Magyar Posta;ügyintézés;hibrid levelezés;

FOTÓ: Népszava

- Itt a hibrid levelezés kora

Új hibrid levelezési rendszert indít a Magyar Posta - jelentette be Szarka Zsolt, a Magyar Posta Zrt. (MP) vezérigazgatója. Ezzel a közigazgatási szervek hatékonyságát növelnék, amelyek így ezentúl könnyebben érhetnék el ügyfeleiket. Az MP több milliárd forintos fejlesztése nem egy ismeretlen piaci területet hódított meg, már működik itthon egy digitális levelezéssel foglalkozó cég. A kérdés így az, az új piac szereplői hogyan befolyásolják majd egymás tevékenységét.

Lezárult a Magyar Posta "hibrid kézbesítési és konverziós" fejlesztése - jelentette be Szarka Zsolt vezérigazgató. A projekt több mint három milliárd forintból valósult meg, amelyet az Elektronikus Közigazgatás Operatív Program keretében, részben az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatott. A projekt célja - ahogyan az MP leírásában olvasható - a közigazgatási célú biztonságos elektronikus kézbesítés megvalósítása, a papír alapú irat hiteles elektronikus irattá alakítása, valamint az elektronikus irat hiteles papír alapú irattá alakítása. A digitális rendszerhez eddig ötvenkilenc közigazgatási szerv - kormányhivatalok, bíróságok, rendőrség - csatlakozott, ezzel hatékonyabbá téve saját munkájukat. Nekik a jövőben nem kell kinyomtatniuk és borítékolniuk a hivatalos iratokat, csupán a postázandó szöveget kell továbbítaniuk az MP nyomtatási központjába. Itt ezeket a feladatokat elvégzik helyettük. Kérdés viszont, hogy ezzel az eljárással hiteles marad-e a postázandó irat, vagyis annak ugyanolyan joghatása marad-e, mint a papíralapúaknak. Erre válaszul Szarka közölte: a nyomtatási központba küldött iratok az eljárást követően is hitelesek maradnak, mivel azokat hitelességet igazoló záradékkal ellátott, papír alapú küldeményként állítják elő, amik pecsét és kézi aláírás nélkül is hiteles iratnak minősülnek.

A vezérigazgató határozott szavaira a kormány okot is ad: Bartal Tamás, a Miniszterelnökség szabályozásért és kodifikációért felelős helyettes államtitkára ugyanis elmondta, hisznek abban, hogy fejlesztéseivel a posta tevékenyen hozzájárul a szolgáltató állam koncepciójának megvalósításához. Vagyis, hogy a szolgáltatás közelebb hozza az államot az állampolgárokhoz. Bartal hozzátette, a kormány támogatja az állami cég külső és belső modernizációját, hiszen az MP-t a kormány kiemelt fontosságú stratégiai vállalatként kezeli.

Az elektronikus szolgáltatás bevezetésével a posta előrelépett, projektjük mégsem nevezhető újnak. A Hibridlevél Kft. 2013-ban létrehozott már egy hasonló elven működő elektronikus hibrid levelezési rendszert. "Bízom benne, hogy a hibridlevél szolgáltatás a következő években fokozatosan átveszi a hagyományos levélküldés szerepét" – mondta a cég indulásakor Molnár Gergely, a cég ügyvezetője. Hozzátette, alapvető céljuk, hogy a születő piac meghatározó szereplőjévé váljanak. Molnár reményei nem is voltak alaptalanok, hiszen a cégnek valóban egyeduralma volt mostanáig. Kérdéses viszont, mi lesz a sorsuk az állami "konkurencia" megjelenésével. Lapunk ezzel kapcsolatban megkereste az ügyvezetőt, aki elmondta, a Hibridlevél alapvetően versenypiaci szereplő, így nem jelent veszélyt rájuk az MP azonos szolgáltatása. Ahogyan fogalmazott, a Magyar Posta csupán az állami szervek egymás közötti kommunikációját szolgálja ezzel a fejlesztéssel, így veszélyt elvben nem jelenhetnek ránk - fogalmazott. Megkerestük a postát is, kérdésünkre azonban lapzártáig nem kaptunk választ.

A szigetszentmiklósi gyermekbántalmazás-per eheti fordulata ismét felveti a kérdést, vajon a magyar gyermekvédelmi rendszer mennyire képes hiba nélkül ellátni a feladatát? A bíróság és a vádhatóság egymásra mutogat, a szakértői vélemények egymással ellentétesek; a lapunk által megkérdezett gyermekvédelmi szakember szerint a jelzőrendszer is csak akkor működhet, "ha azok, akik dolgoznak benne, működtetik."