Budapest;közgyűlés;Tarlós István;fővárosi önkormányzat;Fővárosi Közgyűlés;Óbuda;Budapesti Önkormányzatok Szövetsége;

2015-01-29 06:07:00

Tarlós István kiegyezett a „gittegylettel”

A Fővárosi Önkormányzat csatlakozik a Budapesti Önkormányzatok Szövetségéhez. Ez óriási fordulat. Tarlós István ugyanis hadban állt a szervezettel, néhány éve még azzal fenyegetőzött, nem is jelölteti újra magát, ha a kerületi polgármesterek automatikusan bekerülnek a közgyűlésbe. Mára viszont teljesen megváltozott a helyzet.

Fideszes kerületi polgármester kollégái nyakába borult tegnap Tarlós István. A főpolgármester ugyanis a fővárosi közgyűlés napirendjére tűzte azt a javaslatot, amelynek értelmében a Fővárosi Önkormányzat csatlakozik a Budapesti Önkormányzatok Szövetségéhez (BÖSZ). Az előterjesztés szerint - amelyet Tarlós mellett Kocsis Máté tanácsnok, Józsefváros fideszes polgármestere jegyzett - a BÖSZ vállalta, hogy alapszabályában megjeleníti a fővárosi érdekeket és a szervezet elnöki tisztét - egy évente megválasztott társelnök mellett - a mindenkori főpolgármester tölti majd be. Az előterjesztést a közgyűlés kormánypárti tagjai szavazták meg.

A főpolgármester korábban hadban állt a BÖSZ-el, amelyet fideszes kerületi polgármesterek saját érdekeik érvényesítésére hívtak életre 2011 júliusában. Tarlós a szövetség előkészítő ülésére sem ment el, a megalakulása után pedig kijelentette, a BÖSZ csak súlytalan gittegylet lehet a fővárosi önkormányzat belépése nélkül. A főpolgármester az alakuló ülést megszervező Pesti Imre, akkori budapesti kormánymegbízottal is szembe került. Pestinek azt üzente, ez az önkormányzatok szövetsége, amelyhez a kormányzati hivatalnak éppen annyi köze van, mint a kőfaragókhoz és a balett-táncosokhoz. Azt, hogy az önkormányzat miért nem csatlakozik a szervezethez az Origónak akkor így indokolta: "akik küzdöttek ezért a szervezetért, a kormányhivatal vazallusává váltak, a főváros nem lesz a kormányhivatal vazallusa". Később Tarlós közölte, amennyiben a kormány elfogadja a BÖSZ javaslatát, amely szerint minden kerületi polgármester automatikusan tagja lenne a közgyűlésnek, amely aztán maga választaná meg a főpolgármestert, ő nem indul újra 2014-ben.

Tavaly szeptemberben, amikor a korábbi konfliktusokról kérdeztük egy interjúban, Tarlós beismerte, hogy a BÖSZ megalakulásának körülményeit nagyon rossz néven vette. Az üggyel kapcsolatban viszont mulatságos dolognak nevezte, hogy az egyik nap a kormány és a miniszterelnök bábjának nevezik, a másik nap pedig despotának, aki még a Fidesszel sem jön ki. "Ez a két dolog egyidejűleg, párhuzamosan, egymás mellett nem lehet igaz" - mondta.

A fővárosi közgyűlés tegnap új engedélyezési eljárás lefolytatásáról is döntött a Római-parti védműtervek esetében. A napirend vitájában a főpolgármester "indulatosnak, vagdalkozónak, frusztrálnak és ostobának" nevezte Illés Zoltán volt környezetvédelmi államtitkár minapi, az ügyben tett nyilatkozatát. Úgy vélte, nincs az ügyben semmilyen diktatórikus elképzelés, jelenleg a védmű áttervezése folyik, a vízügyi főigazgatóság szakvéleménye és a vonatkozó jogszabály tavaly nyári módosítása miatt. Tarlós nyomatékosította: a védmű a vízügy szakvéleményének megfelelően, és az abban meghatározott helyszínen, vagyis a part mentén fog megépülni. Bús Balázs, Óbuda fideszes polgármestere a mobilgáttal kapcsolatban egyetértett a főpolgármesterrel, és Illésre célozva közölte: "attól, hogy fideszes valaki, még lehet bolond". (Illés ugyanis egy nappal korábban úgy fogalmazott: "azért, mert a Fidesz tagja vagyok, még nem vagyok hülye".)

Karácsony Gergely, a XIV. kerület PM-es polgármestere szerint a főváros olyan koncepció mellett kötelezte el magát, amely a korábbinál sokkal drágább és környezetvédelmileg aggályosabb megoldást jelent. Az ellenzéki politikus abban bízik, hogy végül - Illés és a zöld szervezetek egybehangzó álláspontjának megfelelőn - nem a partra, hanem pár száz méterrel feljebb, a Nánási út-Királyok útjának közepére kerül majd a gát. Az Egyesület a Római-partért szerint "biológiai időzített bomba" ketyeg a területen, és ők a part menti mobilgát mielőbbi megépítését sürgették.

A testület arról is döntött, hogy közbeszerzési eljárást írnak ki 60 milliárd forintos kölcsönfelvételre a 3-as metróvonal felújításának finanszírozásához.