Spanyolország;Katar;férfi kézilabda világbajnokság;Nikola Karabatics;Eldar Memisevic;

2015-02-02 06:59:00

A gallok legyőzték Katart

Míg az ókorban Julius Caesar zsoldoshadserege diadalmaskodott a gallok ellen, addig a katari férfi kézilabda-világbajnokság döntőjében a franciák a hazaiak, honosított játékosokból álló „zsoldos válogatottját” múlták felül. A katari csoda valószínűleg még sokáig téma marad a kézilabda- és a világsportéletében egyaránt. A címvédő spanyolok csak negyedikek lettek.

Meglepetéssel kezdődött a tegnapi zárónap a katari világbajnokságon. A címvédő Spanyolország a bronzmeccs hajrájában vezetett három góllal is a lengyelek ellen, ám ellenfelük az utolsó támadásból egyenlített, végül pedig hosszabbításban 29-28-ra legyőzte a hispán együttest.

Férfi kézilabda-világbajnokság, végeredmény
Döntő:
Franciaország–Katar 25-22
3. helyért:
Lengyelország–Spanyolország 29-28 – hosszabbítás után
A végeredmény: 1. Franciaország 2. Katar 3. Lengyelország 4. Spanyolország 5. Dánia 6. Horvátország 7. Németország 8. Szlovénia.

A fináléban a torna meglepetéscsapata, a francia, spanyol, kubai, bosnyák játékosokat összevásárló Katar találkozott telt ház előtt – itt már nem volt szükség a fizetett szurkolókra – az olimpiai és Európa-bajnok franciákkal. Bár a döntő első gólját a torna házigazdája szerezte, Nikola Karabaticsék ezt követően nem hagytak sok esélyt a katariaknak.

Kezdetben csak két-három, majd az első félidő hajrájában hat góllal is vezettek. Végül visszaállt az ezt megelőző differencia és a második játékrészre ez állandósult. A találkozót 25-22-re nyerték meg a gallok, akik így egy időben

birtokolják mindhárom nagytorna bajnoki címét. Franciaország győzelmével, olimpiai bajnokhoz méltóan, már az első adandó alkalommal kvalifikálta magát a 2016-os nyári játékokra. A mögötte végző hat csapat pedig indulási jogot szerzett az olimpiai selejtezőn való részvételre – amit a vb-n 2-4. válogatottak fognak rendezni –, de ha Katar megnyeri az Ázsia-bajnokságot – amire a vb tükrében azért van esély –, akkor a nyolcadik Szlovénia is indulhat a kvalifikációs tornán.

Katar szereplése még hosszú ideig vitatéma maradhat annál is inkább, mert más olajban és gázban gazdag arab államok követhetik példáját, s honosíthatnak külföldieket, hogy aztán ütőképes válogatottat hozzanak létre. A katariak kiengedték a szellemet a palackból, az összevásárolt nemzeti csapatuk olyan hatást gyakorolhat a világ sportéletére, mint 1995-ben a Bosman-ítélet a labdarúgásra: az akkori döntés alapjaiban változtatta meg a sportág fejlődését, s lehetővé tette az európai klubok számára, hogy lényegében annyi légióst igazoljanak, amennyit akarnak.

A katari külföldiek, ha úgy tetszik, külföldi katariak nem szívesen beszélnek arról, milyen világba is csöppentek az Öböl-beli országban. A boszniai születésű Eldar Memisevic az index.hr horvát hírportálnak azt állította, sok hamis hír kering róluk, amelyek szerint autókat, dollármilliókat, lakásokat kaptak. „Ebből azonban egy szó sem igaz.

Mi, játékosok sem tudjuk, mennyit kapunk majd, de abban biztos vagyok, hogy valami bónuszra azért számíthatunk a szereplésünkért” – fejtette ki. Bár Katarban nyilvános helyen kerülni kell az alkoholfogyasztást, a katari emír, Sejk Tamim ibn Halífa Al Táni állítólag becsukta a szemét, amikor az egyes győzelmek után némi sörrel ünnepeltek az újdonsült házigazdák...

Szoros győri vereség

FOTÓ: MTI/KOVÁCS ANIKÓ

A női kézilabda Bajnokok Ligája középdöntőjének első fordulójában két százszázalékos csapat találkozott.

A címvédő – igencsak tartalékos – Győri Audi ETO hazai pályán fogadta a norvég Larvik együttesét. A találkozó első félidejét a vendégek nyerték 14-11-re.

A folytatásban fokozatosan zárkózott a magyar együttes, és a második félidő közepére átvette a vezetést, ám két perccel a vége előtt ismét a norvégoknál volt az előny, és a Rába-partiak hiába próbálkoztak, már nem sikerült ezen változtatni. A 26-25-ös végeredmény azt jelenti, hogy az idei BL-kiírásban Ambros Martin lányai elkönyvelhették első vereségüket, míg a Larvik továbbra is százszázalékos. A csoport másik mérkőzésén a román Baia Mare idegenben győzte le a sereghajtó