Szijjártó Péter;Orbán Viktor;Angela Merkel;

- Bizony...

Jobb volt a jelenlegi külügyminiszternek, amikor még Orbán Viktor magyar hangját alakította. Akkor nem kellett gondolkodnia, csak elmondta, amit előírtak neki. Mióta előrelépett, több a hibalehetőség. Azt mondta például a közszolgálatinak csúfolt rádióban, hogy Angela Merkel látogatása beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Ami propaganda-szövegnek megfelel, de az igazságtól elég messze áll.

Hiszen a kedves vezető néhány napja ugyanabban a rádióban jósolta meg, hogy a német kancellár nem fog bírálni. Mert „hogyan fordulhatna az elő, hogy bármely ország, amely egy közösséghez tartozik, kritizálja a másikat?” Hétfőn azonban rá kellett jönnie - ha ugyan volt füle hozzá -, hogy ez így hiú remény. Merkel ugyanis nem mulasztotta el megjegyezni, hogy bár a magyar kormánynak nagy a parlamenti többsége, de azért az ellenzék, a civil társadalom és a média szerepét is értékelni kell. Náluk ezt teszik, „Magyarországnak is egy ilyen modellt kell követnie” – fűzte hozzá.

És ez még nem minden! Szijjártó azt is elárulta, hogy már a kormányfői megbeszélésen is szóba került az illiberális demokrácia fogalmának értelmezése. Amiről utóbb a - kissé feszült hangulatú, mosolytalan - sajtótájékoztatón is kérdezték a kancellárt. Amire Merkel elárulta, megmondta a magyar kormányfőnek, hogy a demokráciával összefüggésben nem tud mit kezdeni az illiberalizmus fogalmával. Pártjának pedig nem csupán keresztényszociális és konzervatív gyökerei vannak, hanem liberálisok is. E ponton aztán Orbán már nem tudta megállni, hogy ne nyilvánítson ő is véleményt, noha a kérdést nem neki tették fel. És megismételte nyári tusnádfürdői kijelentését, ami miatt azóta oly sokat kritizálták, hogy tudniillik nem minden demokrácia liberális, hiszen ha így lenne, akkor privilégiumot kapna egy eszmerendszer.

Leszámítva a modortalanságot - amit nem lehetett utóbb azzal ellensúlyozni, hogy felvette a kancellár leejtett tollát -, ez a kis nézeteltérés rámutatott arra, amit a kétharmad emberei azóta vállvetve igyekeznek cáfolni. Bizony, vannak jelentős különbségek a két szövetséges állam politikájában és bizony Merkel látogatása nem lehetett egyértelmű örömünnep Orbán Viktornak.

Hülyítéssel persze továbbra is lehet próbálkozni, ám a tényeken ez mit sem változtat.