Lázár János;közalapítvány;Sorsok Háza;Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány;

2015-03-02 12:08:00

Sorsok Háza: Lázár lejárató akciója?

A Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány szerint Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter szándékosan akadályozza a holokauszt gyermekáldozatainak emléket állító Sorsok Háza megnyitását, ám az alapítvány szeretné folytatni a megkezdett munkát, hogy az intézmény megnyithassa kapuit a józsefvárosi pályaudvar volt területén.

A közalapítvány közleményében értetlenségének adott hangot amiatt, hogy a Miniszterelnökség a Sorsok Házáról 2013 őszén készített belső munkaanyagot végleges koncepciónak beállítva hozta nyilvánosságra.

Az ügy előzménye - a Népszabadság hétfői cikke szerint - hogy a józsefvárosi intézményről a Miniszterelnökség egy dokumentumot küldött szét véleményezésre, az anyagot a Sorsok Háza létrehozásával megbízott Schmidt Mária főigazgató jegyzi. A lap történészeket és zsidó közösségek vezetőit idézte, akik az anyagot nem tartották szakmailag megfelelőnek.

Cáfol a Miniszterelnökség
Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára kijelentette: a Miniszterelnökség nem akadályozza a Sorsok Háza megnyitását, sőt "kifejezetten abban vagyunk érdekeltek, hogy minél előbb megnyithassa a kapuit az intézmény".
Tény azonban - folytatta Latorcai Csaba -, hogy egy ilyen emlékhely csak a zsidó közösség és a történész szakma egyetértésével jöhet létre, ezért is küldte ki nekik észrevételezésre a Miniszterelnökség a Sorsok Házához készült előzetes szakmai és kiállítási koncepciót.
A helyettes államtitkár cáfolta, hogy ezt végleges koncepcióként beállítva küldték volna szét, mint mondta, a kísérőlevélben is az állt, hogy "előzetes szakmai és kiállítási koncepcióról" van szó.

A közalapítvány a történtekkel kapcsolatban fontosnak tartotta leszögezni, hogy a Miniszterelnökség által az elmúlt időszakban véleményezésre kiküldött dokumentum egy belső használatra készült előkészítő jellegű munkaanyag, amelyet 2013 őszén készítettek a Miniszterelnökség sürgetésére. Hozzátették: feladatuk a munka előkészítése, a készülő múzeum elnevezése volt, ezért is érthetetlen, miért állítja épp a megrendelő fél, hogy az elkészült dokumentum a múzeum végleges koncepcióját tartalmazná. Ez az állítás nem felel meg a tényeknek - írták.

Azt hangsúlyozták, nem azzal van problémájuk, hogy az anyag a szakmai és a zsidó közéleti nyilvánosság elé került, hanem azzal, hogy egy nem végleges, kezdeti fázisban lévő, további előkészítésre szánt munkaanyagot szellőztettek meg – szándékosan úgy beállítva, mintha nem egy kivonatos szinopszisról lenne szó, hanem a végső koncepcióról. Közölték, a Sorsok Háza végleges koncepcióját és látványtervét a Miniszterelnökséggel való szóbeli megállapodás, felkérés alapján készítették el, saját erőből, hiszen munkájukat a Miniszterelnökség nem fizette ki.

"A történtek fényében nem gondolhatunk másra, mint hogy a Sorsok Házát a nyilvánosság előtt lejáratni szándékozó akcióról van szó. Értetlenül állunk azelőtt, hogy a Miniszterelnökséget vezető miniszter – talán barátja és újdonsült tanácsadója, a vaskos pártállami múlttal bíró Zoltai Gusztáv sugalmazására –, szánt szándékkal akadályozza a Sorsok Háza megnyitását, rúg fel írásbeli és szóbeli megállapodásokat, megy szembe a kormány határozatával" - áll a közleményben.

A közalapítvány közleményében felidézte, 2013-ban kaptak felkérést arra, hogy a Sorsok Háza szakmai koncepcióját kialakítsák, és felügyeljék annak megvalósítását. Emlékeztetett arra is, egyeztetések során vettek részt, amelyeken a hazai és a külföldi zsidó szervezetek elé tárták, miként képzelik el az állandó kiállítást.

Lázár is Simicska bögyében van?
Korábban írtuk: A Lázár János vezette Miniszterelnökség nem adja ki a 

Magyar Nemzetnek a Sorsok Háza 2013-ban elkészült szakmai koncepcióját: a lappal azt közölték, hogy a munkaanyag megismertetése a sajtóval hátráltathatná az „össztársadalmi konszenzus” megszületését a Józsefvárosi pályaudvar helyén épülő emlékközpont kapcsán. A jelek szerint a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó lap immár "ellenzéki" médiumnak tekinti magát, és firtatni kezdi a kormányzat kényelmetlen ügyeit - a Simicska-Orbán-viszály újabb bekezdéseként.

A Népszabadság korábban arról számolt be, hogy a még 2013. szeptemberében elkészült koncepciót a közelmúltban küldték el véleményezésre a Nemzetközi Holokausztemlékezési Szövetség, valamint a Zsidó Közösségi Kerekasztal tagszervezeteinek. 

A Magyar Nemzet utánament a Népszabadság által írtaknak, és Lázáréknál rákérdeztek: miért egy több mint egyéves munkaanyagot küldtek szét az illetékeseknek? Erre a Miniszterelnökség a Nemzetnek azt válaszolta, nincsen tudomásuk arról, hogy lenne kibővített koncepció, és azért volt szükség az anyag kiküldésére, mert eddig nem történt meg a terv érdemi egyeztetése a hazai és nemzetközi zsidó szervezetekkel és a szakmai műhelyekkel.