fekete péntek;Simicska Lajos;Orbán;

2015-02-14 06:05:00

Simicska beáldozása - A Fidesz fennmaradása a tét?

Részben a Fidesz fennmaradása, a párt hosszútávú érdekei miatt döntött úgy Orbán Viktor, hogy hátat fordít Simicska Lajosnak – tájékoztatták a Népszavát a kormányfőhöz közeli források.

Értelmezésük szerint nem tartotta jó stratégiának „egyetlen erőcentrum” kiszolgáltatottjának lenni, ezért igyekszik kedvezni másoknak is. Bár az „új oligarchákat” nehezebb lesz egyben tartania – nem beszélve arról, hogy a milliárdos nagyvállalkozóval 35 éves barátságot veszített el – , mint egyik forrásunk fogalmazott, a korrupciós vádak levetkőzéséhez és a további hitelvesztés megakadályozásáért "áldozatot kellett felmutatni”. Ezt a kormánypárt a „fekete péntek” – azaz a Simicska-lapok vezetőinek távozása, majd a vállalkozó viharos sajtónyilatkozatai – óta úgy kommunikálja, hogy bizonyos körök nem szeretnek adót fizetni; a taktika az RTL Klub és a reklámadó ügye óta is ismerős.

Mindezzel egybecseng Juhász Attila és Krekó Péter politológusoknak az Élet és Irodalomban megjelent elemzése, amely szerint a harmadik Orbán-kormány eddig másról sem szólt, mint hogy Orbán „megpróbál megszabadulni azoktól a tényezőktől, amelyekről úgy érzi, még valamiféle kontrollt jelentenek hatalma felett”. Ám mivel az államigazgatásban is jócskán találni a vállalkozóhoz lojális embereket, Juhászék szerint a kapcsolat elmérgesedése miatt szinte lebénult az államigazgatás; kérdéses, ez a bizonytalanság nem válik-e az államigazgatás és a kormányzás tartós vonásává.

Kegyvesztett Közgép
Hiába indult a Közgép Zrt. egy 3,3 milliárdos nyíregyházai útépítési tenderen, azt a Duna Aszfalt és a KE-VÍZ 21 Kft. nyerte el. A nyertesek mellett a Strabag és a Közgép jelentkezett még. A Duna Aszfaltot formálódó "új-Közgépnek" is nevezi a sajtó, miután egyre több közbeszerzésen nyer.

"Ilyen vitákban nem vehetünk részt, a kávéházi legendák világa nem a kormányzás világa. Hogy ki milyen stílusban mit mond, hogy valaki nem szeret adót fizetni, az nem a mi dolgunk" – szokásos pénteki interjújában a Kossuth Rádión Orbán Viktor így hárította Simicska nyílt hadüzenetét. Egykori barátjára a neve említése nélkül utalt; a „kávéházi legendákkal” Orbán az üzletembernek vélhetően arra a megjegyzésére is próbált célozni, amely szerint „sok mindent tud” Orbánról.

Simicska szabadszájúsága ugyanakkor nem lephette meg Orbánt – erről friss számában a Figyelő írt. Annál inkább meglepődhetett azon, hogy kollégiumi barátja, üzlettársa a nyilvánosság előtt beszélt róla durván. „Orbán hiú ember (...) Aki Orbánt egy ország előtt illet olyan szavakkal, amilyenekkel Simicska tette, az az ember leírta magát a miniszterelnöknél” – írta a Figyelő, hozzátéve: Simicska kifakadásának éppen a régi keletű barátság volt az oka.

A tavaly nyáron vihartempóban áterőltetett reklámadóval a miniszterelnök a vállalkozót is figyelmeztetni akarta; Simicska szerint akkor már április óta nem beszéltek.

"Magyarországon szükségünk van reklámadóra, van reklámadó, nem tudunk eltekinteni az ebből származó bevételtől, az összes többi kérdés technikai" – mondta tegnap a kormányfő , aki szívesen elkerülné az RTL-csoport által Brüsszelben kezdeményezett eljárást. A tulajdonos Bertelsmann-csoport vezetője, Thomas Rabe február 24-én jön Magyarországra, vélhetően megállapodnak az adó 5 százalékra mérsékléséről, ám emiatt Simicska cégeinek is legalább kétszer annyit kell fizetniük.

Ezzel párhuzamosan Szerető Szabolcs, a Magyar Nemzet először felmondott, majd magát meggondoló főszerkesztő-helyettese tegnap nyilatkozatban kért elnézést, amiért "elhamarkodott, rossz döntést" hozott. Számára D. Horváth Gábor főszerkesztő garancia, hogy a lap nem fordul vállalhatatlan irányba, ezért döntött a maradás mellett.