A Fidesz népszerűségvesztését jelző közvélemény-kutatási adatok, trendek Lázár János szerint is fontosak ugyan, de szerinte messze még a következő parlamenti választás. „A kutatásokra, minden rezdülésre nyitott füllel figyelni kell, de azt is érdemes mérlegelni, hogy legközelebb csak 2018-ban lesznek parlamenti választások.”
Az Origo arról kérdezte a Csongrád megyei Földeákon a Miniszterelnökséget vezető minisztert, hogyan értékeli a kormánypárt számára kedvezőtlen trendeket. Az utóbbi néhány hónapban ugyanis a közvélemény-kutató cégek is a Fidesz táborának zsugorodását, a kormánypárt jelentős népszerűségvesztését mérték.
Lázár János emlékeztetett az MSZP-s Kovács László kijelentésére, miszerint nem közvélemény-kutatást, hanem választást kell nyerni. A társadalmi kritikákat ugyanakkor mérlegelni kell - ismerte el. A miniszter hangoztatta, hogy volt már sokkal rosszabb, és sokkal jobb helyzetben is a Fidesz.
A vitákat nem lefojtani, hanem lefolytatni kell - reagált Lázár János a kormánypárti politikusok közti vitákra. Természetesnek nevezte, hogy egy nagy politikai családban vannak ilyen viták. „Számomra is nagy tanulságuk volt ezeknek, és sajnálom, hogy a viták a nyilvánosság előtt zajlottak, mert így nem magáról az ügyről szól a vita, hanem a vitáról magáról” - tette hozzá.
Forrás: Origó
Tovább gyengült a kormánypárt
Újabb két százalékponttal csökkent a Fidesz támogatottsága a tavaly év végén mért 10 százalékpontos zuhanás után. Az Ipsos januári, reprezentatív közvélemény-kutatása alapján az elmúlt negyedév alatt összesen 1 millió fővel szűkült a kormánypárt szavazóinak tábora.
A Fidesz mögött jelenleg a biztos pártválasztók 23 százaléka, azaz 1,8-1,9 millió választópolgár állhat, miközben a felmérés szerint az ellenzéki pártok támogatottsága nem változott érdemben. A Jobbik a legerősebb, a választók 14 százalékára, nagyjából 1,1 millió főre számíthat, az MSZP harmadik hónapja stagnál, 11 százalékot, 900 ezer szavazót hoz. Az LMP és a DK 3-3 százalékot ért el, ez mindkét párt esetében negyedmillió támogatót jelent. Az Együtt és a Párbeszéd Magyarországért 1-1 százalékot, vagyis 100-100 ezer főt számolhat. A politikától távolságot tartók csoportja ugyanakkor megint bővült, jelenleg 41 százalék, vagyis 3,3 millió választó most sem kér a pártokból. Az Ipsos szerint már az előző kormányzati ciklusban is hasonlóan alakult a választói viselkedés, a Fideszt elhagyók nem lettek ellenzéki szavazók. "Most annyit érzékelhetünk, hogy a Jobbiknak 2 százalékponttal több szavazója lett az elmúlt hónapokban, tehát nagyjából 150 ezer szavazó vándorolhatott át hozzájuk a Fidesztől" - írták.