rendőrség;jegybank;vizsgálat;értékpapír;Buda-Cash;

A brókercéggel még néhány napja is gyanútlanul üzleteltek az ügyfelek FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Buda-Cash-bukta százmilliárdos kárral

Összeomlott a legrégebbi, még működő, magántulajdonban lévő értékpapír-kereskedőcég, a Buda-Cash Brókerház Zrt. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyeleti jogkörében eljárva tegnap azonnali felfüggesztette a társaság tevékenységi engedélyét, felügyeleti biztosokat rendeltek ki. A cégnél befagytak az ügyfelek pénzei. Alapos a gyanú: bűncselekmény történt.

Az MNB Pénzügyi Stabilitási Tanácsa átfogó felügyeleti vizsgálatot indított az 1995-ben alapított Buda-Cash Brókerház Zrt.-vel szemben - erről számolt be tegnap újságíróknak Windisch László. A jegybank elnöke elmondta, hogy olyan súlyos visszaélésekre utaló információkhoz jutottak, amelynek nyomán a cég tevékenységi engedélyét azonnali hatállyal felfüggesztették és felügyeleti biztosokat rendeltek ki a társasághoz. Egy ilyen tényfeltáró vizsgálat akár hónapokig is eltarthat - hívta fel a figyelmet az alelnök. Az ügyfelek pénzét befagyasztották, és feljelentést tettek a rendőrségen is, mert bűncselekményt gyanítanak. (Az MNB a Buda-Cash tevékenységét azért függesztette fel, mert ezzel is az ügyfélpénzeket akarják megvédeni.)

Az Országos Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya azt közölte szerkesztőségünkkel, hogy "a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda 2015. február 23-án az esti órákban házkutatást és lefoglalást hajtott végre. További részletet - a nyomozás érdekeire tekintettel a rendőrség nem kíván közölni." Az Index hétfő éjszakai riportjából tudjuk, hogy rendőrök már akkor ott voltak a társaság irodaházánál.

A gyanú szerint a brókerház valamennyi adatszolgáltatását meghamisította az elmúlt tíz-tizenöt évben - mondta tájékoztatóján Windisch László, majd hozzáfűzte: jelentős ügyfélpénzekkel nem tudnak elszámolni. A kár elérheti akár a 100 milliárd forintos nagyságrendet is, ami - az MNB alelnökének szavaival élve - már az angolszász bankoknál a legutóbbi gazdasági világválság időszakában észlelt károkhoz mérhető.

Windisch László cáfolta azokat a véleményeket, amelyek szerint a svájci frank árfolyamának januári hirtelen emelkedése közvetlen összefüggésben lenne a brókercégnél feltárt hiányosságokkal, bár az árfolyamváltozás mintegy 10 milliárd forint veszteséget okozott a cég ügyfeleinek. A vizsgált ügy azonban hosszabb időre terjed ki és nagyságrendileg nagyobb összeget érint.

Az alelnöktől tudjuk azt is, hogy a Buda-Cash tulajdonosain keresztül szoros összefüggésbe hozható a Dél-Dunántúli Regionális Bankcsoporthoz (DRB) tartozó négy banknál szintén korlátozó intézkedéseket rendelt el a jegybank, így a betétkifizetést egymillió forintban maximálták és felügyeleti biztosokat rendeltek ki. (A bankcsoport tagja még a DRB-n kívül a miskolci székhelyű Észak-magyarországi Regionális Bank Zrt. (ÉRB), a kaposvári székhelyű Dél-Dunántúli Takarék Bank Zrt. (DDB), és a bicskei központtal működő Buda Regionális Bank Zrt. (BRB).)

A Buda-Cash Brókerháznál mintegy 15-20 ezer, a DRB bankcsoportnál pedig mintegy 100-120 ezer ügyfél lehet érintett, akik kártalanításra számíthatnak. Az MNB Pénzügyi Stabilitási Tanácsa szerint a kártalanításra kötelezett szervezetek, az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) és a Befektető-védelmi Alap (BEVA) eleget tudnak tenni ennek, az előbbi mintegy 30 millió, az utóbbi pedig 6 millió forint értékig kártalanítja a pórul járt ügyfeleket. Az MNB ígéretet tett arra, hogyha ennek a két szervezetnek a pénzeszközei nem lennének elegendőek, akkor az MNB hitelt nyújt a számukra, így pénzhiány nem akadályozhatja az esetleges kártalanítást.

A Buda-Cash működése három tőzsdei papírhoz köthető. A közismert Norbi Update részvények tőzsdei kibocsátását a Buda-Cash szervezte, a papír tegnap 5-7 százalékot esett. A másik az Opimus, a korábbi Phylaxia, ahol a tulajdonosi kör kapcsolódik a brókerházhoz, vesztesége kedden meghaladta a 18 százalékot. A harmadik papír a BTel, amelynek kibocsátását ugyancsak a Buda-Cash szervezte, de ezt a papírt már annyi rossz hír érintette, hogy az újabbra már alacsony árfolyama miatt érdemben reagálni sem tudott.

Jelenleg reáláron 5-6 százalékkal kell többet fizetni a lakossági villamos energiáért, mint 1996-ban, de közben az árszerkezet jelentősen átalakult - derül ki az Energiaklub Szakpolitikai Intézet Módszertani Központ tanulmányából, amelyet a hazai lakossági áramár elmúlt két évtizedes növekedésének okairól készített.