Szerbia;tanárok;sztráj;

- Sztrájkolnak a tanárok

A Szerbiai Tanügyi Dolgozók Szakszervezeti Uniója hétfőn úgy határozott, folytatja a sztrájkot, s nem kívánja aláírni a külön kollektív szerződést és tanüggyel kapcsolatos vitás kérdések megoldásáról szóló megállapodást, mert az érdekvédelmi szervezet szerint nincsenek biztos garanciák arra, hogy alkalmazni is fogják mindazt, amiről megállapodtak - adta hírül a vajma.info honlapja.

Ezt a Tanjug hírügynökségnek nyilatkozva Jasna Jankovic, a Szerbiai Tanügyi Dolgozók Szakszervezeti Uniójának szóvivője erősítette meg. Korábbi magyarázata szerint az unió tagsága nem lehet elégedett a megállapodás szövegével, mert az első sztrájkkövetelés teljesítésére – tehát arra, hogy mikor fogják a pénzeket kifizetni, és mekkora összeget kapnak –, nincs garancia

A Nezavisnost (Függetlenség) ágazati szakszervezet meg a Szerbiai Oktatásügyi Szakszervezet ugyanakkor szerdán már aláírta a megállapodást és a külön kollektív szerződést is. Közlésük szerint elégedettek azzal, amit elértek, és a tagságukhoz tartozó iskolákban február 18-án, szerdán helyreáll a tanítás.

A tanügyi dolgozók egyik követelése a fizetési osztályok bevezetése a közszférában, ami Srđan Verbić illetékes miniszter szerint is a leghatékonyabb módja annak, hogy igazságos legyen a fizetési rendszer a végzettséget és a munkával járó felelősséget tekintve.„A bérek közti viszonyt rendező, fizetésekről szóló törvény elfogadása kiemelt jelentőséggel bír a szerbiai kormány számára, különös tekintettel az oktatásügyre, hiszen átlagosan ebben a szektorban a legképzettebbek a dolgozók” – szögezte le korábban Verbić a Tanjugnak nyilatkozva.

Angela Merkel és Francois Hollande Petro Porosenko ukrán elnökkel folytatott telefonbeszélgetésük során aggodalmukat fejezte ki a kelet-ukrajnai helyzet kapcsán azután, hogy a magyar idő szerint szombaton este 23 órakor életbe lépett tűzszünet ellenére egyre több helyen kezdenek kiújulni a harcok.