Koszovó;határsértők;Homokhátság;

Feltartóztatott, albánul beszélő koszovói határsértők szállnak fel egy rendőrségi buszra. MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely

- Tömegével rohamozták meg a határsértők a Homokhátságot (Fotók!)

A leesett hó és a hidegebbre fordult időjárás ellenére tömegével érkeztek szombaton délelőtt is a határsértők a Homokhátságra – tapasztalta a helyszínen az MTI tudósítója.

A Mórahalmot és Ásotthalmot összekötő úton öt-tízfős csoportokban gyalogoltak az emberek a településközpontok felé. A zöldhatárt átlépők nagyjából fele fiatal férfi volt, többségük egyetlen kisebb hátizsákot vitt, de akadtak olyanok is, akik mindenféle csomag nélkül, zsebre tett kézzel rótták az utat. A másik részük családos, gyakran csecsemővel vagy óvodáskorú gyermekekkel érkeztek, az utóbbiak az apjuk nyakában ülve utaztak.

Albánul beszélő koszovói határsértők gyalogolnak. MTI Fotó: Kelemen Zoltán

Albánul beszélő koszovói határsértők gyalogolnak. MTI Fotó: Kelemen Zoltán

A legtöbben abból az irányból érkeztek magyar területre, ahol a Szabadka-Horgos autópálya néhány száz méterre megközelíti a határt. A szerencsésebbek csupán néhány kilométert gyalogoltak, amíg a határrendész járőrök megtalálták őket. Bár Ásotthalomról a délelőtt első felében már több busznyi határsértőt a Szegedi Határrendészeti Kirendeltségre szállítottak a rendőrök, dél körül már újra több tucatnyian várakoztak a falu határában rakott tüzeknél melegedve. A rendőrök először a kisgyerekeket és a nőket vitték biztonságos helyre, de határsértők folyamatosan jöttek a településre, majd amikor a buszok elindultak Szeged felé többször meg kellett állniuk, mert újabb csoportok bukkantak föl a földutakon.

Az illegális bevándorlás január első felétől erősödött föl rendkívüli módon az Országos Rendőr-főkapitányság által a rendőrség honlapján pénteken nyilvánosságra hozott grafikon szerint. Míg újév napján 118, január 2-án pedig 134 határsértőt fogtak el, január 30-án ez a szám meghaladta az 1400-at.

Az elmúlt ősz meglehetősen nagy sajtóvisszhangot kiváltó eseménye volt, hogy a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának ülésén a kormányzás alapelveként határozták meg a jog uralmát és az alkotmány mindenhatóságát. Kínai és a jog uralma? Érdekesen hangzik a szókapcsolat. Ha hazánkban az utca emberét megállítják és megkérik, soroljon fel három dolgot, ami jellemző Kínára, hamarabb említené a kommunizmust, a halálbüntetést vagy a népesség szabályozás, mint a jogállamiságot.