Idegenforgalom;vasárnap;NGM;üzletek;Miniszterelnökség;kertészet;zárva tartás;

2015-02-21 06:19:00

Lázár János kontra Varga Mihály

A vasárnapi zárva tartás körüli káosz mögött a gazdasági tárca és a Miniszterelnökség presztízsharca állhat. Mintha nem számítana, hogy ezzel elsősorban a kisvállalkozóknak okozhatnak súlyos hátrányokat, például a kertészeti cégeknek, az éjjel-nappali kisboltoknak.

Kiszivárgott információk szerint a Miniszterelnökség fúrta meg a gazdasági tárca (NGM) államtitkársága által szétküldött, a vasárnapi zárva tartáshoz kapcsolódó kormányrendelet tervezetet. A tervezet leglényegesebb eleme, hogy a törvényhez képest kiterjesztette volna a vasárnapi zárva tartás alóli kivételeket. Ezzel szemben a legújabb hivatalos kormányzati álláspont: kizárólag a vasárnapi munkavégzést tiltó törvényben szereplő kivételek érvényesek és egyelőre nincs is szándék a bővítésükre.

A tárcaközi vita mögött információink szerint személyi ellentétek is meghúzódhatnak. A törvényhez kapcsolódó rendelet kidolgozása az NGM-től a Lázár János vezette Miniszterelnökséghez került. A csúcsminiszter Szatmáry Kristófot nevezte ki a kereskedelemmel foglalkozó miniszteri biztossá. Varga Mihály gazdasági miniszter a tavaly felállt harmadik Orbán kormányban már nem tartott igényt Szatmáry munkájára. "A Birodalom visszavág", jellemezte a rendelet tervezet körüli káosz egyik lehetséges okát informátorunk.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) helyes iránynak tartotta azt az NGM lépését, hogy a vasárnapi zárva tartásról szóló törvényhez képest több kivétel legyen. Vámos György, a szövetség főtitkára azért nevezte sajnálatosnak, hogy a kormány merevebb álláspontra helyezkedett, mert ezzel a hazai idegenforgalom érdekeit sérti. Március 15-től az NGM szándékával ellentétben a kiemelt üdülőhelyeken sem dolgozhatnak vasárnap a 200 négyzetméteres alapterületnél kisebb boltokban alkalmazottak, csak a tulajdonos és családtagjai. Ha a Balatonon például a vendég vasárnap nem talál nyitva üzleteket, a határon túlra is utazhat kikapcsolódni, pénzt költeni. A magyar vendégek igénylik a vasárnapi nyitva tartást az üdülőhelyeken - hangsúlyozta Vámos György.

A kormány a rendelet tervezet visszavonásával az éjjel-nappal nyitva tartó kisboltok tulajdonosain is ütött egyet azzal, hogy éjszaka csak a tulajdonos, vagy segítő családtag állhat a pult mögé. Ha így lesz, akkor nap közben ki intézi az árubeszerzést és egyéb tennivalókat? Sok kisbolt tulajdonos pedig nem tudja családon belül megoldani az éjszakai műszakot. A szakember szerint a szombati sorban állás miatt az emberek többsége inkább a nagyobb alapterületű üzletekbe megy majd. A kisboltok az üdülőhelyeken és az éjszakai nyitva tartással juthattak volna némi előnyhöz, de ezt a lehetőséget a kormány most elvette tőlük.

A törvény miatt jelentős bevétel kieséssel számolhatnak a kertészeti árudák is. Ezeknek a telephelyeknek a területe általában meghaladja a 200 négyzetmétert, így a jogszabály alapján vasárnap nem nyithatnak ki. A kertészeti árudákban a hét utolsó napja adja a heti forgalom 10-15 százalékát - mondta a Népszavának Biza Klára, a Magyar Kertészeti Árudák Egyesületének elnöke. Sok családnak hétvégi program a kertészkedés és olyankor vásárolják meg a palántákat, facsemetéket. A rendelet tervezet a két főszezonban, tavasszal és ősszel lehetővé tette volna a kertészeti árudák vasárnapi nyitva tartását. Az egyesület tagjai borúlátóak, mert szakmai indokokkal lobbiztak a jogszabály enyhítéséért, egyelőre hiába. Az idei szezonban elválik, miként változnak a vásárlói szokások és az emberek szombaton veszik-e meg a növényeiket, vagy jelentős bevétel kieséssel számolhatnak a kertészetek.

Az internetes kereskedelem "lóg a levegőben", a mai napig nem szabályozta sem a törvény, sem a közben lenullázott rendelet tervezet. Az NGM előbb úgy értelmezte a törvényt, hogy szerintük a vasárnapi munkavégzés tilalma az online kereskedőkre is vonatkozik és a hét utolsó napján nem szállíthatják ki a megrendelt termékeket. A Népszava által megkérdezett jogász szerint azonban törvényt csak a bíróság értelmezhet, a hatóság, hivatal legföljebb véleményezheti. Az NGM végül visszakozott, szerepét a Miniszterelnökség vette át, azt állítva, a törvény hatálya az online kereskedelemre is kiterjed, vasárnapi kiszállítás tehát nincs. A megkérdezett jogász viszont úgy vélte, jogállamokban amit a törvény nem tilt, azt szabad.