéli az egyháznak ezt az anyaságát, akkor táplálja, eligazítja az embereket, utat mutat és türelmesen segít, egyre közelebb kerül hozzájuk az imádság és az irgalmasság cselekedetei által.(...) 

"Korunkban ugyanis, tanúi vagyunk egy valóban széleskörű migrációnak; sokan elhagyják származási helyüket, kockázatos utazásokra vállalkoznak, magukkal cipelik reményeikkel, félelmeikkel és vágyaikkal teli poggyászaikat és emberibb életfeltételeket keresnek. Ez a vándormozgalom azonban, nem ritkán bizalmatlanságot és ellenségeskedést idéz elő még a keresztény közösségekben is, még mielőtt bárki megismerte volna az említett személyek sorsát, üldöztetését, vagy éppen nyomorát. Ezek a gyanakvások és előítéletek ilyenkor konfliktusba kerülnek a bibliai paranccsal, miszerint: tisztelettel és együtt érző szeretettel be kell fogadnunk a szükséget szenvedő idegent".

Orbán Viktor miniszterelnök ahogy a magyar közrádióban, úgy Párizsban, éppen a Charlie Hebdo elleni merénylet áldozatai előtt tisztelgő menet résztvevőjeként is úgy fogalmazott: abban reménykedik, a mostani események higgadt, nyugodt elemzése abba az irányba viszi majd el az európai vezetőket és Brüsszelt is, hogy egy szigorú, a bevándorlást korlátozni akaró politika nyerjen polgárjogot Európában. "A gazdasági bevándorlás rossz dolog Európában, nem szabad úgy tekinteni rá, mintha annak bármi haszna is lenne, mert csak bajt és veszedelmet hoz az európai emberre, ezért a bevándorlást meg kell állítani, ez a magyar álláspont" - szögezte le.

"A hit, remény és szeretet bátorsága azonban azt is lehetővé teszi, hogy leszűkítsük az emberi tragédiáktól elválasztó távolságokat. Jézus Krisztus ugyanis azt várja tőlünk, hogy felismerjük Őt a vándorlókban és a menekültekben, a száműzött és hontalan emberekben; általuk is arra szólít minket, hogy osszuk meg velük anyagi tartalékainkat és esetleg még abból a jólétből is adjunk fel valamit, amiért valamikor jól megdolgoztunk.(...)

Annak érdekében, hogy a vándorlók életkörülményeit emberibbé tegyük, az elvándorlás globális jelenségére, mindenképpen a felebaráti szeretet és az együttműködés globalizációjával kell válaszolnunk. Ugyanakkor erősíteni kell a megfelelő feltételeket teremtő törekvéseket, amelyek szavatolni tudják a kiváltó okok fokozatos csökkentését, az egymást kölcsönösen kiváltó háborúk és éhínségek megszűntetését, amelyek egész népeket ösztönöznek arra, hogy elhagyják saját szülőföldjüket.

A vándorlók és menekültek iránti szolidaritáshoz párosuljon a bátorság és a kreativitás. Erre azért van szükség, mert ezek segítségével világszerte kibontakozhat egy igazságos és megfelelő gazdasági és finánc rend, azzal a béke iránti fokozott elkötelezettséggel, amely minden igazi haladás nélkülözhetetlen feltétele.

Kedves Vándorlók és Menekültek! Nektek különös helyetek van az egyház szívében és segítsetek neki, hogy szívének dimenziói még inkább kitáguljanak és így anyasága még inkább megnyilvánuljon az egész emberi család iránt. Sose veszítsétek el bizalmatokat és reményeteket! Gondoljunk az Egyiptomba menekülő Szent Családra: a Boldogságos Szűz Mária anyai, és Szent József gondoskodó szívében mindig élt az a töretlen bizalom, hogy Isten sohase hagyja el őket. Hozzájuk hasonlóan, bízzatok ti is az Úrban! Az ő oltalmukba ajánllak benneteket és szívből adom rátok apostoli áldásomat.

Ferenc pápa"

Kósa is a bevándorlás veszélyeit hangoztatta
A franciaországi terrortámadás után Magyarországot érintő biztonságpolitikai kérdések ügyében ülésezett az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottsága a Parlamentben. Az ülés után Kósa Lajos, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke szintén arról beszélt, hogy komolyabb aggodalomra adhat okot a bevándorlás. Ami a terrorfenyegetettséget illeti, annak kapcsán a politikus azt mondta, hogy az az európai unió átlagának felel meg, vagy az alatt van. Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció alelnöke szerint a bizottsági ülésnek a terrorizmusról kellett volna szólni, de ehelyett jellemzően csak a bevándorlókkal kapcsolatos negatív állításokat hallottak. 

A kivitelezési munkálatok miatt január végéig útszűkület és 60 kilométeres sebességkorlátozás lesz szakaszosan, az M0-s autópályán az M1-es és az M7-es autópályák csomópontjai között - közölte a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő (NIF) Zrt.