Balog Zoltán a Kárpát-medencei családi napra érkezett mintegy nyolcszáz magyarországi és határon túli magyar előtt felidézte a határon túli magyarokat érintő eddigi kormányzati lépéseket, közöttük az állampolgárság visszaadását és a magyar nyelv tanulásához, a magyar iskolába járáshoz nyújtott támogatásokat.
A miniszter "a sok száz kilométeres távolság ellenére lélekben mégis közel élő magyar közösségek" összefogásának fontosságát is hangsúlyozta, megfogalmazása szerint olyan világban élünk "ahol, ha nem fogjuk erősen azt, ami a miénk, akkor elveszik tőlünk, jön a globális szél és kifújja a kezünkből”. Hozzátette: nem csak megtartani, hanem gyarapítani is kell, ami a miénk.
(azért ezt ízleljük: ha nem fogjuk erősen azt, ami a miénk, akkor elveszik tőlünk, jön a globális szél és kifújja a kezünkből...)
Balog Zoltán a Parlament főlépcsőjén tartott köszöntőjében a Kárpát-medence különböző területeiről érkezett családok előtt azt mondta, a vendégek otthon érezhetik magukat az épületben, hiszen a magyar Országgyűlés épületét az ő nagyapáik, dédapáik, magyar mesteremberek építették egyebek mellett erdélyi, kárpátaljai, felvidéki fákból, kövekből, ércekből.
A 15 éve működő Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének jelenleg 58 családszervezet a tagja.
Résztvevők a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének rendezvényén a Parlamentben 2015. február 14-én. MTI fotó: Mohai Balázs
A családlánc mozgalom szervezeteivel együtt mintegy 30 ezer magyar családot képviselnek az anyaországban, Felvidéken, Kárpátalján, Erdélyben és a Délvidéken – áll a rendezvényen kiosztott sajtóanyagban. A szombati rendezvény kiemelt médiapartnere a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA), a közszolgálati média a nap folyamán több alkalommal is élő adásban számol be a programokról. A Parlament folyosóin és termeiben egész nap különféle csoportos játékok, kézműves foglalkozások, családi programok és táncház várja a gyerekeket és szüleiket.