Lázár János;Országgyűlés;miniszteri fizetések;fizetések;Miniszterelnökség;államapparátus;

Hiába ígért a kormány öt évvel ezelőtt olcsóbb és kisebb bürokráciát, az országgyűlés fele akkora lett ugyan, de olcsóbb nem. FO

Nem olcsóbb az államapparátus

Az alapfizetések 232 ezer forintról csaknem 750 ezerre emelkedtek, így hiába lett kisebb – a 386 főről 199 főre csökkent - országgyűlés ebben a ciklusban. Eddig 67 irodára és 41 lakásra szerződött le az Országgyűlés Hivatala, és ha ezek közül egyiket sem bontják fel időközben, akkor 2017 végéig a teljes bérleti díj 762 millió forint lesz - írja a Blikk.

A 41 lakás bérlete 2018-ig 280 millió forintba kerül, ez a korábbi 116 ezres havi lakásköltség-térítéshez képest csökkent, az egy képviselőre költött juttatás viszont nőtt: egy átlaglakást 167 ezer forintért bérelnek. A szolgálati lakásokon megspórolt pénzt az eddig kibérelt irodák 482 milliós költsége nagyrészt elviszi, sőt idővel meg is haladja majd – számította ki a lap. A törvény szerint egy politikus több irodát is használhat, így a 67 irodát csak 53-an bérlik.

A kiadásokon a kormánytagok sem spórolnak; a Lázár János vezette Miniszterelnökség pedig két év alatt a duplájára növekedett. Lázár irányítása alatt - a háttérintézmények és a kormányhivatalok dolgozóival együtt - 34 ezer ember tevékenykedik.

Sokan miniszteri biztosként többet keresnek, mint a helyettes államtitkárok: négyen a biztosok közül a törvényben meghatározott maximum feletti összeget vihetnek haza, egy ember pedig Lázár Jánosnál is többet keres – írja a hvg.hu. A szocialista Harangozó Tamás decemberben arról kérdezte a tárcákat, hogy hány miniszteri biztost neveztek ki 2012 óta. A válaszok szerint a tavalyi parlamenti választások óta 42 biztost neveztek ki, illetve hosszabbították meg a korábbi kinevezettek megbízatását. A tárcák válaszát követően a Hivatalos Értesítőben újabb három kinevezésről számoltak be. Lázár Takács Szabolcs Ferencet december elején „a Nemzetközi Holokauszt-emlékezési Szövetség 2015. évi soros elnökségi feladatainak összehangolásáért” felelős miniszteri biztossá nevezte ki. Emellett ugyanazon a napon az európai uniós ügyekért felelős államtitkár is lett a Miniszterelnökségen.

Lázár Harangozónak küldött válaszából az derül ki, hogy biztosi illetéke – a törvény szerinti legmagasabb összeg – 748 ezer forint, államtitkári fizetése 997 ezer forint. Tehát Takács 1,745 millió forintot keres, míg Lázár tárcavezetőként és képviselőként bruttó 1,324 milliót. A Miniszterelnökség másik két biztosa, Homolya Róbert és Grezsa István, illetve a belügyben dolgozó Horváth András fejenként bruttó 972 ezer forintot kapnak, amihez szolgálati autó is jár nekik. A kormánytagok és az államtitkárok jogállásáról szóló törvény szerint viszont egy miniszteri biztosnak legfeljebb helyettes államtitkári illetmény járna, ami maximum 748 ezer forint. Szintén többet kap a törvényben meghatározottnál a Belügyminisztériumban dolgozó Hatala József, korábbi országos rendőrfőkapitány, aki 800 ezer forintot vihet haza.

A törvény szerint a miniszter ettől az összegtől a biztosok esetében csak lefelé térhet el, a helyettes államtitkárok fizetését viszont a tárcavezető miniszter 30 százalékkal megemelheti, mely lehetőséggel élt is mindegyik miniszter. A rekordszámú, 99 helyettes államtitkárból 88-nak emeltek a fizetésén, ez átlagosan kétmillió forint pluszpénz évente. Így helyenként a közigazgatási államtitkárok is többet keresnek, mint a miniszter.

A tervek szerint tavaly év végétől landolhatott volna a mentőhelikopter a szegedi klinika új tornyán, de jócskán késik a leszállóhely megnyitása. A szakértő szerint előkészítési hiba, beruházói tájékozatlanság állhat a gondok mögött. Amíg nincs állásfoglalás arról, ki fizeti a jogszabályváltozás miatt felmerült pluszköltségeket, továbbra is a városszéli repülőtérre érkeznek a súlyos betegek.