Görögország;Nemzetközi Valutaalap;Wolfgang Schäuble;Európai Központi Bank;Janisz Varufakisz;

2015-02-06 06:31:00

Berlin újra figyelmeztette Athént

Egyértelmű üzenetet kapott tegnap Berlintől Görögország. Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter ugyanis görög kollégáját, Janisz Varufakiszt arra intette, együtt kell működniük a hitelező trojkával. „A bizalom alapja a megbízhatóság” – emelte ki a német tárcavezető.

Már az is sokat sejtetett, hogy a sajtóértekezlet igen sokat csúszott az eredeti időponthoz képest. Schäuble meg is erősítette, hogy számos nézetkülönbség volt kettejük között, ugyanakkor – mint mondta – „ha jól értettem, abban egyetértünk, hogy az adósságleírás nem tartozik a legsürgetőbb kérdések közé”.

A német pénzügyminiszter szerint Athénnak mielőbb újra tárgyalnia kell az Európai Központi Bankot (EKB), az Európai Bizottságot, valamint a Nemzetközi Valutaalapot (IMF) képviselő hitelezőkkel. Ez azért nagy pofon Görögország számára, mert az új, múlt hét keddjén felállt kabinet egyik első intézkedéseként felmondta az együttműködést a trojkával, s azt is bejelentette, hogy idő előtt felmondja a február végén lejáró segélyprogramot.

Hogy ebben a kérdésben mennyire távoli Athén és Berlin álláspontja, azt Schäuble egy rezignált megjegyzése is mutatta. Kifejtette, „abban értettünk egyet, hogy nem értünk egyet”. Hozzátette, Németország tiszteletben tartja a görög választók döntését, de Görögországnak tartania kell magát a megállapodásokhoz.

A sajtóértekezleten Varufakisz is megerősítette, nem tudtak dűlőre jutni. Elmondta, hazája súlyos helyzetben van, s igen fontos számára Németország támogatása. Kifejtette, mindent elkövetnek azért, hogy elkerüljék a csődöt, amely szakértők szerint akár már áprilisban bekövetkezhet.

Tegnap zuhant az athéni tőzsde, azután, hogy előző nap az EKB úgy döntött, február 11-től már nem fogad el görög állampapírokat fedezetként refinanszírozási műveleteiben, ami azt jelenti, hogy a bankok magasabb kamatért jutnak hitelhez. Az athéni pénzügyminisztérium csütörtök reggeli közleménye szerint a döntésnek „nem lesznek negatív következményei”. A bejelentés után Alekszisz Ciprasz miniszterelnök telefonon tárgyalt Mario Draghival, az EKB elnökével, akit biztosított arról, hogy Athén továbbra is megállapodásra törekszik az uniós intézményekkel.