ellenőrzés;bevándorlók;munkacsoport;magyar határok;

- Új munkacsoport ellenőrzi majd a magyar határokat

Tömegével érkeznek Magyarországra olyan emberek, akik nyilvánvalóan nem menekültek, nem üldözik őket otthon, a megélhetés reményében jönnek el, Magyarországon azonban – a kedvezőbb elbírálás érdekében – politikai üldözöttnek nyilvánítják magukat - ismételte meg korábban többször kifejtett véleményét Orbán Viktor kormányfő szokásos pénteki rádióinterjújában, a Kossuth 180 perc című műsorában. 

Megjegyezte, ezek az emberek nagyon gyakran tovább is állnak innen. A párizsi merényletek után azonban – folytatta – azok az országok, ahová Magyarországról mennek a megélhetési bevándorlók, szigorítani fogják a szabályaikat, így ők itt fognak rekedni, ám „ezt nem akarom, és szerintem a magyarok többsége sem akarja”. „Mi nem akarunk a megélhetési bevándorlók célországa lenni” – jelentette ki. A miniszterelnök új európai bevándorláspolitikát szorgalmazott, megismételve: szerinte nincs értelmes érv amellett, hogy miért kellene beengedni az országba más kultúrából, civilizációból érkező emberek tömegeit, akik kizárólag a megélhetéséért jönnek ide. Hozzátette ugyanakkor azt is, hogy az unión belüli, „munka céljából történő mozgásoknál" nem lehet bevándorlási kategóriákat használni, hiszen "mi európai polgárok vagyunk, egész Európa a mienk”.

Orbán Viktor először január 11-én, a párizsi merénylet elleni milliós tiltakozó nagygyűlés után, az M1 Híradójának adott nyilatkozatában kelt ki élesen a migránsok ellen. Akkor azt mondta: a gazdasági bevándorlás rossz, ezért a hazájukat gazdasági okokból otthagyóknak Magyarország nem tud menedéket nyújtani. Nagyon határozottan világossá kell tenni, hogy mi nem fogjuk megengedni, legalábbis amíg én vagyok a miniszterelnök addig biztosan nem, és amíg ez a kormány van, addig biztosan nem fog megtörténni, hogy a bevándorlók célpontjává váljon Magyarország" - szögezte le akkor, hozzátéve: "nem akarunk tőlünk különböző, kulturális tulajdonságokkal és háttérrel rendelkező jelentős kisebbséget látni magunk között, Magyarországot szeretnénk Magyarországként megtartani".

Szüntessék meg a letelepedési kötvényt
Az LMP azt várja a kormánytól, hogy szüntesse meg a letelepedési kötvény intézményét, és az alaptörvényt betartva ne juttasson több tízmilliárd forintnyi közpénzt offshore cégeknek. Schmuck Erzsébet, az LMP országgyűlési képviselője közleményében azt írta: az elsősorban a közvetítő cégek és nem az állam számára kedvező üzleten eddig mintegy 60 milliárd körüli összeget "kaszáltak" átláthatatlan hátterű cégek, amelyek - mint írta - egy fillért sem adóznak ez után. Szerinte joggal merül fel a gyanú, hogy az egész modell célja nem az államkötvények értékesítése, hanem fideszes politikusok magánvagyonának gyarapítása offshore cégek hálózatán keresztül.

A miniszterelnöki iránymutatás azonnal meg is valósul: az egységes határellenőrzési és határátkelőhely-fejlesztéssel kapcsolatos feladatok összehangolására határellenőrzési munkacsoportot hoz létre a kormány. Az erről szóló határozat a Magyar Közlöny csütörtöki számában jelent meg. A munkacsoport tevékenységének célja a határellenőrzéssel és határátkelőhely fejlesztéssel kapcsolatos megfelelő tárcaközi koordináció segítése.

A munkacsoport vezetője a belügyminiszter által kijelölt államtitkár lesz. A testület tagjai a külgazdasági és külügyminiszter, a nemzetgazdasági miniszter, az emberi erőforrások minisztere, a nemzeti fejlesztési miniszter, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, a földművelésügyi miniszter, valamint a honvédelmi miniszter által kijelölt állami vezetők lesznek, az országos rendőrfőkapitány vagy kijelölt helyettese, továbbá az Alkotmányvédelmi Hivatal, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, a Nemzeti Védelmi Szolgálat vezetője vagy az általa kijelölt helyettese. A munkacsoport tagjai díjazásban nem részesülnek. A határellenőrzési munkacsoportot évente legalább három alkalommal kell összehívni - rögzíti a kormányhatározat.

Miközben a kormányoldal azt igyekszik elhitetni, hogy Angela Merkel német kancellár lényegében Orbán Viktorhoz fohászkodik tolmácsolásért az Európai Unió és Oroszország között, az ellenzék éppenséggel az ismét "renitens" magyar kormány megrendszabályozását várja a jövő hétfői találkozótól. Egy biztos: Merkel és Orbán tárgyalásainak fókuszában az orosz-ukrán konfliktusban képviselt magyar álláspont lesz.