Barack Obama;Hillary Clinton;Joe Biden;gazdasági program;Drake Egyetem;

Biden beszédében Putyinnak üzent a müncheni biztonságpolitikai konferencián FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JOHANNES SIMON

- Biden is ringbe szállhat a Fehér Házért

Iowába készül a héten Joe Biden. Az amerikai alelnök Des Moines-ban, a Drake Egyetemen beszél majd Barack Obama gazdasági programjáról, s fórumot is tart a helyi közösségi főiskolán. A múlt hétvégén pedig a a világpolitika nagyszínpadán szerepelt, Brüsszelben tárgyalt, majd a müncheni biztonságpolitikai fórumon sürgette az orosz katonai erők kivonását Kelet-Ukrajnából. Úgy tűnik tehát, igaza lehet az ausztrál médiamágnásnak, Ruppert Murdochnak, aki a minap azt jósolta: Obama alelnöke komolyan fontolgatja, hogy beszáll a 2016-os elnökválasztási kampányba.

Kerry külügyminiszter legutóbb határozottan cáfolta, hogy 2004-es sikertelen kampánya után 2016-ban újra indulna az elnökségért, Biden alelnök ugyanakkor a múlt hónapban, az ABC tévében, George Stephanopoulos kérdésére válaszolva nyitva hagyta a kaput. „Igen, van erre esély, de még nem határoztam el magam. Sok munka van még addig és még bőven van idő” – mondta Biden. Noha Hillary Clintont tartják a demokraták első számú favoritjának, számos jel szerint Obama nem bánná, ha alelnöke is csatasorba állna.

A 2015-ös évértékelő elnöki üzenet elmondásakor Obama külön is megemlékezett Biden munkájáról, sőt, a feleségének, Jill Bidennek is köszönetet mondott, amiért a First Ladyvel együtt sokat dolgoznak a veteráncsaládok segítéséért. Legutóbb a Superball amerikaifoci-döntő előtt kérdezték meg az elnököt egy interjúban, hogy Clinton vagy Biden indulását támogatná-e inkább. „Mindkettőjüket egyformán kedvelem” – válaszolta igen diplomatikusan Obama.

Mind Clinton, mind Biden esetleges indulásánál tényező lehet az életkor. Hillary most 67 éves, 2016-ban betölti a 69-et, s ha megválasztanák, 2017 januári beiktatásakor már a 70. évében járna. Biden esetében még inkább eltántorító tényező lehet a kor, hisz az alelnök 72 éves, s mire beiktatnák, már benne lenne a 75-ödikben. Ronald Reagan 69 éves volt első megválasztásakor. Legutóbb John McCain arizonai szenátor esetében fontolgatták, nem túl idős-e az induláshoz: ha 2008-ban nem Obamát, hanem őt választották volna, 72 évesen költözhetett volna be a Fehér Házba.

Bident mindenesetre meggondolásra késztetheti, hogy egy január végi iowai felmérés szerint csak a harmadik a demokrata jelöltek esélyeit latolgató listán. A megkérdezettek 56 százaléka Hillary Clinton jelölését favorizálná, a Clintontól balra álló Elizabeth Warren massachusetts-i szenátor indulását már csak 13 százalék támogatná, Biden alelnököt pedig alig 9 százalék látna szívesen a Fehér Ház első számú vezetőjeként. Ha azonban a népszerűségi mutatókat nézik, Biden nincs annyira lemaradva, Obama 86, Clinton 84 százalékos támogatottságot élvez az államban, de Joe Bident is 78 százalék kedveli. Az ismert név adta helyzeti előny végülis már fél siker az amerikai választásokon.

Rossz viccek, kínos elszólások
Se szeri, se száma a jelenlegi amerikai alelnök véletlen elszólásainak. Joe Biden ártatlanul mosolyogva tud zavarba ejtő megjegyzéseket tenni. Például tavaly októberben, a félidős választások előtt afrikai-amerikai honatyákkal találkozva felidézte, hogy amikor szenátorként újraválasztásáért indult, mindig megkapta az afrikai szavazatok 98 százalékát.
A Delaware állambeli Wilmington keleti felében, mint mondta, ő volt az egyetlen „fehér fiú”, aki az alacsony jövedelműek védelmében kirendelt védőként fellépett. Szintén tavaly egy iskolában a diákok megkérdezték, jó dolog-e alelnöknek lenni? „Hát nem k.rva pocsék dolog ez az alelnökség?” – kérdezett vissza Biden, utána persze nem győzött szabadkozni, hogy csak viccelődött.
Egy nyitva felejtett mikrofon miatt örökbecsűvé vált az is, amit az egészségügyi reformtörvény aláírásakor Obama fülébe súgott. „Ez kib.szott nagy győzelem!” – lelkendezett az elnöknek. Bakijai sorában gyakran idézik azt is, amit egy 2008-as kampányvitában mondott, sajátosan dicsérve meg Obamát.
„Az első afrikai-amerikai (jelölt), aki értelmesen beszél, okos, tiszta és jóképű fickó” – jegyezte meg, s észre sem vette, hogy ezzel jól megsértette a korábbi fekete jelölteket. Az interneten megtalálható még egy 2006-os elszólása is, amelyben azon poénkodik, hogy be sem mehet egy 7-Eleven boltba vagy egy Dunkin’ Donuts-ba az, akinek nincs egy kis indiai akcentusa. Történetesen épp egy indiai-amerikainak mondta ezt egy gyorsétteremben.



A csoportosan elkövetett kerítéssel megvádolt Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) volt főigazgatója kedden megerősítette az észak-franciaországi lille-i büntetőbíróság előtt: nem tudott arról, hogy a számára szervezett szexpartikon prostituáltakkal is találkozott. A volt politikus azt is tagadta, hogy részt vett az estek szervezésében.